Битва за Донбас: до чого українцям готуватися далі

Експерти впевнені, що від ситуації на Донбасі залежить результат війни

Битва за Донбас: до чого українцям готуватися далі

Після того, як російська армія під тиском Збройних сил України змушена була відступити з Київської, Чернігівської та Сумської областей, засоби масової інформації почали писати про підготовку окупантів до вирішальної битви за Донбас. Спочатку російська пропаганда відмовлялася, розповідаючи, що «спецоперація в Україні йде за планом», а в цьому «плані» немає жодної битви за Донбас. Пізніше рупори кремля заявляли, що насправді вирішальна битва на Донбасі розпочалася ще 12 березня і ведуть її окупанти у невеликому населеному пункті Луганської області – Попасна. Водночас військові зведення українського Генштабу говорять про те, що загострення на Донбасі розпочалося 18 квітня. 

Інформатор  розібрався, що прогнозують іноземні експерти щодо тривалості активних бойових дій на території України та до якого життя варто готуватись нашій країні після війни. 

Системний збій у російській пропаганді

Російська пропаганда, як завжди, не відзначилася логікою і послідовністю інформації, що тиражується. Спочатку йшли заяви про те, що «звільнення пригнобленого українським режимом народу Донбасу» є найважливішою метою всієї «спеціальної операції» в Україні. Проте за 2 місяці масштабних бойових дій найважливіші цілі неодноразово коригувалися. 

Наприклад, одна з безлічі версій початку «спецоперації» 24 лютого - необхідність запобігти розгортанню НАТО, яке з хвилини на хвилину планувало напасти на росію. Однак 20 квітня міністр закордонних справ рф Сергій Лавров у інтерв'ю телеканалу India Today заявив, що справжня причина полягає в тому, що країни Заходу не захотіли визнавати одноосібну перемогу росії у Другій світовій війні. 

 

Битва за Донбас: до чого українцям готуватися далі 1

«Справжня причина - самозадоволення багатьох країн після закінчення Другої світової війни, коли наші західні колеги під керівництвом США назвали себе переможцями і, порушуючи їхні обіцянки, радянському та російському керівництву почали підсувати НАТО на схід», - сказав лавров. 

Загалом, як завжди, росія сама вигадує історію, у яку вірить. Проте того ж дня диктатор путін назвав іншу причину повномасштабного вторгнення росії в Україну - трагедія, яка розгорнулася в ЛНР. Звичайно, у будь-якої розсудливої ​​людини голова кругом піде від такої великої кількості суперечливих заяв, але всю цю відверту нісенітницю диктатор і його оточення згодовує суто місцевому населенню, яке не особливо задається питаннями та аналізує. Наприклад, чому трагедія розгорнулася саме у так званій «ЛНР»? І якщо трагедія розгорнулася через 8 років після окупації цієї української території російськими загарбниками, то армія рф, за ідеєю, повинна закінчити цю трагедію, ліквідувавши власну присутність на Донбасі. 

Потім керівництво рф заперечувало накопичення військ біля невизнаних республік. Далі російські медіа заговорили про те, що саме захоплення Попасної з 20-тисячним населенням дозволить росії говорити про успішне завершення «чергового пункту спецоперації». Коли 18 квітня президент України Володимир Зеленський публічно заявив, що росія перейшла до активного наступу в Луганській та Донецькій областях і це можна трактувати як початок битви за Донбас, росія знову відмовлялася, мовляв, жодна битва за Донбас не готується і не готувалася. І взагалі знову Україна «генерує фейки». Проте через добу ситуація знову змінилася і пропагандистські медіа ротом лаврова все ж таки заявили про початок «другого етапу спецоперації». Ось тільки цілі тоді не були озвучені. Швидше за все, через відсутність таких. Але до 22 квітня міністерство оборони Росії все ж таки дозріло і заступник командувача військ Центрального військового округу генерал-майор Рустам Міннекаєв чітко сказав, що мета «другого етапу» - весь південь України аж до Придністров'я та Донбас. 

Що прогнозують експерти

Якщо коротко резюмувати всі прогнози, озвучені іноземними експертами, за останні 3 тижні, стає зрозумілим, що саме від того, наскільки вдасться росії закріпитися на Донбасі, залежить результат війни. 

За різними оцінками, росія зібрала на Сході нашої країни 50-70 тисяч військових. Американський військовий оглядач Даніел Девіс 14 квітня прогнозував, що росія перевершує українську армію чисельно та озброєнням, а значить, у рф є шанси подолати ЗСУ. 

«І якщо росія зможе обійти українські сили на Донбасі з флангу та відрізати їх від постачання, то згодом вона зможе стиснути кільце. Зрештою, втративши паливо, боєприпаси, їжу та воду, українські захисники впадуть», - зазначав оглядач. 

Минуло 12 днів, Збройні сили України наполегливо не дають супротивникові реалізувати задумане. Окупанти щодня звітують про перемоги, в яких досить часто трапляються назви населених пунктів, які ворог, за інформацією рупорів кремля, вже неодноразово «звільняв». Йдеться про Кремінну, Рубіжне та низку інших містечок та селищ. Водночас у Генштабі України пояснюють, що під час битви навіть протягом доби один населений пункт кілька разів може опинятися під контролем ЗСУ та загарбників. Найголовніше, що Україна продовжує тримати оборону. 

 

Битва за Донбас: до чого українцям готуватися далі 2

Тим часом, деякі західні ЗМІ продовжують нагнітати. Наприклад, WSJ описує, що станеться з Україною, якщо російська армія якимось дивом здобуде перемогу на Донбасі. 

«Якщо кремль знищить армію України на Донбасі, росія зможе сконцентрувати свої сили для маршу на південь. Як тільки південь буде завойований, путін може спробувати укласти перемир'я, яке залишить у його руках чверть чи третину України. Далі рф почекає, поки західні санкції ослабнуть, і після переозброєння російська армія знову піде маршем на Київ», - пише WSJ

Але не варто думати, що експерти розглядають вищезгаданий варіант розвитку подій як найімовірніший. Ці припущення лише підтверджують відомий кожному українцю факт: росії не можна дозволити закріпитися на шматочку української землі. І саме про це говорять американські експерти, пояснюючи населенню, чому США зобов'язуються підтримувати Україну до повної перемоги. 

Наприклад, британський військовий оглядач Джонатан Білл, який провів на Донбасі з українськими військовими тривалий час зазначає, що українська армія має низку тактичних переваг. Крім того, на Сході нашої країни воюють найдосвідченіші бійці Збройних сил України. І коли Україна виб'є окупантів на Донбасі, питання звільнення решти територій вирішиться в найкоротші терміни та з мінімальними людськими втратами. 

Що далі

Пару днів тому у своєму щоденному відеозверненні президент України Володимир Зеленський зазначив, що багато хто цікавиться, коли ж закінчиться війна. Звичайно ж, ніхто не знає, коли це станеться, але єдине, у чому можна бути впевненими – закінчення війни відчує кожен українець у будь-якій точці планети. За словами політолога Андрія Багінського, Україна має отримати гарантії безпеки, інакше військові дії не можна вважати завершеними. 

 

Битва за Донбас: до чого українцям готуватися далі 3

«Зрозуміло, що всі гарантії зараз мають сирий вигляд, бо фактично партнери нашої країни лише формують свої пропозиції, тобто звіряють годинник і в середині своїх товариств, зокрема. Вони хочуть зрозуміти, що може запропонувати їхній військово-промисловий комплекс, їхня економіка. Тобто тут можлива частина потенційної угоди, що ми все ж таки отримаємо хоч і не аналог 5 статті НАТО, але якісь серйозні гарантії, що у разі повторення ескалації конфлікту ми отримуємо значну частину озброєння негайно», - каже Багінський. 

Цілком природно, що після всього пережитого Україні необхідно буде переорієнтувати свою економіку на розвиток оборонно-промислового комплексу. 

 

Битва за Донбас: до чого українцям готуватися далі 4

“Нам треба збільшувати власне озброєння. Кількісно та якісно! Потрібно покращувати наші технології, тому що ми побачили, наприклад, потенціал наших ракет під час потоплення крейсера "Москва". Очевидно, що ми можемо розвиватися у цьому напрямі. А тут потрібна серйозна співпраця в рамках науково-дослідних університетів, впровадження технологій серійного виробництва. Звичайно, це вимагатиме переведення економіки на військові рейки, тобто системне коригування ринку праці: поява нових спеціальностей або посилення тих спеціальностей, які можуть добре допомогти українському війську», - резюмує Андрій Багінський. 

Але це не єдине завдання, яке стоїть перед Україною, адже курс на євроінтеграцію ніхто не скасовував, а отже, державні інституції теж треба впорядкувати. 

 

Битва за Донбас: до чого українцям готуватися далі 5

«Нам треба будувати міцну Україну з міцною економікою, міцною армією. Ми вже зрозуміли, що воювати за нас ніхто, крім нас, не буде. А для того, щоб ми могли купувати сучасну зброю, нам потрібно проводити у себе реформи, інтегруватися до Європейського союзу, розвивати власну державу», - зазначає політолог Костянтин Батозький. 

Але для початку, каже політолог, нам усім треба сконцентруватися на тому, щоби виграти війну. А наступного дня після перемоги сконцентруватись на тому, як відбудовувати державу.

Раніше Інформатор повідомляв, Путін відмовляється від гарантій безпеки для України без «винесення за дужки» питань Криму та Донбасу

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube