Чотири ознаки, що у вас номофобія. Вчені виявили нову проблему від смартфонів

Читать на русском

Протестуй себе: вчені виявили фобію, що виникає, коли в людини тимчасово немає доступу до мобільного телефону.

Читать на русском
Смартфон, вчені, дослідження
Що таке номофобія, та чи є вона у вас.

Протестуй себе: вчені виявили фобію, що виникає, коли в людини тимчасово немає доступу до мобільного телефону.

Вчені вивчають зміну соціальної поведінки людей у зв'язку із тим, що в наше життя дуже щільно увійшли мобільні телефони. А тепер ще й смартфони, які, по суті, є не тільки засобом телефонного зв'язку, але й кишеньковими міні-компютерами. І ось що виявили науковці: власники смартфонів часто страждають на так звану номофобію, викликану відсутністю телефону чи, власне, зв'язку. 

Ось що про це нам говорить Вікіпедія. Номофобія (англ. nomophobia) - це почуття страху і занепокоєння у людини через відсутність її пристрою мобільного зв'язку. Термін є абревіатурою від англійського - походить від фрази "фобія без мобільного телефону". 

Як це працює

Інакше кажучи, сучасні люди, опиняючись в місті чи будь-де без телефону, здатні панікувати частіше й сильніше, ніж кілька десятиліть тому. Смартфони розбалувати нас та привчили до того, що виконують купу функцій, як от пошук інформації, шляху на мапах, послуг в мережі чи сплати рахунків (багато хто взагалі не користується готівковими коштами, а використовує саме смартфон, як електронний гаманець).

А отже, нова фобія описується як наявність паніки та тривоги, що їх відчувають люди, коли їм доводиться орієнтуватися у світі без телефону. Однак, станом на сьогодні номофобія не включена як окремий розлад в останнє видання Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів США (DSM-5).

Наскільки це поширено

Виявляється, термін "номофобія" з’явився ще в 2008 році. Тоді у Великій Британії вчені зафіксували певний ступінь тривоги, який виникав, коли люди неправильно клали свій телефон. Тривога наростала за умови відсутності мережі чи коштів на рахунку. Це дослідження було опубліковане в Journal of Family Medicine and Primary Care, йдеться в матеріалі Iflscience.

Відтоді опитування в різних групах населення підтвердили ці результати. Так вже у 2017 році п'ята частина опитуваних мала важку форму номофобії, в двох третин вона була помірною. А в 2018 році дослідники виявили, що наявність номофобії здатна впливати на особистість. 

Коли виникає залежність 

Нещодавно команда Університету Бартіна в Туреччині спробувала з'ясувати, чи є зв'язок між захворюванням та рівнем емоційного інтелекту й самооцінки. В експерименті прийняли участь понад півтисячі студентів. Виявилось, що високий рівень вирішення міжособистісних проблем дорівнює низькому рівню номофобії та стресу.

Тобто, якщо людина зайнята реальними проблемами, залежність від телефону - зменшується. І відповідно, пропорційно зростає, коли смартфон заміняє людині реальні емоційні зв'язки. Тобто, фактично, підміняє собою довколишню дійсність. Вчені наполягають, що ці висновки ще треба підтверджувати. 

Якщо смартфон заміняє собою соціальні зв'язки, номофобії не уникнути.
Якщо смартфон заміняє собою соціальні зв'язки, номофобії не уникнути.

Протестуй себе 

  • Наявність страху або паніки, коли ви не можете отримати доступ до свого телефону.
  • Занепокоєння при думці залишитися без телефону протягом певного часу.
  • Тремтіння, пітливість, стиснення в грудях і прискорене серцебиття за усови, що ви лищились без зв'язку.
  • Перевірка сповіщень частіше, ніж це потрібно.

Бажання тримати телефон у полі зору не є автоматичною ознакою того, що у вас номофобія. Однак, якщо ви помітили у себе хоча б один з симптомів, описаних вище, спробуйте відмовлятись від користання смартфоном без особливих на те причин. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.