Адміністрація глави американської держави направила запит до Конгресу про продовження повноважень "президентських списань"
Адміністрація президента США Джо Байдена направила до Конгресу запит на продовження терміну дії президентських повноважень (PDA). Це дозволить продовжити відправку військової допомоги Україні після закінчення фінансового року. Зараз за програмою PDA зависло 6 мільярдів доларів, і вони можуть "згоріти" 30 вересня.
Про це 14 вересня пише The Hill. Видання нагадує, що навесні в США після довгої тяганини затвердили закон про допомогу Україні більш ніж на 60 мільярдів доларів. Одним з основних інструментів є Presidential Drawdown Authority - президентський припис про скорочення коштів, що дозволяє президенту США передавати оборонні товари та послуги із запасів США у відповідь на надзвичайні ситуації.
Прессекретар Пентагону Пет Райдер сказав, що США залишилося 5,9 мільярда доларів з PDA. Майже всі ці кошти, окрім 100 мільйонів доларів, можна використати лише до кінця фінансового року. Адміністрація Байдена звернулася до Конгресу із проханням про продовження PDA до 2025 року.
За словами Райдера, міністерство оборони також співпрацює із Конгресом, щоб продовжити повноваження PDA після 1 жовтня. Якщо Конгрес погодиться продовжити PDA, Білий дім зможе відправляти в Україну військову допомогу невеликими партіями кілька разів на місяць.
Reuters зазначає, що спеціальні президентські повноваження (PDA) дозволяють президенту США передавати оборонні товари та послуги з запасів США за наявності "надзвичайної ситуації". Саме через цей механізм надається більша частина допомоги Україні. Однак з виділених на PDA 7,8 млрд доларів США шість не були використані.
Втім, Білий дім має резервний план. Згідно з ним, Держдепартамент зробить оголошення про надання Україні допомоги на шість млрд доларів США до 30 вересня, що фактично витратить усю суму до закінчення терміну дії повноважень. Терміни доставки озброєння та боєприпасів просто подовжать, щоб не спустошити склади Армії США одномоментним переданням.
Однак це вважають гіршим варіантом, ніж отримати продовження. Зокрема, можливі певні юридичні труднощі з виділенням допомоги одразу на всю суму – наприклад, деякі компоненти допомоги в цей момент можуть бути відсутніми на складах, що буде формальною перешкодою.
За даними Пентагону станом на 6 вересня, США виділили понад $56,6 млрд на допомогу Україні у сфері безпеки з початку роботи адміністрації Байдена, зокрема приблизно $55,9 млрд від початку непровокованого повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ 24 лютого 2022 року. Про останній пакет допомоги Україні на $250 млн США оголосили 6 вересня, про попередній – на $125 млн – 23 серпня.
Як писав Інформатор, президент Джо Байден заявив після того, як знявся з передвиборчих перегонів у США, що передає керування питаннями військової підтримки США міністру фінансів Джанет Єллен та державному секретарю Ентоні Блінкену. Чому саме цим людям - він не пояснив. Відразу після цього Блінкен заявив: США мають десятирічні зобов'язання перед Україною Вашингтон зобов'язаний підтримувати Київ тривалий час без огляду на те, хто стане новим президентом країни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.