Білорусь допомогає олігарху Фірташу уникнути екстрадиції з Австрії - ЗМІ

Читать на русском

Суди попередніх інстанцій не визнали дипломатичного імунітету Фірташа, однак Вищий земельний суд Відня у кримінальних справах повернув справу на розгляд у першій інстанції

Читать на русском
Фірташ
Фірташ має радника постпреда Білорусі при міжнародних організаціях у Відні

Суди попередніх інстанцій не визнали дипломатичного імунітету Фірташа, однак Вищий земельний суд Відня у кримінальних справах повернув справу на розгляд у першій інстанції

Український бізнесмен Дмитро Фірташ має статус "радника постійного представництва Республіки Білорусь при міжнародних організаціях у Відні" з 2021 року. На підставі цього Фірташ вимагає зупинити процедуру екстрадиції до США, посилаючись на дипломатичний імунітет.

Про це пише DW з посиланням на текст рішення Вищого земельного суду Відня у кримінальних справах від 14 червня, який є в розпорядженні редакції. Згідно з текстом рішення, міжнародна організація, яку представляє Фіршташ це UNIDO.

UNIDO - міжнародна агенція у структурі ООН, яка має сприяти індустріалізації постколоніальних країн третього світу. Аби довести, що Фірташ як радник при UNIDO має статус дипломата, включно з дипломатичною недоторканістю, адвокати бізнесмена у жовтні 2021 року передали суду юридичну експертизу, підготовану одним із західноєвропейських професорів з міжнародного права.

Водночас Міністерство юстиції Австрії повідомило суд, що Фірташ не акредитований належним чином при UNIDO і не має відповідної акредитаційної картки від австрійського Міністерства закордонних справ. Таким чином він не вважається особою, на яку поширюються привілеї дипломата, включно з імунітетом.

Суди попередніх інстанцій не визнали дипломатичного імунітету Фірташа, однак Вищий земельний суд Відня у кримінальних справах повернув справу на розгляд у першій інстанції, зобов'язавши суд самостійно визначити, чи визнавати дипломатичний імунітет Фірташа.

У посольстві Білорусі в Австрії не відповіли, чим саме займається Фірташ у статусі радника постпреда Білорусі при міжнародних організаціях. Також невідомо, чи було призначення Фірташа радником у Відні погоджене із президентом Лукашенком або урядом у Мінську і з чиєї саме ініціативи українець почав працювати на цій посаді.

Як відбувається екстрадиція Фірташа з Австрії в США

У п’ятницю, 16 червня, Вищий регіональний суд Відня відхилив прохання Сполучених Штатів щодо екстрадиції українського олігарха Дмитра Фірташа. Справу газового магната, слухання якої триває понад 9 років, повернули на повторний розгляд. Це вже не перша відмова Відня видати Фірташа Сполученим Штатам Америки. 

Оскільки Фірташ перебував в Австрії, його заарештували в березні 2014 року, але незабаром звільнили з-під екстрадиційної варти після внесення застави в 125 мільйонів євро. Справу Фірташа довелося розглядати багатьом судам. У 2015 році Віденський регіональний суд відмовив у екстрадиції. Прокуратура США подала скаргу через представницьку прокуратуру Австрії. Тоді наступна інстанція - Вищий регіональний суд Відня - у 2017 році вирішив, що екстрадиція допустима. Це, по суті, підтвердив Верховний Суд у 2019 році. Але захист подав клопотання про повторний розгляд, яке було відхилено в березні 2022 року регіональним судом у Відні.

Нагадаємо, Фірташ отримав підозру від Служби безпеки України щодо привласнення державного газу на мільярди гривень набагато пізніше, ніж темними справами зацікавилась прокуратура США - лише 15 травня 2023 року. Разом з топ-менеджерам підконтрольних йому компаній йому інкримінують привласнення державного газу на мільярди гривень. Водночас Group DF, що належить бізнесмену, заявила, що "спростовує всі звинувачення", висунуті правоохоронцями.

Трохи раніше, у червні 2021 року Фірташ опинився у списку санкцій РНБО. За словами секретаря відомства Олексія Данілова, підставою для цього рішення стала"участь у титановому бізнесі, постачання сировини, яка потім йде військовим підприємствам Росії. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.