Боротьба Зеленського з олігархами: реальний план чи чергова імітація

Читать на русском

Володимир Зеленський вкотре обіцяє дати бій олігархам, і цього разу гучні заяви можуть обернутися справжньою війною за владу

Читать на русском
Боротьба Зеленського з олігархами: реальний план чи чергова імітація

Володимир Зеленський вкотре обіцяє дати бій олігархам, і цього разу гучні заяви можуть обернутися справжньою війною за владу

Однією з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського була боротьба з олігархами. Вторили своєму лідерові і кандидати у народні депутати від партії «Слуга народу». Вся «електоральна революція» 2019 року будувалася довкола запиту суспільства на справедливість. За два з половиною роки Володимир Зеленський багато разів промовляв свої наміри, але, говорячи про олігархів, президентська команда непрозоро натякала на лідера партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка. З іншими олігархами стосунки виглядали набагато теплішими, але здається, ці часи залишаються в минулому.

У всякому разі, протистояння з Рінатом Ахметовим видно неозброєним поглядом щодо радикальних змін в інформаційній політиці ЗМІ, підконтрольних найбагатшому громадянину України. У свою чергу, влада України прийняла ініційований президентом Закон про олігархів, РНБО України запустила систему моніторингу олігархів, а Кабінет міністрів України розробив спеціальний план заходів, спрямований на «запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу на суспільне життя (олігарх)».

Інформатор розбирається, наскільки декларовані плани влади відрізняються від реальних дій.

 

Великі плани проти сумної реальності

5 листопада Зеленський підписав Закон про олігархів, який визначає, що олігарх – це особа, яка має значну економічну та політичну вагу у суспільному житті, зокрема, значно впливає на ЗМІ. Закон набуде чинності через шість місяців після офіційної публікації.

24 листопада на засіданні уряду Кабінет міністрів України затвердив план заходів щодо запобігання зловживанню олігархами своїм впливом.

У плані розкриваються правові та організаційні заходи, які сприятимуть імплементації закону про олігархи, закріплені відповідальні за напрями робіт, та встановлені дедлайни.

У розпорядженні Інформатора є документ КМУ, з яким можна ознайомитися тут. Ми ж стисло розглянемо основні етапи великого «антіолігархічного» походу міністрів. Згідно з планом, до грудня поточного року, РНБО, Антимонопольний комітет, Нацрада з питань телебачення та радіомовлення, Мін'юст та Мінфін мають розробити та затвердити порядок перевірки «ділової репутації» потенційних покупців ЗМІ в Україні. До квітня 2022 року РНБО має розробити та затвердити Положення про реєстр олігархів, а також порядок формування даного реєстру та його наповнення. Також до грудня поточного року Мін'юст та Нацагентство щодо запобігання корупції мають розробити Закон про лобізм в Україні. А ось забезпечити «справедливе правосуддя» влада планує до грудня 2023 року роду.

План передбачає: посилення можливості Антимонопольного комітету; забезпечення безпеки постачання електроенергії та природного газу (до березня 2022 року); припинення імпорту електроенергії з Росії та Білорусі (до вересня 2023 року); посилення контролю за фінансовими операціями олігархів (до грудня 2022 року); мінімізації впливу олігархів на політичні партії та виборчі кампанії (до вересня 2022 року); запровадження невідворотності покарання за політичну корупцію (до червня 2022 року); приведення рівня тарифів на залізничні перевезення до економічно обґрунтованих (до грудня 2022 року); створення незалежної від впливу олігархів авіакомпанії (до грудня 2022 року).

Назвати план шкідливим для країни неможливо. Не треба бути експертом, щоб зрозуміти, наскільки важливим є для розвитку України, справедлива судова система чи контроль за фінансовими операціями олігархів та бізнесменів, які заробляють на українському бюджеті, проте на сьогоднішній день боротьба з олігархами видається імітацією.

Буквально вчора близький до президента Зеленського бізнесмен Ігор Коломойський отримав нагоду не виплачувати до держбюджету 4,7 млрд гривень штрафу. Як повідомляють українські ЗМІ, це стало можливим завдяки рішенню Шостого апеляційного адміністративного суду, який заблокував використання Антимонопольним комітетом України доказів НАБУ щодо діяльності паливного картелю олігарха.

А вже сьогодні «справжню дерлігархізацію» від президента Володимира Зеленського можна буде спостерігати у господарській апеляції. На думку державної уповноваженої Антимонопольного комітету України у 2015-2019 роках Агії Загребельської, у суді «свій для Зеленського» Антимонопольний комітет України доводитиме, що справу проти корпорації ДТЕК олігарха Ріната Ахметова порушувати не потрібно. Тому що права населення як споживачів електроенергії ДТЕК аж ніяк не порушує. А отже, вони не можуть писати скарги на його монопольні зловживання ні до АМКУ, ні до судів, ні до будь-яких інших органів.

 

Агия Загребельская

Агія Загребельська

«Антимонопольний комітет таким чином вбиває кількох зайців:

  1. Рятує ДТЕК від розслідувань, бо крім споживачів-населення хтось інший не наважується скаржитися на найвпливовішу і найбагатшу людину країни.
  2. Рятує інших потенційних порушників антимонопольного законодавства від скарг споживачів, які  своїм гаманцем сплачують порушення.
  3. Вбиває будь-який інтерес суспільства до роботи найважливішого економічного регулятора країни – АМКУ. Якщо скаржитися на порушників антимонопольного законодавства вони нікуди не можуть, то нема чого їм взагалі цікавитись роботою органу», — пише Агія Загребельська. на своїй сторінці у ФБ .

На думку експерта, АМКУ «послав» споживачів із формулюванням, що їхні права загроза віялових відключень та подорожчання цін на електрику не порушує.

«Споживачі пішли до суду. Виграли першу інстанцію, яка зобов'язала відомство розглянути їхню заяву. Але Комітет витратив бюджетні гроші на судовий збір, свій обмежений час та ресурси, щоб подати до апеляції. Однак сьогодні на засіданні апеляційного суду представник АМКУ доводитиме, чому проти монополії олігарха розслідування проводити не потрібно», - резюмує Загребельська.

 

Дим «антіолігархічної» війни

Було б дивно, якби колективний політичний «квартал» на фронтах «антіолігархічної» війни не радував громадськість своїми забавними «спецопераціями». У рамках декларованої боротьби депутати від «Слуги народу» та представники Офісу президента практично в єдиному пориві вирішили оголосити бойкот телеканалам олігарха Ріната Ахметова.

«В останні місяці телеканали «Україна-24» та «Україна» перетворилися на відверто пропагандистські «ДТЕК-24» та «Олігарх». Це очевидно. Безумовно, ми поважаємо право власника вільно розпоряджатися своєю власністю у законний спосіб. Ми поважаємо право будь-якого медіа на незалежність редакційної політики. Але ніколи не погодимось із використанням телеканалів та журналістів для шантажу держави та суспільства для лобіювання бізнес-політичних інтересів власників», — поширила офіційну заяву прес-секретар партії «Слуга народу» Юлія Палійчук .

Відповідно до релізу, партія «Слуга народу» ухвалила спільне рішення – ігнорувати медіа, які власник навмисно перетворює на свій корпоративний гучномовець для шантажу держави та суспільства. Якщо власник вважає вигідним для себе таке спотворення журналістики, щоб на його каналах відбувалися лише проплачені чи маніпульовані у корпоративних інтересах ДТЕК дискусії, то збалансована участь будь-яких незалежних від олігарха політиків там просто неможлива.

Заява була поширена багатьма депутатами від правлячої партії.

Насамперед, воно цікаве тим, що раніше і Володимир Зеленський, і голова його офісу Андрій Єрмак отримували на телеканалах Ахметова досить комфортні ефірні умови, під час яких опоненти влади не могли ставити спікерам питання.

До речі, «Медіа Група Україна» опублікувала свою позицію на рішення команди «Слуги народу». Зокрема, Член Наглядової ради компанії Дмитро Бєлянський назвав бойкот телеканалів «Україна» та «Україна 24» з боку влади відповіддю на резонансну програму «Свобода слова із Савіком Шустером», під час якої обговорювали скандал із так званим «Вагнергейтом», під час якого перші особи держави були звинувачені у державній зраді.

Виходячи з рішення бойкотувати канали Ахметова, можна зробити висновок, що ні олігарх Ігор Коломойський, ні олігарх Віктор Пінчук або не впливають на редакційну політику своїх ЗМІ, або не є об'єктом інтересу влади у питанні «антіолігархічної» боротьби.  

Насправді, судити про ефективність протистояння з олігархами можна лише за тим, наскільки їх відсувають від «годівниці» державного бюджету України. А поки що досі дуже далеко, публіці пропонуватимуть набір нехитрих піар-ходів, в основі яких: скандали, інтриги, гучні заяви, обмін звинуваченнями та інший інформаційний шум. Навряд чи це вдарить по олігархах, їхні рейтинги ніхто не заміряє і народне кохання їм не потрібне. Але якщо президентська команда продовжить пустощі з «видосиками» замість реального переслідування корупціонерів, рівень підтримки президента Зеленського, який повільно падає, легко повторить історію «успіху» Віктора Ющенка.

Раніше інформатор повідомляв, що омбудсмен Людмила Денісова вважає Закон про олігархів таким, що суперечить Конституції України і порушує права людини.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.