Чи може військовий виїхати за кордон під час відпустки: які правила

Читать на русском

Як військовому виїхати за кордон в період відпустки

Читать на русском
Експерти пояснили, чи може військовий під час відпустки виїхати з України
Виїзд за кордон

Як військовому виїхати за кордон в період відпустки

В Україні під час дії воєнного стану військовозобов'язаним громадянам (чоловіки від 18 до 60 років) заборонено виїжджати за кордон, за виключенням певних ситуацій. Проте експерти пояснили, чи може виїхати за кордон тимчасово військовий. Наприклад, щоб побачитися з родиною під час відпустки.

Як передає видання BBC Україна, українське законодавство передбачає відпустки для військовослужбовців. Важливою умовою є те, що одночасно не можуть бути відсутні понад 30% особового складу. Крім того, є можливість піти у відпустку за сімейними обставинами, зокрема, це укладання шлюбу, народження дитини та смерть близького родича.     

Влітку 2023 року президент підписав закон, згідно з яким у військовослужбовців з’явилося право на основну відпустку, яка становить 30 днів, тричі на рік, а також 10 днів за сімейними обставинами. 

Чи може військовий виїхати за кордон?

Законодавство передбачає, що військовослужбовець може виїхати за кордон. Проте спочатку потрібно пройти встановлену процедуру та отримати дозволи від командування. У Міністерстві оборони України зауважили, що кожен випадок під час воєнного стану розглядається індивідуально, зважаючи на обставини. 

Спочатку військовослужбовець пише рапорт про відпустку та передає документ своєму командиру. У заяві потрібно вказати деталі подорожі, включно з датою від’їзду та повернення, місцем перебування, видом транспорту та контрольним пунктом пропуску, через який планується перетин кордону. Законом передбачені також додаткові дні на саму подорож. 

Необхідно також надати разом із рапортом документи, що підтверджують причину подорожі. Наприклад, свідоцтва про шлюб чи народження дитини. Крім того, потрібні документи, які доведуть, що родина дійсно знаходиться за межами України. Керівник військової частини ухвалює рішення про відпустку на підставі цих документів. Після цього буде оформлений відповідний указ. У випадку отримання згоди від командування, військовослужбовець може вирушити до своєї сім’ї.

Які документи потрібно надати військовому для виїзду за кордон:

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • документ, що підтверджує особу військовослужбовця (військовий квиток, офіцерське посвідчення тощо);
  • відпускний квиток з вказанням місця перебування за кордоном;
  • витяг з наказу відповідної посадової особи, уповноваженої на ухвалення рішення про надання відпустки військовослужбовцю.

Які можуть бути проблеми?

Експерти пояснили, що бувають ситуації, що в документі є дозвіл на відпустку, проте не вказаний виїзд за кордон. У такому випадку можуть відмовити у пропуску на кордоні. Крім того, військового можуть не випустити за кордон, якщо на нього накладено інші обмеження, приміром, несплату аліментів, штрафів або судових рішень. Якщо виникають певні проблеми з виїздом, військові можуть звернутися до служби довіри за номерами 0445276363 або 1598.

Як військовим отримувати відпустку? 

Для того, щоб отримати відпустку, військовослужбовцю потрібно подати командиру підрозділу рапорт про надання відпустки. Підписаний командиром підрозділу рапорт згодом подається командиру військової частини через штаб. Після цього видається наказ командиру військової частини про надання щорічних основних відпусток. Згідно з правилами, це відбувається не пізніше ніж за два тижні до встановленого строку графіком відпусток. Військовий отримує відпускний квиток.     

Коли військовослужбовець дістається до місця, де збирається провести свій відпочинок, потрібно стати на облік. Після завершення відпустки - необхідно знятися з обліку.   

"Відпустку може бути продовжено в разі затримки на шляху до місця проведення відпустки або неможливості виїзду з місця проведення відпустки внаслідок непередбачених перешкод у сполученні або через хворобу військовослужбовця. Це відбувається на підставі документів, засвідчених посадовими особами", - пояснюють експерти. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.