Лавреатами премії стали такі відомі люди як Уїнстон Черчіль, Вацлав Гавел та Іоан-Павло ІІ
На цьогорічній церемонії нагородження в Ахені президент та український народ у його обличчі будуть нагороджені премією Карла Великого. Розпорядники вважають, що українці захищають не лише власну державу, «а і Європу та європейські цінності». Раніше премію вручали багатьом відомим людям.
Премія Карла Великого (нім. Karlspreis) — це щорічна нагорода, яка вручається особам або організаціям, які впродовж останніх років зробили значний внесок у в розвиток європейської інтеграції та співпраці, а також підтримку миру та стабільності в регіоні. Премія так названа на честь Карла Великого, короля Франків та імператора Священної Римської, який у VIII столітті був одним із найбільш впливових правителів Європи та створив державу, на основі якої пізніше було утворено Німеччину, Францію та Італію.
Нагорода була заснована в 1950 році в Німецькому місті Аахен за ініціативи місцевих лідерів із метою вшанування тих, хто сприяв об’єднанню Європи після Другої світової війни. Серед лауреатів премії було багато видатних державних та політичних лідерів.
У 1953 році лауреатом став Жан Моне — французький економіст, політик і дипломат, який відіграв ключову роль у створенні Європейського Співтовариства вугілля та сталі (ЄСВС). Пізніше співтовариство переросло у Євросоюз.
Уїнстон Черчіль отримав нагороду в 1956 році. Окрім того, що цей британський політик відігравав важливу роль у перемозі антигітлерівської коаліції, він був палким прихильником ідеї європейської інтеграції після війни.
Чеський письменник, драматург і політик Вацлав Гавел отримав премію Карла Великого в 1991 році. Гавел зробив значний внесок у розвиток демократії і громадянського суспільства в Європі.
У 1999 році лавреатом премії став Тоні Блер, прем’єр Великої Британії. Блер був провідним захисником європейської інтеграції та активно допомагав розвитку Європейського Союзу.
Надзвичайною премією у 2004 році нагородили папу Іоана Павла ІІ. Отримання премії Карла Великого підкреслило важливість ролі, яку він відіграв у розвитку співпраці між країнами та народами Європи та зміцнення європейської єдності.
Зазвичай нагороджують фізичних осіб, але інколи премію надають організаціям. Так премія була вручена Європейському парламенту та Раді Європи та Європейському космічному агенству. У 2022 році премію отримали одразу білоруські правозахисники — Світлана Тіхановська, Вероніка Зепкало та Марія Колеснікова.
Німецьке видання Bild повідомляє, що премія імені Карла Великого має підкреслити дружні взаємини між Німеччиною та Україною. За інформацією джерел видання, канцлер Олаф Шольц має намір виступити з хвалебною промовою на церемонії нагородження в Аахені в травні.
Зеленський приїде на церемонію нагородження особисто, якшо цьому не завадить запланований контрнаступ українців. У разі ж початку українського наступу він може бути присутнім у режимі відеоконференції. Якщо візит відбудеться, це стане першою офіційною подорожжю українського президента до Німеччини від початку повномасштабної війни. Берліні є другим за величиною постачальником зброї до ЗСУ після США.
Раніше ми писали, що віцеканцлер Німеччини та Генсек Ради Європи прибули до Києва. А ще ми повідомляли про те, що міністр оборони України Олександр Резніков покатався на першому німецькому БМП Marder, який прибув в Україну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.