Голова європейської дипломатії прокоментував чергові кроки підтримки України союзниками
Голова дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, яка відбулась 18 листопада у Брюсселі, підтвердив отримання Україною дозволу від США на удари вглиб РФ. Але відмітив, що є певні обмеження щодо дальності. А також наголосив, що країни Європи теж виконали свої обіцянки, які стосувались передачі снарядів України.
Відео пресконференції Боррель розмістив на своїй сторінці у мережі X (раніше Twitter). Він заявив, що Сполучені Штати дозволили Україні бити по РФ ракетами дальністю до 300 км. На його думку, це не така велика відстань і не сягає вглиб країни-агресора настільки, як розраховували. Але засуджувати рішення Байдена Боррель не став.
"Адміністрація Байдена дозволила застосування своєї зброї на відстань до 300 кілометрів углиб російської території. Ідеться про радіус у 300 кілометрів. Це не так і багато, якщо говорити про відстань, це не велика відстань, вона не сягає далеко вглиб країни, але це рішення адміністрації. Чому вони ухвалили це рішення зараз, а не до виборів? Я не знаю", – наголосив Боррель.
Топдипломат ЄС також заявив, що всі країни Європи будуть ухвалювати рішення стосовно використання своєї зброї Україною окремо, а не колективно. І наголосив, що рішення можуть змінюватись. І ті, хто казав стійке "ні", можуть змінити думку на "так". Як приклад – США, які тривалий час не надавали дозволу на удари по РФ.
У рамках цього заходу Боррель так і не розкрив свої джерела інформації щодо питання надання дозволу США на удари, бо сама адміністрація Байдена поки відмовчується й не коментує цей дозвіл.
Ще одним моментом, про який доповів Боррель під час зустрічі очільників МЗС у Брюсселі, стала передача Україні обіцяного Євросоюзом мільйона снарядів. Він назвав такий розмір допомоги Україні "безпрецендентним". Адже за майже три роки повномасштабної війни ЄС передав Україні зброю на суму 45 млрд євро.
"Ми виконали наше зобовʼязання щодо надання Україні мільйона боєприпасів, і до кінця зими підготуємо ще 75 тис. українських солдатів", – наголосив дипломат.
Він додав, що попри такі об'єми та суми, поточний рівень допомоги є недостатнім для того, щоб змінити хід бойових дій на користь України. На думку Борреля, цього достатньо лише для того, щоб тримати оборону і то не завжди. Дипломат відмітив, що РФ перевела на всю свою економіку на воєнний стан і тому протистояти такій "машині" стає все складніше.
"Ми даємо Україні рівно стільки, щоб утриматися, а іноді навіть менше, тоді як Росія перевела всю свою економіку на воєнний стан і розраховує на безумовну підтримку Північної Кореї та Ірану", - резюмував Боррель.
Варто зазначити, що передача снарядів Україні відбувалась з затримкою на пів року. Повний об'єм мали надати навесні цього року, але Європа виконала свою обіцянку лише зараз. Боррель не лишив без уваги цей момент і заявив, що не знали якою є реальна місткість їх військових виробництв. Саме тому так вийшло.
Запит на далекобійні удари по території РФ звучав упродовж кількох місяців. Президент України Володимир Зеленський та інші представники української влади звертались до союзників з таким проханням неодноразово. Але США не наважувалось на такий крок, побоюючись ескалації конфлікту. Тільки після того, як РФ залучила до війни в Україні солдат з КНДР рішення прийняли. Але за умови, що такі удари наноситимуть виключно по Курській області, де наразі тривають активні бої.
Після США на такий крок наважились Велика Британія та Франція. Ці країни також дозволили Україні бити по РФ ракетами Storm Shadow, але теж з обмеженнями – лише по Курській області. А от позиція Італії щодо цього залишається незмінною - зброю, яку постачає країна, можна використовувати тільки на українській території.
Очільник польського МЗС Радослав Сікорський привітав рішення США на дозвіл Україні бити вглиб РФ. Головний дипломат Польщі підкреслив, що це дозвіл є єдиною мовою, яку зрозуміє російський правитель Володимир Путін. Він також вважає, що дозвіл американської влади є відповіддю РФ на залучення до війни проти України військ КНДР.
А ось в адміністрації Трампа такий крок чинної влади США засудили. Конгресмен від Флориди Майк Волц, якого Трамп обрав своїм радником з національної безпеки заявив, що це загрожує подальшою ескалацією війни. Аналогічну думку висловив й син Трампа. Він взагалі заявив, що це може стати початком Третьої світової війни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.