Залужного в президенти? Чи піде головнокомандувач ЗСУ в політику після війни – думка політолога

Залужного в президенти? Чи піде головнокомандувач ЗСУ в політику після війни – думка політолога

Читать на русском

З західних медіа вже лунають чутки про політичну конкуренцію в Україні

Читать на русском
Залужного в президенти? Чи піде головнокомандувач ЗСУ в політику після війни – думка політолога
Персона Головнокомандувача ЗСУ викликає довіру в українців

З західних медіа вже лунають чутки про політичну конкуренцію в Україні

За результатами соцопитування від Центру Разумкова, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний став політиком №2, пропустивши вперед тільки Зеленського. Генерала вважають “політиком року” 10% респондентів. Для порівняння Президент набрав 59%, а Арестович, Порошенко і Кулеба – 2 %. При цьому Валерій Залужний має виключно військову кар’єру і політичною фігурою ніколи не був. Все може змінитися?

Авторитет Залежного в Україні безсумнівний. Втім, навіть за таких умов в ЗМІ лунали чутки ніби його хочуть замінити. Все почалося зі статті The Economist, в якій автори, посилаючись на “декого в оточенні президента”, зазначають, що Залужний ніколи не був на передовій під час повномасштабної війни.

І повідомляють про ідею змінити його на Командувача Сухопутних військ ЗСУ Олександра Сирського. Довіряти на 100% наведеній інформації чи ні – особиста справа кожного. Західні медіа неодноразово помилялись у своїх прогнозах, і відомі гучними заголовками задля привертання уваги (варто лише згадати статтю The New York Times про евакуацію з Києва). Але те, що люди бачать в Залужному не тільки командувача, а й політика, наштовхує на думку про його політичне майбутнє. 

Можливо, хтось пригадає й інші моменти у діях Залужного і оточення Президента, які б свідчили про політичну конкуренцію. Наприклад, інтерв’ю Головнокомандувача ЗСУ і міністра оборони: Залужний заявив, що йому потрібні 300 танків, 600-700 БМП для перемоги, а Резніков потім додав, що цієї кількості техніки буде достатньо лише для успіху в конкретній операції.

Думка експерта

Інформатор запитав у політолога, виконавчого директора Асоціації органів місцевого самоврядування “Міжнародна асоціація малих громад” Олексія Буряченка про ймовірність політичного майбутнього Валерія Залужного. Перше, на що звернув увагу експерт, – соцопитування: за його словами, воно некоректне. Проблему вбачає і у формулюванні питання, і у вибірці соціологами:

“Це більше про впізнаваність, про рівень довіри. Дійсно, після президента Зеленського на другому місці за рівнем впізнаваності зараз це Залужний. Але називати його політиком це некоректно, адже він і сам себе жодного разу не називав політиком”. 

На думку політолога, рейтинги і соцопитування, які відбуваються під час війни, можуть ввести в оману людей. Адже вони порівнюють персон не за політичними програмами, а за рівнем впізнаваності і довіри. Олексій Буряченко назвав три категорії медійних образів, які наразі формуються, – це волонтери, військові і власне Верховний головнокомандувач Володимир Зеленський. Лідерство неодмінно отримає Зеленський – йому прогнозують 70% голосів. За решту 30% буде шалена конкуренція. 

“Все ще може змінитись, причому суттєво. Але тренди закладаються на наступний політичний сезон”. 

Втім, на думку Буряченка, у Залужного є політичний потенціал, і запит на таких осіб, як Залужний чи Сирський, буде. Він отримає велику перевагу особливо на тлі військового керівництва росії. 

“По тих обличчях видно, що це просто служаки, які готові виконати бездумно будь-який наказ путіна, і вони не жаліють людських життів. А Залужний, відверто кажучи, настільки на їхньому фоні виглядає абсолютно іншим, сучасним військовим, який вірно формулює думки, розставляє акценти, ставить на перше місце життя людей, а не досягнення політичних цілей”. 

І українці бачать цей контраст Залужного на фоні звірств російської армії та її керівництва. Але він це робить природно і не набуває політичних балів. І навіть сам Залужний ніколи себе не називав політиком. Зараз він виконує інші функції. І наратив у суспільстві – консолідуватись проти ворога, перемогти, і потім вже переходити до політичного сезону, оцінок і аналізів. 

“Про це зараз каже і Прем’єр-міністр, і голова Верховної Ради, і сам Президент каже, що зараз не до політики. Політика зараз точно не на часі. І більше того – на політику немає попиту і в самому суспільстві”.

Залужний і політика

Соціологічна служба Центру Разумкова проводила дослідження з 21 грудня 2022 року по 3 січня 2023 рік. Ключове запитання: "Якого українського політичного діяча Ви б назвали Політиком 2022 року?". Окрім вищезазначених персон, люди також відзначили й роботу Михайла Подоляка та Сергія Притули - ці кандидати отримали по 1%. Варто відзначити, що коло фаворитів 2022 року чітко сформоване не тільки вподобаннями української аудиторії, а й цікавістю закордонної публіки. Варто пригадати численні інтерв'ю Зеленського, Залужного, Подоляка і інших українських діячів іноземним виданням. 

Детальніше про рейтинг ми писали тут. Попри розмови про політичну конкуренцію Президент і Головнокомандувач ЗСУ продовжують працювати разом. Ми вже писали про те, що вони узгодили подальші дії в Соледарі та Бахмуті

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.