Чому Ізраїль ніяк не наважиться надати Україні зброю

Читать на русском

Від початку війни влада Ізраїлю намагалася балансувати між підтримкою політики західних союзників в Україні та намаганням не злити кремль

Читать на русском
Чому Ізраїль ніяк не наважиться надати Україні зброю

Від початку війни влада Ізраїлю намагалася балансувати між підтримкою політики західних союзників в Україні та намаганням не злити кремль

Від початку воєнного вторгнення росії в Україну офіційний Тель-Авів намагається займати позицію “і нашим, і вашим”. З одного боку, він надає Україні гуманітарну допомогу, а з іншого — відмовляється постачати зброю і не має наміру приєднуватися до санкцій проти рф. Позиція Ізраїлю, головного союзника США поза НАТО та найбільшого реципієнта американського озброєння на Близькому Сході, м’яко кажучи, викликає запитання.

Непостійний Ізраїль?

Від початку війни влада Ізраїлю намагалася балансувати між підтримкою політики західних союзників в Україні та намаганням не злити кремль. Тим різкішими здалися недавні заяви прем'єра Ізраїлю Яїра Лапіда.

"Я рішуче засуджую російські атаки на цивільне населення Києва та інших міст України. Висловлюю щирі співчуття родинам загиблих та українському народу", - написав Лапід у твіттері

Це відбулося на тлі масових бомбардувань росією української цивільної інфраструктури за допомогою іранських безпілотників. Згодом серед політиків з’явилися заклики надати Україні ізраїльське озброєння. Такі ідеї підтримували, як пише BBC, зокрема лідерка впливової партії "Мерец" Захава Гальон, та лідерка партії "Авода", міністерка  Мейрав Міхаелі.

Це вселило надію, що ситуація з постачанням ППО зміниться. Міністр зовнішніх справ Дмитро Кулеба 18 жовтня повідомив, що Київ звернеться до Ізраїлю, аби той надав засоби протиповітряної оборони, які необхідні для захисту території. Однак відповідь ізраїльського уряду надійшла того ж  вечора і вона була не такою, як ми очікували. 

Міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц

Міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц

"Я хочу дати зрозуміти, що ми не продаємо Україні зброю", —  заявив міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц в ефірі ізраїльської радіостанції Kol Chai, передає Dolche Welle. Він підкреслив, що його країна надає Україні лише медичну та гуманітарну допомогу й планує обмуватися цим і надалі. 

"Ми можемо допомогти Україні розумними системами попередження про ракетний напад, як у нас, а не зброєю", — пізніше додав  Бені Ганц.

Йдеться про технологію, що  дозволяє завчасно попередити цивільних осіб про обстріли, які націлені в певні райони. Таким чином можна зменшити розмір області, яка повинна охоронятися.

То про що йдеться? У чому ж полягає причина такого хитання ізраїльської влади? Чи ніякого хитання й не було?

Суспільна думка

Загалом, громадські настрої в Ізраїлі на боці України. Ще 26 лютого в Тель-Авіві відбувся мітинг на підтримку українців, на який прийшло 17 тисяч учасників. Водночас на підтримку аналогічних акцій на підтримку рф приходило щонайбільше кілька десятків. Як бачимо, загалом ізраїльтян ситуація в далекій Україні не дуже хвилює.

Але, так, би мовити, серцем ізраїльтяни з нами, водночас почуття почуттями, а треба мати холодну голову, вважають вони.

Мітинг на підтримку України в Тель-Авіві

Мітинг на підтримку України в Тель-Авіві

Опитування яке проводили на замовлення Інституту регіональної зовнішньої політики Мітвім показало, що 53% громадян вважають, що Ізраїль і надалі повинен намагатися зберігати нейтралітет. Водночас 28% виступають за надання повної підтримки Україні, а 2% вважають, що допомагати треба саме росії. Разом з цим, 40% опитаних назвали рф найважливішим партнером у зовнішній політиці після США.

"Ізраїль понад усе"

Виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що українці мали занадто завищені очікування через заяви ізраїльських політиків. На його думку, вся політика цієї країни демонструє бажання в Ізраїлю уникнути різких дій відносно кремля. Він стверджує, що в Тель-Авіві вважають, що рішуча підтримка України може обійтися їм зайвими проблемами у регіоні та створити додаткові перешкоди для реалізації своєї політики.

"Всі ці розмови ізраїльських політиків слід розцінювати як намагання з одного боку залишитися на правій стороні (на боці України — ред.), а з іншого — уникнути конфронтації  з москвою… Багато в чому ця ситуація виникла через звичку нашого суспільства видавати бажане за дійсне. Ніякої зброї вони не давали, не дають і я дуже сумніваюсь, що будуть давати", — пояснює пан Ігор. 

Експерт вважає, що така політика в Ізраїлю буде й надалі. Навіть тиск США мало вплине на ситуацію. Більш того, серед ізраїльського політикуму є деяка образа на Білий Дім за те, що США значною мірою самоусунулися з Близького Сходу.

Як зазначав пан Ігор, якщо співпраця між Україною й Ізраїлем є можлива, то вона відбуватиметься тільки у тому випадку, якщо Тель-Авів вирішить, що це вигідно передовсім саме для нього. У такому разі це буде прихована неформальна діяльність.

Прихована співпраця?

Експерт Олексій Арестович в інтерв'ю “Фейгін Live” повідомив, що переговори з Ізраїлем потрібно проводити приховано.

"У Ізраїлю своє дуже складне, непросте становище…  А усі переговори з Ізраїлем кращі проводити тихо, непомітно за кавою в Європейських столицях, не привертаючи увагу й тоді, може щось складеться", — повідомив Арестович.

Він вважає, що в Ізраїлю з РФ складні відносини, але в їхньому розвитку Ізраїль зацікавлений більше, ніж у розвитку відносин з Україною. Ця зацікавленість і далі залишатиметься. На його думку, визначальним тут є вплив кремля в регіоні, зокрема і завдяки постачанню озброєння та технологій супротивникам Ізраїлю.

"Наприклад, Росія поставила озброєння "Хезболлі", скажімо так, яке виявилося у "Хезболлі" дуже швидко. Ті самі протитанкові комплекси “Корнет”, якими вбили дуже багато ізраїльських танкістів та військовослужбовців під час Другої Ліванської війни у ​​2006 році. А одначе, відносини з Росією після цього тільки зміцнювалися. Аж надто специфічну політику змушений проводити Ізраїль", — сказав Олексій Арестович.

Надія на НАТО

Видається, що набагато більше варто покладатися на наших союзників-членів НАТО та ЄС. Адже про готовність нас підтримати заявило багато впливових політиків, зокрема президент США Джо Байден,  генсек НАТО Єнс Столтенберг,  Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ  Жозеп Боррель та президент єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. 

“Вони вважають нас своїми вже де-факто і надають всебічну повну підтримку. На країни великої сімки я теж розраховую", — повідомив Арестович.

Таку ж точку зору має  Ігор Семиволос.

"Не думаю, що варто стільки уваги приділяти Ізраїлю. Зрештою, у нас чимало надійних, перевірених часом партнерів. Їхня збройна, фінансова та дипломатична підтримка була дуже важливою для нас. І вони готові надавати її стільки, скільки буде потрібно”, як казав Байден. Тому на їх і потрібно розраховувати", — каже експерт.

Інформатор повідомляв, що Медведєв погрожує Ізраїлю через плани постачання зброї в Україну. Раніше ми писали про те, як протидіяти балістичним ракетам від Ірану. Також читайте про наслідки від обстрілу Києва іранськими дронами-камікадзе

Богдан Зосимчук

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.