Буданов не став міністром оборони: чому це добре і для генерала, і для України - політолог

На думку Віталія Кулика, посада міністра оборони під час війни ставить хрест на можливій політичній кар’єрі після перемоги

Буданов не став міністром оборони: чому це добре і для генерала, і для України - політолог
Олексій Резніков та Кирил Буданов

Днями голова фракції “Слуга народа” у ВР Давид Арахамія проанонсував переміщення чинного міністра оборони Олексія Резнікова на пост міністра з питань стратегічних галузей промисловості, а головного військового розвідника, генерал-майора Кирила Буданова на посаду міністра оборони. Політичний експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вважає, що така кадрова заміна була б шкідливою і для України, і для самого Кирила Буданова.

 

Віталій Кулик вважає, що Кирил Буданов має певні політичні амбіції. До такого висновку можна прийти спостерігаючи за високою медійною активністю генерала, яка зазвичай не притаманна розвідникам. За чинним українським законодавством військовослужбовець Буданов не може стати міністром оборони, адже цей пост може обіймати лише цивільна особа. Але теоретично, Верховна Рада могла б прийняти поправку до закону та відмінити це правило на період дії військового стану. На думку Віталія Кулика відсутність такого політичного рішення, а отже й кадрових змін в Міністерстві оборони - дуже добре і для генерала Буданова, і для України.

“Буданов на своєму місці на чолі розвідки. А от на посаді міністра він буде не на своєму місці. Тому що посада міністра - це менеджерська функція, пов’язана з багатьма процесами (забезпечення армії, адміністрування процесів), в першу чергу - з переговорами з нашими західними партнерами. Міністр не здійснює керівництво військами. Він ніколи не стане “фельдмаршалом перемоги”. З цієї позиції неможливо стартувати у велику політику та претендувати на якусь роль після завершення війни”, - каже Віталій Кулик.

На думку експерта, міністр оборони країни, що воює, обов’язково буде пов’язаний з непопулярними рішеннями, з багатьма скандалами, корупційними історіями.

“Міністерство оборони - це велике господарство, в якому є багато людей, призначених за квотами, яких міністр не завжди контролює. Більше того, в Україні не було жодного міністра оборони, який сам призначав всіх своїх підлеглих. Адже багато з них йшло за квотою чинного президента або проходили під патронатом людей з президентського оточення. Це було при Кічмі, Ющенко, Януковичу, Порошенко. Це є і зараз. Заступники міністра оборони призначаються за квотами груп впливу в оточенні Зеленського”, - каже Віталій Кулик.

Крім того, на думку експерта заміна Резнікова на Буданова посилила б конфлікти між в Міністерством оборони, Генштабом та Офісом президента.

“Резніков має здатність гасити конфлікти як з Залужним, так і з Офісом президента. Буданов наразі має гарні стосунки з Залужним. Але, отримавши пост міністра, вийде з ним в іншу логіку відносин,” - каже Віталій Кулик.

Крім того, експерт підкреслює високі дипломатичні таланти Олексія Резнікова, які дозволяють йому вибудовувати складні стосунки з союзниками України щодо надання військової допомоги.

“У Буданова були приклади гарних переговорів. Але вони стосувались точкових питань, а не системної роботи в форматі Рамштайну. Більшість дипломатів, які працюють в Україні, висловили здивування готовністю Банкової так швидко здати Рєзнікова. З ним у західних партнерів встановлені робочі стосунки”, - зазначив Віталій Кулик.

 

Як Резнікова відправляли у відстваку та не відправили

5 січня голова фракції “Слуга народа” Давид Арахамія проаносував у своєму Telegram-каналі, що Олексій Резніков переводиться на посаду міністра з питань стратегічних галузей промисловості для посилення військово-промислового співробітництва, а генерал-майор Кирило Буданов очолить Міністерство оборони. Цю інформацію почали транслювати і інші нардепи. Щоправда, зранку 6 лютого Давид Арахамія змінив свою думку та написав: “Кадрові зміни в сфері оборони протягом цього тижня не відбудуться”. Народний депутат Ярослав Железняк пояснив, що поставити на посаду міністра оборони Буданова неможливо за законом.

Перед розмовами про можливу відставку голови Міноборони у відомстві пролунали потужні корупційні скандали. Наприкінці січня газета "Дзеркало тижня" опублікувала статтю, де повідомлялося про завищення закупівельних цін на продукти харчування для військовослужбовців. Резніков назвав це "штучною інформаційною атакою під вигаданим приводом". Він пояснив завищені ціни на продукти, зокрема на курячі яйця, помилкою при підготовці контрактів.

Проте заступника міністра В'ячеслава Шаповалова та голову профільного департаменту міноборони Богдана Хмельницького, які відповідали за цей напрямок, було звільнено з посад. Українські правоохоронці також повідомили їм про підозру у зловживаннях, а суд заарештував їх на 60 діб.

Крім того, було звільнено начальника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєнь та військової техніки міністерства оборони Олександра Лієва. До цього глава "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін розповсюдив дані про те, що Лієв нібито підтримував незаконний сепаратистський "референдум" у Криму у березні 2014 року. Сам чиновник назвав ці дані брехнею. Пізніше “Українська правда”, яка опублікувала фейк про нібито наявний у Олександра Лієва російський паспорт, вибачилась. А Комісія з журналістсько етики винесла виданню «Українська правда» і авторам Альоні Мазуренко і Михайлу Ткачу публічний осуд.

Ще один гучний скандал стосувався знайдених під диваном одного з чиновників Міноборони великих сум готівки. Видання "Українська правда" опублікувало відео обшуків, які відбувалися у колишнього заступника міністра оборони Олександра Миронюка. Особливість цієї гучної історії полягає в тому, що обшук, результати якого опублікували журналісти, проводився ще у серпні 2022 року. Сам Миронюк звільнився з МО у 2021 році. Але це відео було опубліковано взимку 2023 року.

Як повідомляється, обшук був пов’язаний з розслідуванням можливого шахрайства при закупівлі в армії, одним із фігурантів якого є тепер вже ексначальник профільного департаменту Міністерства оборони Богдан Хмельницький.

Раніше Інформатор писав, що на думку Віталія Кулика, намагання відправити Резнікова у відставку з поста міністра оборони було пов’язано з його прагненням ліквідувати концерн “Укроборонпром”.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube