Чи може Гейлі обійти Трампа у двобої в Нью-Гемпширі: у хід іде важка артилерія

Голосування 23 січня можуть стати вирішальними для праймеріз Республіканської партії

Гейлі та Трамп
Основні кандидати республіканців вийшли сам-на-сам

Залишившись удвох із Ніккі Гейлі, Дональд Трамп намагається закріпити свою позицію фаворита на праймеріз у Нью-Гемпширі. Проукраїнська кандидатка була дуже активною напередодні і сподівається продемонструвати гарний результат, принаймні скоротивши відставання від експрезидента, щоб мати шанс продовжувати боротьбу. Сторони перейшли до відвертої критики одне одного: у хід йдуть звинувачення в слабких когнітивних можливостях Трампа та расистські випади з іншого боку.

Гейлі та Трамп сам на сам

Після того як губернатор Флориди Рон Десантіс зняв свою кандидатуру з праймеріз Республіканської партії Дональд Трамп залишився наодинці з Ніккі Гейлі. На прощання Десантіс, якого раніше вважали ключовим суперником експрезидента, закликав виборців підтримати Трампа.

«Мені зрозуміло, що більшість виборців республіканців на первинних виборах хочуть дати Дональду Трампу ще один шанс», — сказав Десантіс.

Але все ще далеко не так очевидно. Праймеріз у Нью-Гемпширі, які проходять у вівторок, 23 січня, можуть стати ключовим моментом у виборчій кампанії. Трамп хоче завдати потужного удару по надіях внутрішньопартійної опозиції, збільшити відрив і закріпити свій статус єдиного й незаперечного фаворита, як це сталося в Айові, де він на кокусах отримав 20 виборників, а Гейлі — 8. Натомість проукраїнська кандидатка сподівається на підтримку незалежних виборців, які в штаті складають майже 40 % електорату й мають право голосувати на праймеріз будь-якої партії.

Опитування, проведене Монмутським університетом, показало, що експрезидент має перевагу в 18 пунктів: його підтримує 52 % республіканців, тоді як Гейлі — 34 %. Якщо відрив Трампа буде значним, його суперниця може втратити також підтримку спонсорів. До прикладу Кен Лангоун, співзасновник американської мережі магазинів Home Depot, заявив, що готовий дати Гейлі «хорошу суму грошей» але, зачекає до закінчення праймеріз у цьому штаті, перш ніж зробити це.

Останні приготування

Гейлі два тижні не припиняє подорожувати Нью-Гемпширом, мандруючи від «передмістя до узбережжя», збираючи під свої знамена всіх, кого страшить повернення Трампа. Обставини складаються сприятливо для неї: навіть погоду прогнозують хорошу, що означає, що більше прихильників Гейлі, які, на відміну від MAGA, не відзначаються особливим фанатизмом, прийдуть на вибори.

Козиром Гейлі є її відносно молодий вік — їй 52, у той час, як Трампу 77, а Джо Байдену 81. Це є суттєвою перевагою, оскільки задовольняє запит виборців на молодше покоління політиків і зробило б її однозначним фаворитом у боротьбі з кандидатом демократів. Завдяки зваженій політиці вона користується підтримкою центристського крила республіканців. Виборці в Нью-Гемпширі вважаються більш поміркованими й більш зацікавленими в зовнішній політиці, що є козирем Гейлі. 8 % жителів штату служили в армії, тож тема запобігання війни з росією через підтримку України теж знайде відгук.

Гейлі була дуже активною, готуючись до праймеріз в Нью-Гнмпширі. Фото з відкритих джерел
Гейлі була дуже активною, готуючись до праймеріз в Нью-Гнмпширі. Фото з відкритих джерел

Індійське походження робить Гейлі популярною серед меншин. До неї більш прихильні жінки. А ще її підтримує губернатор штату Кріс Сунуну, один із небагатьох у Республіканській партії, який вирішив кинути виклик Трампу.

Трампа навпаки майже не було видно останні тижні — йому завадили суди. Втім він встиг зібрати кілька гучних мітингів. Його штаб робить ставку на ентузіазм виборців — більшість із них є відвертими фанатами експрезидента й це означає, що вони точно прийдуть на дільниці. Нью-Гемпшир став одним зі штатів, який підштовхнув Трампа перемоги у 2016 році, хоч перед тим він зайняв друге місце на кокусах в Айові.

Експрезидент має ще одну перевагу: досі праймеріз консерваторів жодного разу не вигравала жінка чи представниця меншин. Не кажучи вже про таку гримучу суміш, як Гейлі — її успіх і так феноменальний.

Гейлі спалює кораблі

Гейлі більше не уникає критики Трампа, що вона старанно робила впродовж усієї кампанії. Раніше вона намагалася не сполохати поміркованих республіканців, які потенційно можуть перейти до неї та з симпатією ставляться до експрезидента. Але тепер їм настав час робити вибір, тож вона мусить показати свого конкурента в непривабливому світлі, тим більше, що штаб Трампа давно вже атакує колишню постпредку США в ООН.

За три дні до праймеріз у Нью-Гемпширі вона поставила під сумнів когнітивні здібності Трампа. Річ у тім, що в одному з виступів він спутав свою суперницю з Неллі Пелосі — демократкою, колишньою спікеркою Палати представників. Експрезидент заявляв, що це Гейлі відповідала за безпеку Капітолію, коли 6 січня 2020 року протрампівський натовп брав його штурмом. Він натякнув, що вона знищила якісь важливі докази. Ця плутанина і справді виглядає вкрай підозріло, зважаючи на те, що Нікі Гейлі та Трамп добре знайомі, оскільки колишня постпредка була членом його команди.

«У цьому сценарії він згадав мене кілька разів. Я занепокоєна, я не кажу нічого принизливого, але коли ви маєте справу з тиском, який відчуває президент, ми не можемо мати когось такого, у психічній придатності якого є сумніви. Ми не можемо», — сказала Гейлі.

 Гейлі сумнівається в адекватності Трампа

Зрештою це вже не вперше, коли Трамп втинає щось подібне, він, до прикладу, називав Орбана видатним турецьким президентом. Любов експрезидента до різноманітних авторитарних правителів вона теж йому пригадала.

«Ви не можете мати когось, хто намагається подружитися з диктаторами, які хочуть нас убити. Натомість ви повинні повідомити їм, чого ми від них очікуємо», — сказала Гейлі.

Свої слова вона проілюструвала ситуацією з Отто Уормбієром. Цей американець був затриманий у Північній Кореї та помер там, поки Трамп мило переписувався з Кім Чен Ином. Виборці кажуть, що це справило потужний ефект. Втім, експерти вважають, що ізоляціонізм наразі в тренді серед республіканців.

Фірмові атаки Трампа

Трамп накинувся на Гейлі зі звинуваченнями в роботі на «глобалістів», військові компанії та лібералів. Його син назвав її розпалювачем війни та «кривавою». Експрезидент навіть спробував вдихнути нове життя в конспірологічну теорію про те, буцімто Гейлі не мала права бути президентом, оскільки її батьки не були громадянами США, коли вона народилася. Те, що це неправда — давно доведено.

«Німбра не має того, що потрібно», — написав Трамп у своїй соцмережі, зробивши репост облудливої статті

Цей допис також продемонстрував, як Трамп у своїх «кращих» традиціях вдався до булінгу. Друге ім’я Гейлі, «Німарата», вочевидь спеціально написане з помилками, щоби підкреслити й висміяти її індійське походження. Зрозумівши, що це може не сподобатися виборцям, він виправдовувався тим, ніби в цьому нема ніякого расистського підтексту й він робить це просто для жарту.

«Деякі люди кажуть, що я дуже хороший у цьому (вигадуванні прізвиськ — ред.)… Мені це смішно. Й іноді, чесно кажучи, це дуже ефективний інструмент», — сказав Трамп.

 

 

Гейлі заявила, що до таких образ та висміювань експрезидент вдається, коли відчуває загрозу від когось. Вона запевняє, що це її надихає. BBC вважає, що якщо Гейлі не вдасться перемогти Трампа в Нью-Гемпширі, важко зрозуміти, де вона може отримати гору. Це буде важко зробити навіть у її рідній Південній Кароліні, де колишній президент надзвичайно популярний.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube