Чи можна скасувати заборону на виїзд чоловіків з України та які будуть наслідки

Читать на русском

Міжнародне право, ООН та реальність

Читать на русском
Чи можна скасувати заборону на виїзд чоловіків з України та які будуть наслідки

Міжнародне право, ООН та реальність

Від 24 лютого із введенням військового стану українським чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїзд з території країни. З цього приводу пишуть петиції, звертаються до парламентарів, мовляв, охочих боронити державу вдосталь, а всім, хто хоче вільно пересуватися світом, треба дозволити виїзд. 

Інформатор зібрав основні думки та норми міжнародного права з цього приводу. Цікаво, що Україну важко звинуватити у недотриманні інтернаціонального законодавства та порушення прав людини. А все через…безсилля ООН. 

Кому можна перетинати кордон

З 20 травня перелік тих, кому можна вільно перетинати кордон виглядає так

  • водії, які перевозять медичні та гуманітарні вантажі для потреб ЗСУ, інших військових формувань та населення України (не більше ніж на 30 днів);
  • водії компаній, які мають ліцензію на міжнародні перевезення вантажів і пасажирів (не більше ніж на 45 днів);
  • працівники залізничних підприємств, які забезпечують роботу залізниці (рішення ухвалюється на пів року);
  • спортсмени, тренери, спортивні судді та інші фахівці, включені до складу національних збірних з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю (не більше ніж на 30 днів, але не менше ніж на термін проведення заходу. Термін можуть продовжити, якщо спортсмени братимуть участь у спортивному заході в іншій країні, який розпочнеться протягом десяти робочих днів після завершення попереднього); 
  • особи, які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік, або — висновок військово-лікарської комісії про непридатність; 
  • чоловіки, на утриманні яких — троє і більше дітей віком до 18 років, або ж дитина з інвалідністю віком до 18 років, або неповнолітня дитина віком до 23 років з інвалідністю І чи ІІ групи. Це можуть бути також усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі. 

Також виїхати можуть чоловіки, зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, в разі, якщо інші особи не можуть здійснювати такий догляд. Окрім того, можуть виїжджати чоловіки, які навчаються за кордоном, але у кожному випадку все індивідуально. 

Попри такий великий список, все одно є велика кількість чоловіків, які і не воюють, і не можуть виїхати за кордон навіть на заробітки. Найбільше нарікань у соцмережах та ЗМІ шириться саме від тих, хто не має змоги працювати. На сайті президента вже навіть петиції реєстрували, але поки що зміни до розширеного переліку ніхто вносити не збирається. 

Чи можна скасувати заборону на виїзд чоловіків з України та які будуть наслідки 1

«Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності держави є справою всього Українського народу», - відповів на одну з петицій президент Володимир Зеленський. 

Що кажуть фахівці

Варіантів українці пропонують безліч: від виїзду за кордон за гроші на легальній основі до повної відміни заборони. Щодо першого, є велике питання, як регулювати цю процедуру. І зараз є багато випадків хабарництва на кордоні, чи вирішить проблему можливість «відкупитися» - питання поки що риторичне. А от щодо скасування заборони, то у фахівців з цього приводу відповідь категорична - «ні». 

Чи можна скасувати заборону на виїзд чоловіків з України та які будуть наслідки 2

«Ні, неможливо. Справа у тому, що або ми захищаємо країну, або ми дозволяємо виїзд. Це можуть бути люди окремих категорій на короткий термін і тільки за рахунок службових відряджень. Як водії-далекобійники, які перевозять вантаж. Або хто супроводжує вантажі і виїжджає для перемовин і заключення контрактів, але у військовій сфері», - однозначно відповів військовий експерт Олег Жданов. 

Політолог Віктор Бобиренко хоч і погоджується з військовим експертом, але припускає, що можна було б розширити перелік чоловіків, яким можна надавати дозвіл на виїзд. 

Чи можна скасувати заборону на виїзд чоловіків з України та які будуть наслідки 3

«Хтось мусить захищати Україну. Але я думаю, що треба розширити перелік, наприклад, тих, хто має бронь. Хтось працює на оборонному заводі і мусить з’їздити за якимись комплектуючими до Польщі, то чому б не поїхати. Зараз розповсюджується на тих, у кого троє неповнолітніх дітей, можливо, зробити - двоє неповнолітніх дітей, тобто розширити категорії, яким все ж можна виїжджати. Але щоб повністю відмінити, я не готовий навіть як експерт на таке підписатися», - каже Бобиренко. 

Попри пояснення фахівців, що неможливо спрогнозувати, як розвиватиметься війна в Україні і скільки людей потрібно буде для оборони держави, знаходиться купа скептиків, які закидають Україні та владі зокрема порушення міжнародного права. 

До чого тут безсилля ООН

А тепер найважливіше. Звичайно, є купа міжнародних доктрин, які опосередковано гарантують людині право на відмову від військової служби та право на збереження життя. Незалежно від політичних уподобань, гендеру, раси, етнічної приналежності та таке інше. 

Чи можна скасувати заборону на виїзд чоловіків з України та які будуть наслідки 4

Для прикладу, Міжнародний пакт про громадянські та політичні права гарантує свободу думки, совісті та релігії чи переконань. Хоча він конкретно не гарантує права на відмову від військової служби з переконань, Комітет ООН з прав людини підтвердив, що це право випливає із захисту відповідно до конвенції. Тобто, це означає, що якщо совість, релігія або переконання людини суперечать обов'язкам застосування смертоносної сили проти інших людей, її право на відмову від військової служби з міркувань совісті має бути захищене. Також ООН підкреслює, що деякі права людини можуть бути припинені або обмежені під час надзвичайного стану, але право на свободу совісті спеціально виключено із цієї категорії.

Чи можна скасувати заборону на виїзд чоловіків з України та які будуть наслідки 5

Але 51 стаття Книги Генеральної Асамблеї ООН каже, що Рада Безпеки ООН має «вжити заходів, необхідних для підтримки міжнародного миру та безпеки».  Тобто, умовно кажучи, люди можуть вільно покидати територію бойових дій в той час, як Організація Об’єднаних Націй дбає про налагодження ситуації. Але досвід війни в Україні демонструє протилежне. ООН та ОБСЄ продемонстували повну неспроможність протистояти росії як країні-агресії. У міжнародної організації, яка з’явилася на основі Ліги Націй та мала запобігати війнам у світі, стало сил лише професійно висловлювати занепокоєність. Звичайно, історія не любить умовного способу, але, якби ООН мала дієві механізми запобігти війні, українцям не доводилось би жертвувати власним життям. 

Саме тому, як вже неодноразово у коментарях Інформатору Олег Саакян, Україна показує, що настав час передивитися основні постулати, на яких базується міжнародне гуманітарне право, та переглянути загалом необхідність наявності безпекових організацій у такому вигляді, як вони існують зараз.

Раніше Інформатор писав, хто з чоловіків може виїхати за кордон

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.