Удари по енергосистемі України - це воєнний злочин: що кажуть експерти про дії рф

Військові експерти США пояснили, що "не все так однозначно"

Удари по енергосистемі України - це воєнний злочин: що кажуть експерти про дії рф
Наслідки чергового масованого ракетного удару рф по енергооб'єктам України

23 листопада рашисти нанесли декілька потужних ударів по містах України. Влучили по об'єктах інфраструктури, через що більшість населених пунктів залишилась без світла більш ніж на добу. Ракетну атаку розпочали одразу після того, як ЄС визнав рф державою-спонсором тероризму.

Більшість українських і західних лідерів одразу засудили ці удари як військові злочини, але чи дійсно це так, - розбиралось видання BBC разом з військовими експертами. Виявляється, атаки по енергетичним об’єктам давно є частиною війни - таку стратегію вже використовували ЗС США, коли ракетними ударами знеструмили Ірак в 1991 році, а також сили НАТО в Сербії в 1999 році. В обох випадках постраждало цивільне населення.

Насправді бувають випадки, коли нейтралізація військового об’єкта шляхом вимкнення його від джерела живлення є кращою, ніж удар по об’єкту безпосередньо ракетами чи артилерією. Навіть якщо цілі мають як цивільне, так і військове призначення, якщо знищення об’єкта "забезпечить певну військову перевагу", то це може вважатись законним.

"Краще я позбавлю частину цивільного населення електроенергії на обмежений час, ніж ризикну вбити мирних жителів через побічні наслідки використання кінетичної зброї", — сказав Майкл Шмітт, почесний професор Коледжу військово-морської війни США.

Загибель і поранення цивільного населення внаслідок нападів на військові цілі не обов’язково є порушенням Міжнародного права. Але необхідно застосовувати принцип пропорційності, згідно з яким "шкода цивільному населенню не повинна бути надмірною по відношенню до отриманої військової переваги". Сторони також повинні "постійно піклуватися" про збереження цивільного населення та цивільного майна.

"Згідно з Міжнародним гуманітарним правом (МГП), держава зобов’язана вибрати ціль або тактику, яка завдасть меншої шкоди цивільному населенню. Менше смертей і поранень, але все ще забезпечує військову перевагу", – Пояснила доктор Марія Варакі з Королівського коледжу вивчення війни. 

Але зараз йде мова про росію, яка не дотримується ніяких законів ведення війни та вже давно порушила всі Міжнародні права. Влада кремля, звісно, намагається уникнути Гааги, тому відверто бреше про удари по "системі військового управління України та пов’язаних з нею енергетичних об’єктах". Тільки після останньої атаки 10 млн українців залишилися без світла на 1 добу, а ще 6 млн більш ніж на 2 доби. Тут вже ніякі Женевські конвенції не допоможуть. Ще рашисти можуть намагатися виправдати свої злочини тим, що знищення енергетики в Україні знизить моральний дух українців, але це не виправдовує такі атаки згідно з Міжнародним правом. 

Також має бути конкретна військова перевага, перш ніж атаку вважатимуть законною. Доктор Варакі сказала, що "деморалізація населення не може вважатися військовою перевагою - навпаки, це військовий злочин".

"Вони вражають стільки цілей, що я не можу уявити, щоб вони вибирали енергетичну інфраструктуру, яка в кожному разі кваліфікується як військова ціль." - Сумнівається, професор Шмітт. - "Ви просто не можете проводити операції такої інтенсивності та такої частоти в усій країні та провести необхідну перевірку цілей".

Маючи це на увазі, він не впевнений, що рф перевіряє кожен об’єкт перед атакою, а це є ще однією вимогою МГП. Також Шмітт додав, що зараз "досить ясно", що головною мотивацією росії є "терор цивільного населення".

Нагадаємо, що росія вразила понад 200 енергооб’єктів України. Мільйони людей залишилися без світла, а використання електроенергії було обмежено в більшості регіонів. Але незважаючи на це, професор Шмітт впевнений, що якщо влада кремля сподівається деморалізувати населення, ця тактика навряд чи спрацює:

"Немає підстав вважати, що моральний дух України зламається... [путін] посилює рішучість росії продовжувати війну. Це стратегічний прорахунок".

Отже, зрозуміло, що росія вкотре порушила Міжнародне право. Європарламент в свою чергу розпочав роботу над створенням спецсуду для воєнних злочинів рф, тож очікуємо на результат.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube