Чи може Росія створити КАБ, який полетить на 150 км, і які міста будуть під загрозою - розбір Інформатора

Експерти вважають, що якщо бомбу зробити схожою за своїми можливостями на ракету, то вона полетить і більше, ніж на 150 км, але й коштуватиме майже як ракета

Су-34, бомба фаб-500, бомба ФАБ-3000
Чи може РФ зробити КАБ, щоб бити на 150 км - скоріше ні, бо це на межі її техничних можливостей, вважають у Defense Express

Модернізувати старі бомби для ударів на відстань 150 км або розробити нові для цієї ж мети Росія теоретично може, але на практиці навряд чи. Зараз бомб із такою дальністю польоту у світі немає, і сумнівно, що такий боєприпас виправдає себе за співвідношенням ціна/ефективність, навіть якщо окупанти впораються з технічними проблемами. Але якщо військам РФ вдасться такий фокус, бомби регулярно зможуть долітати до Дніпра та Полтави, як зараз долітають уже до Запоріжжя та Харкова, пише 1 жовтня українське видання Defense Express.

Те що у РФ працюють над збільшенням дальності польоту бомб, що корегуються (інакше - керованих авіабомб) - КАБів відомо. І це на собі відчули українські міста – спочатку Харків, потім Суми, тепер Запоріжжя. Але чи є межа дальності для плануючих авіабомб?

Експерти Defense Express кажуть, що зараз є. І хоча зараз, на тлі того, що російські КАБ летять уже на 100-120 км, ходять розмови, що Росія досягне дальності 150 км, зробити це буде складно і, швидше за все, недешево.

Експерти пропонують орієнтуватися на американську бомбу SDB, яка зараз є чемпіоном з дальності. Щоб досягти польоту на 150 км, росіянам треба буде її перевершити. При скиданні на дозвуковій швидкості та з висоти 12 км летить на дальність 92 км. При використанні спеціального крила, за заявами розробника, дальність збільшується до 111 км. При скиданні з 15 км та на надзвуковій швидкості нібито досягається рекордна дальність у 137 км. Але це скоріше екстремальні умови використання цього боєприпасу, підкреслюють експерти.

При цьому, акцентує Defense Express, SDB - це спеціалізований боєприпас, його одразу роблять крилатим. А комплекти УМПК, які Росія вішає на свої бомби, перетворюючи їх на крилаті та плануючи, свідомо гірше за аеродинамікою та за дальністю польоту.

Саме тому з метою досягнення більшої дальності ворог використовує УМПБ Д-30 (це спеціалізований боєприпас), дальність яких складає близько 90 км. І цей боєприпас не лише має кращу аеродинаміку, а ще додатково оснащується реактивним двигуном чи ракетним прискорювачем.

УМПБ Д-30 РФ б'є, наприклад, по Харкову, але 90 км зараз - це їх максимум. І ще треба враховувати, що таки системи не ставлять на передовий. Вони стріляють з тилу, що мінусує 30-40 км ефективної дальности - і з авіабомбами така сама історія.

Проте Defense Express припускає, що теоретично РФ може досягти дальности 150 км для бомби. Наприклад, за рахунок спеціалізованих боєприпасів для вкрай висотного надзвукового скидання це вбачається можливим (чим більше висота скидання – тим далі летить). Але є нюансі.

Наприклад, з МіГ-31, для якого задекларована максимальна швидкість у 3000 км/год, а висота польоту до 22,5 км чи навіть 30 км для динамічної стелі (на гірці). Інша справа, що такі режими польоту для МіГ-31 є екстремальними та ресурсоємними, а вартість боєприпасу під таке застосування також не буде дешевою.

Водночас існує ще один варіант збільшення дальності польоту бомби з УМПК - додати до комплекту крил ще й малогабаритний реактивний двигун.Але по суті такий боєприпас вже буде крилатою ракетою із відповідними вимогами щодо систем навігації та інших компонентів, а з ними й вартістю. Тож обидва варіанти складні та дорогі. 

А перевага КАБ, підкреслює Defense Express, саме в тому, що вони прості, дешеві й в Росії їх багато. Тому поява КАБів для польоту на 150 км хоч і можлива, але навряд це у РФ будуть вважати доцільним.

Україна вже півтора року не може впоратися із "новим викликом" у вигляді КАБ

На жаль, оснащення авіабомб комплектами УПМК стало одним із найефектніших рішень РФ у цій війні й сильно змінило ситуацію на полі бою на користь РФ. Використання плануючих авіабомб стало ідеальним рішенням - дешевий, масовий засіб для ураження цілей на відстані 60-80 км.

Про те, що в Росії створили та, імовірно, тестують модуль планування і корекції (УМПК) для авіаційної фугасної бомби ФАБ-500, портал "Мілітарний" повідомив ще січні 2023 року. Нагадаємо, що ФАБ-500 - радянська 500-кілограмова авіаційна бомба із фугасною боєголовкою. Оригінальна модель некерована й сумісна з більшістю радянських літаків.

Перші КАБ на основі ФАБ-500 з УМПК та навігацією полетіли по українських позиціях у районі Бахмута у лютому 2023 року, у березні почали бомбити Чернігівську, Сумську, Херсонську області. При цьому використовувалися і 1500-кілограмові бомби, а згодом Росія оснастила крилами та ФАБ-3000.

На той час речник командування Повітряних сил (ПС) ЗСУ Юрій Ігнат ще в березні 2023 року казав, що застосування росіянами керованих бомб новим викликом для ЗСУ. Але за півтора року Україна не знайшла відповіді на цей виклик.

Бо у ЗСУ засобів протидії ним, окрім епізодичного використання "блукаючого Patriot", немає. Як і можливості методичних ефективних ударів по місцю їх виробництва у місті Корольов Московської області, чи по літаках на землі, наголошує Defense Express. Пуски КАБ російські літаки здійснюють з рубежів далеко поза межами зони дії української ППО. Тому залишається тільки гадати - чи зможуть росіяни довести їхню дальність до 150 км або не зможуть.

КАБи у вересні 2024 року почали діставати до Запоріжжя

Російські окупанти значно вдосконалили керовані авіабомби з моменту їх перших застосувань. Якщо раніше КАБи могли летіти максимум на кілька десятків кілометрів, то зараз завдяки покращенню УМПК – спеціальних комплексів оснащення, які перетворюють звичайні бомби на плануючі та керовані – КАБи можуть долати відстань до 100-120 кілометрів. Сказати спасибі за вдосконалення росіянами своїх бомб варто, серед іншого, партнерам України, які усі три роки війни попри санкції справно постачають росіянам критично важливі електронні компоненти для озброєння.

Окрім того, аналітики видання Defence Express припускають, що окупанти використали проти Запоріжжя авіабомби ФАБ-500Т, які раніше вважалися дуже рідкісними. Розроблена ще за радянських часів для літаків МіГ-25РБ, авіабомба ФАБ-500Т розвиває швидкість до 3000 км/год та може летіти на відстань до 40 км навіть без УМПК, який "додає" авіабомбі ще до 100 км дальності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube