Чи загрожує зміна керівництва в Укренерго припиненням імпорту електроенергії, пояснили експерти

Припинення імпорту електроенергії в Україну не буде

Укренерго
Укренерго

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко 14 жовтня опублікував колонку, в якій розказав про лист Секретаріату Енергетичного співтовариства (Energy Community) до українського регулятора – Нацкомісії з регулювання енергетики та компослуг (НКРЕКП). На думку Харченка, цей лист несе загрозу заборони Україні імпорту електроенергії з Європи. Наступного дня Energy Community опублікували заяву, в якій спростували висновки Харченка. Експерти вважають, що причиною залякування українців блекаутими стала боротьба за виплати власникам зеленої генерації.

“Причина – відсутність повноцінного корпоративного управління в компанії (два незалежних члени Наглядової Ради "Укренерго" подали у відставку, заявивши про політичний тиск), а також надмірна концентрація контролю на державними енергетичними компаніями з боку міністерства енергетики, що суперечить європейським правилам і може призвести до позбавлення сертифікації. Якщо це трапиться, то майже одночасно Україна скоріш за все втратить можливість імпорту електроенергії, а заодно ця ситуація завдасть величезної шкоди процесу інтеграції ринку електроенергії України до Європи. Залишитись без імпорту електроенергії з Європи взимку буде для української енергетики важким ударом. Без перебільшень – наслідки від можливого відключення або жорсткого обмеження нашого з’єднання з європейською енергосистемою відчує кожен українець. У вигляді додаткових годин відключень”, - пише Олександр Харченко.

Нагадаємо, 2 вересня наглядова рада Укренерго більшістю голосів звільнила голову правління Укренерго Володимира Кудрицького. Після цього двоє незалежних членів наглядової ради Даніель Доббені та Педер Андреасен подали у відставку та заявили про політичний тиск. Після цього склад наглядової ради скоротився з 6 до 4 членів, з яких троє – залежні (призначені державою). І вона втратила дієздатність. 

На наступний день після колонки Харченко Energy Community опублікувала реліз, в якому зазначено що сертифікація ніяк не пов’язана із можливістю імпорту електроенергії.

“Вочевидь, Energy Community не допустить зупинку імпорту е/е взимку, що означатиме тривалі відключення навіть без пошкодження генерації росіянами. А в разі успішних ракетних атак – гуманітарну катастрофу. Виглядає так, що європейці більше переживають за виживання України, ніж Міністерство енергетики та НКРЕКП. Часто це пояснюється тим, що європейці та американці воліють не надавати розголос корупційним скандалам в Україні, щоб не підривати авторитет у власних виборців. Натомість операція із взяття під контроль Укренерго міністром енергетики Германом Галущенко створила відразу декілька проблем. Крім переатестації, про яку написав Харченко, виникає загроза технічного дефолту Укренерго за виплатами по «зеленим» облігаціям. В 2021 році Укренерго випустила «зелені» облігації на $825 млн. Найближчим часом потрібно зробити виплати їх тримачам. Але компанія не може прийняти таке рішення через відсутність наглядової ради. Хоча гроші є. Погасити за рахунок бюджету теж неможливо через реструктуризацію Кабміном зовнішніх боргів, про яку була домовленість в липні. Вийшло б, що український уряд не платить кредиторам, яким винен гроші, але виплачує власникам цінних паперів Укренерго”, - прокоментували ситуацію автори ТГ-каналу Монополіст, економічні оглядачі Сергій Головньов та Юрій Віннічук.

Ця проблема, як і необхідність підтвердження сертифікації, не призведе до тотального апокаліпсису. Але потребуватиме додаткових ресурсів для її вирішення, зазначають експерти.

Уряд оголосив конкурс на посади трьох незалежних членів наглядової ради Укренерго

За оголошеним Урядом конкурсом обиратимуть трьох незалежних членів наглядової ради Укренерго. Четвертого незалежного члена держкомпанії обиратимуть за раніше запущеною процедурою. Їх мають призначити до 9 грудня 2024 року. 

Вимоги до кандидатів можна знайти в оголошенні за посиланням. Документи подаються з 10 жовтня 2024 року до 31 жовтня 2024 року (18:00 за київським часом) українською та англійською мовами на електронну адресу: cv.ukrenergo@me.gov.ua. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube