Без незалежних спостерігачів і без опозиції: у Росії почалися триденні вибори до Держдуми

Читать на русском

Розповідаємо про особливості цих виборів

Читать на русском
Без незалежних спостерігачів і без опозиції: у Росії почалися триденні вибори до Держдуми

Розповідаємо про особливості цих виборів

У п'ятницю, 17 вересня, у Росії почалися чергові вибори в Державну Думу. Голосування пройде три дні, і навколо нього вже з'явилося багато скандалів.

У цих виборах бере участь 14 політичних партій, з яких 3 - вперше. Інформатор вирішив розповісти, чому Росія на час виборів перетворюється в КНДР і як мешканці окупованого Донбасу пов'язані з голосуванням.

Вибори здійснюються згідно зі змішаною виборчою системою: за партійними списками (225 депутатів) і одномандатними округами (225 депутатів). Усього ж кандидатами з федеральних партійних списків зареєстровано 3812 людини, з одномандатних округів - 2020. Партії "Нові люди", "Зелена альтернатива" і РПСС беруть участь у виборах уперше. У середньому на одне місце в парламенті претендує 17 кандидатів з федерального округу і 9 - з одномандатних. Найвища конкуренція - у Москві (Перовський округ) і в Санкт-Петербурзі (Західний округ). Найнижча - в Інгушетії, Магадані, Чукотці і Ямало-Ненецькому автономному окрузі.

Голосування мешканців з окупованих Росією українських територій

Спочатку МЗС України заявив, що ці вибори будуть нелегітимними, оскільки в них беруть участь мешканці окупованих українських територій.

"Такі дії російської сторони, поряд із незаконною організацією виборів до Держдуми на тимчасово окупованій території АР Крим, є грубим порушенням норм і принципів міжнародного права, Конституції та чинного законодавства України. Організація виборчого процесу на окупованій території України та залучення до нього місцевого населення, якому примусово було нав'язано російське громадянство, ставить під сумнів легітимність результатів виборів", — йдеться в повідомленні МЗС України.

Нагадаємо, російська окупаційна влада видала мешканцям Донбасу понад 610 тисяч російських паспортів. Пізніше з'явилася інформація, що Центральна виборча комісія РФ змушує населення тимчасово окупованих територій Донбасу голосувати в електронному режимі. Верховна Рада вже прийняла звернення до міжнародного співтовариства, у якому закликає не визнавати вибори у РФ.

«Відповідно до міжнародного права, єдиний статус, яким володіє РФ в АР Крим та окремих районах Донецької та Луганської областей — це держава-окупант, і те, що вона робить, організовуючи там свої національні вибори, є порушенням міжнародного права. У зв'язку з цим ми будемо реагувати за вже відпрацьованою схемою — ми будемо фіксувати ці порушення, будемо звертатися до партнерів», — уточнив Кулеба.

Однак керівництво фейкових республік не зупинилося, і якщо в самій Росії вибори - лише ілюзія з подальшою заміною списків тих, хто голосував (як це робити - роз'яснювали на тренінгах для членів виборчих комісій), то на Донбасі окупанти всіляко намагаються показати жителям із паспортами РФ, що їх голос важливий. Терористи з ДНР організують 825 автобусних і 12 залізничних рейсів до Ростовської області, щоб жителі з російськими паспортами змогли проголосувати там. Крім того, уже з'явилися автомобільні тури.

Без незалежних спостерігачів і без опозиції: у Росії почалися триденні вибори до Держдуми 1

Але окупанти так стараються, що викликають роздратування у мешканців самих псевдореспублік. За повідомленнями з соціальних мереж, всім робітникам на підприємствах видають повістки від військкомату на триденні збори. Чоловіки зобов'язані з'явитися за повісткою до військкомату, де вже стоять урни для голосування. Терористи, які служать в бандформуваннях, голосують прямо за місцем несення служби.

Сообщение от одного из террористов
Повідомлення від одного з терористів

Вибори без опозиції

Ці вибори примітні тим, що до них практично не допустили опозиційних кандидатів. Їм і раніше було важко зареєструвати свою кандидатуру, а в цьому році вимог до кандидатів стало ще більше. Зокрема, щодо них заводили кримінальні або адміністративні справи незабаром після того, як вони оголошували про своє бажання балотуватися. Через прийнятий в травні закон, у якому заборонили участь у виборах людям, пов'язаним з екстремістськими організаціями, можливості стати кандидатами втратили всі ті особи, що мали хоч якесь відношення до організацій Олексія Навального (Фонд боротьби з корупцією і всі структури опозиціонера зараз заборонені в Росії). Так, наприклад, подати свої кандидатури не змогли Любов Соболь і глава московського штабу Навального Олег Степанов.

Без спостерігачів від ОБСЄ

Цього року російська влада, посилаючись на пандемію та карантинні обмеження, вирішила не допускати незалежних спостерігачів до виборів. Зокрема, за виборами не зможуть стежити спостерігачі від Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ. РФ запропонувала пустити лише 60 спостерігачів із 500 заявлених, однак це занадто мало й не дозволить ефективно стежити за ходом голосування. З міжнародних місій за виборами стежитиме лише делегація Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), яка складається з 5 осіб.

Триденне голосування

Через пандемію влада РФ вирішила розтягнути вибори на три дні. Практику багатоденного голосування, яку вперше застосували влітку 2020 року за прийняття поправок до конституції, неодноразово критикували експерти. Вони зазначили, що провести повноцінне спостереження за голосуванням, яке триває три дні, досить складно, адже так підвищуються ризики фальсифікації.

Відсутність відкритого відеоспостереження

ЦВК цього року надав доступ до сайту з прямою трансляцією лише партіям, зареєстрованим кандидатам і деяким центрам громадського спостереження. Нібито, триденне спостереження для всіх бажаючих обійдеться занадто дорого. Глава ЦВК Елла Панфілова оцінила вартість трьох днів відеоспостереження в Москві в мільярд рублів. А саме бажання мати доступ усіх бажаючих до камер назвала "простою цікавістю диванних спостерігачів".

"Розумне голосування"

Вранці, 15 вересня команда Олексія Навального дала рекомендації стосовно «Розумного голосування» щодо кандидатів до Держдуми за два дні до триденного голосування. Це список кандидатів, які вважаються опозиційними й можуть протистояти "Єдиній Росії". В останні тижні Роскомнадзор блокує в Росії сайт «Розумного голосування», а також додаток «Навальний», у якому є функція «Розумного голосування». Після публікацій списку Роскомнадзор почав блокувати сервіси, які надають до нього доступ. Так, напередодні заблокували сервіси Google Docs компанії Google і telegra.ph месенджера Telegram. Сьогодні з маркетів AppStore і Google Play видалили додаток «Навальний», а компанія Apple відключила всім російським користувачам функцію «Приватний вузол», яка приховує IP-адреса. Таким чином влада буквально почала реалізацію проєкту з ізоляції російського інтернету, перетворюючи країну в КНДР.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.