День Незалежності: як змінилося ставлення українців до свята у 2023 році

Значення свята для українців тепер сильно відрізняється від попередніх років

Опитування, День Незалежності
Обʼєднатися з росією прагне лише 1% опитаних

Протягом останніх десяти років ставлення українців до Дня Незалежності кардинально змінилося - якщо у 2013 році це свято вважали одним з найважливіших тільки 12% опитаних, то у 2023-му 63%. Цьогоріч День Незалежності є найбільш популярним нерелігійним святом країни.

Про це свідчить дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). 

Ставлення українців до Дня Незалежності

У 2013 році День Незалежності був одним з найменш популярних свят - менш популярним був лише День Конституції. Зараз це одне з трьох найбільш популярних свят і поступається лише двом релігійним - Великодню та Різдву. Причому найбільш значні зміни відбулися після повномасштабного вторгнення росії.

Ставлення до Дня Незалежності
Ставлення до Дня Незалежності

Великдень та Різдво важливими святами вважають 70% та 69% опитаних відповідно. У Дня Незалежності цей показиник становить 63%. Наступним за популярністю є День захисників і захисниць України (54%).

Новий рік, який всі попередні роки ділив перше місце з Різдвом та Великоднем, у 2023 році є лише на п’ятому місці з відсотком у 52%. День Конституції, Міжнародний жіночий день, Трійця, мають відповідно 29%, 25%, 22%. Найменш популярні свята в цьому році День перемоги та День праці (1 травня) - лише 13% та 5% відсотків українців святкують ці дати як улюблені чи важливі.

Ставлення до свят в Україні
Ставлення до свят в Україні

Ставлення українців до незалежності

Станом на лютий 2013 року абсолютна більшість українців - 81% - підтримували незалежність України (прагнули об’єднання з Росією - 16%). У 2023 році показник тих, хто виступає за незалежність, становить 89% (а частка тих, хто прагне об’єднання з Росією, становить 1%).

Ставлення до незалежності
Ставлення до незалежності

"Ми спеціально "нагадали" про громадські настрої в 2013 році, перед Революцією Гідності та перед початком агресії росії. І в той період – до драматичних подій –  абсолютна більшість українців бачили Україну незалежною. Саме тому росія зазнала спочатку провалу в 2014 році з "російською весною", а в 2022 році зазнала провалу із швидкою окупацією України. Українська нація та плекання Незалежності формувалися і до 2014 року, а агресія росія лише прискорила неухильні історичні процеси. У горнилі ж жорстокої війни українська нація остаточно загартувала свої сили та продемонструвала залізну волю до життя", - йдеться у коментарі науковців до результатів дослідження.

День Незалежності-2023

Як раніше писав Інформатор, не виключено, що росіяни цинічно намагатимуться "привітати" українців з найбільшим державним святом за допомогою масованих ударів. Жителів країни наполегливо просять не ігнорувати повітряні тривоги. 

Зокрема, за словами представника Головного управління розвідки Міноборони Вадима Скібіцького, атаки росіян з приводу свята можуть тривати декілька днів. В свою чергу представник Повітряних сил запевнив, що Сили оборони контролюватимуть ситуацію під час свят.

Також відомо, що в Україні забороняють проведення масових заходів на День Незалежності.

Окрім цього ми писали, що на День Незалежності в Парижі відкриють Київський сквер, а також підсвітять Ейфелеву вежу кольорами українського прапора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube