Адвокати для ухилянтів: готові "порішати з ТЦК" та радять, як втекти з військової частини - розслідування (відео)

Адвокаті, яки сами вже за кордоном та розуміють, що правоохоронці до них не дотягнуться, підштовхують українців порушувати закон

ТЦК, військком, військкомат
Один із адвокатів, з яким поговорили журналісти-розслідувачі, стверджує, що може розрулити будь-яку ситуацію з ТЦК, а для найважчих випадків у нього є "свої люди"

Консультації для ухилянтів зараз – великий ринок, що має ажіотажний попит. Адвокати, які записують "антимобілізаційні відео", беруться допомогти "відкосити від ЗСУ" або "вирішити питання з ТЦК". Вони дають клієнтам поради на межі законності, а іноді й відкрито протизаконні, з'ясували журналісти "Слідство.Інфо" та "Армія TV", прикидаючись військовозобов'язаними та їхніми дружинами.

Журналісти під виглядом клієнтів проконсультувалися у трьох адвокатів, що працюють з ухилянтами та мобілізованими. Героями сюжету стали адвокати Тарас Нікіфорчук, Юрій Демченко та Катерина Колпакова. Обговорювалися три класичні ситуації: ухилянт не оновив дані та ховається з ТЦК (або хоче звідти вирватися після "бусифікації"), мобілізований уже потрапив до навчального центру і хоче звідти втекти, військовозобов'язаний шукає шляхи виїхати за кордон.

Порушувати закон юристи пропонують українцям із безпечної відстані - з-за кордону, куди частина з адвокатів теж виїхала на не зовсім зрозумілих підставах. Журналісти нарікають, що замовивши консультації у цих адвокатів і витративши 4 000 гривень, дізналися або загальновідомі речі, або отримали поради, які, якщо до них прислухатися, можуть привести "клієнта" до в'язниці.

Адвокати Тарас Нікіфорчук, Юрій Демченко та Катерина Колпакова. Колаж: Слідство Інфо
Адвокати Тарас Нікіфорчук, Юрій Демченко та Катерина Колпакова. Колаж: Слідство Інфо

"Через паркан переліз, форму викинув"

Насправді тему втечі з навчального центру розслідувачі обговорювати не планували. Вона просто виникла у розмові - журналіст зателефонував адвокату Тарасу Никифорчуку під виглядом клієнта, щоб порадитися щодо виїзду з країни. Коли журналіст розповів, що хоче виїхати з України та обов'язково це зробить після того, як оформить інвалідність для мами. Адвокат у відповідь надсилав йому документи для самостійного опрацювання.

Але згодом чоловік розповів юристу, що хвилюється, бо нещодавно "просто з вулиці" мобілізували його друга. І адвокат дав тому пораду просто йти у СЗЧ.

"Взяв через паркан переліз, форму викинув та пішов додому. Що йому там (в учебці), подобається, чи шо", - порадив юрист.

Журналіст спитав, чи так насправді можна вчинити. Також він поцікавився, чи будуть якісь наслідки. Питання щодо відповідальності адвокат уникнув, і ще раз запевнив, що тікати з військової частини - нібито нормально.

"Так, можна, якби всі так робили, то тоді б війна скінчилася", - заявив Никифорчук.

Адвокати, які згодом коментували Слідству.Інфо "консультації для ухилянтів" у виконанні колег, зазначали, що вони порушують адвокатську етику. Ну а пораду втекти з військової частини, природно, юристи назвали повністю протизаконною - практично людину штовхають на злочин. До того ж усі консультації трьох адвокатів містили поради, як ухилитися від призову, а це, як вказує "Слідство.Інфо" кримінальне правопорушення (стаття 336 КК України Ухилення від призову на військову службу).

"Нехай падає на землю, лежить, кричить"

Адвокат Юрій Демченко запевнив "клієнтів", що працює з будь-якою ситуацією щодо ТЦК - як кажуть, питання ціни. Він може допомогти в діапазоні від простих порад, як поводитися з військкомами на вулиці, до важких випадків, коли, за його визначенням, ТЦКшники "придурошні" та бусифікували чоловіка, і тепер його треба витягнути. Але до реальної перевірки можливостей Демченка "вирішувати з ТЦК" справа не дійшла.

До речі, разова консультація Демченка (звісно, онлайн, бо чоловік не в України) коштує 100 євро. А скільки коштуватиме викликати "спеціальних людей" у ​​ТЦК, щоб "порішати", і хто вони, юрист так і не розповів – мовляв, не телефонна тема

За легендою, Демченку телефонувала дружина військовозобовʼязаного, який ігнорує необхідність оновлювати дані. Однак жінка заявила, що хоче і вміти "поговорити з ТЦК", і витягнути чоловіка у разі чого. Демченко порадив бути ввічливим й нічого не підписувати. Але для критичних ситуацій у нього вже ризикованіші поради.

"Можна симулювати хворобу, ніби напад серця: нехай падає на землю, лежить, кричить: "Швидку викликайте!". І нехай швидка приїжджає і його забирає", - радить адвокат.

Якщо це не спрацює, Демченко радить викликати адвокатів. Оскільки сам він за кордоном, пропонує послуги колег з його юридичної фірми. Ціна - від 500 до 1000 доларів США та залежить від часу, який фахівцю доведеться провести з клієнтом.

Але все це може не спрацювати та "бусіфікація" відбудеться, припускає юрист. Якщо справи кепські, то Демченко радить телефонувати йому, а він вже "своїм людям".

"Є в мене люди, які їздять та окремо забирають (з ТЦК). Просто дорожче, ніж виїзд адвоката. Це випадок, коли прям взагалі "по-бєзпрєдєлу" його забрали, якісь прям придурошні ТЦКшники", - пропонує адвокат.

Лазівка ​​для реєстрації в системі "Шлях"

Журналісти зазначають, що адвокатка Катерина Колпакова - найбільш адекватна та обережна з трьох юристів, з якими вони поспілкувалися. Вона не дає шокуючих протизаконних порад і чесно попереджає, що та лазівка, яку вона вигадала для "клієнта", все одно кримінально карається.

За легендою, до неї звертається "таксист Андрій", який хотів би "порішати" собі виїзд за кордон. Чоловік запевняє, що потрібних знайомих має сам та може бути зареєстрований у системи "Шлях". Однак не дуже розуміє, як все має бути з документами, бо він не стоїть на обліку до ТЦК і не проходив медкомісію.

Грубо порушувати закон - втікати, чи прикидатися хворим - Катерина "Андрію" не радить. Прийти до ТЦК та на ВЛК, щоб відповідні дані від них потрапили до реєстрів і, відповідно, до "Шляху", вона вважає за необхідне.

Але далі - та сама лазівка. Юристка каже, що можна відмовитися від мобілізаційного розпорядження і використати "вікно" - час, поки відкриють провадження - щоб встигнути швидко виїхати за кордон. Це - потенційно кримінальна відповідальність, попереджає адвокатка. 

Адвокати-чоловіки не захотіли розповісти, як потрапили за кордон

За інформацією від джерел "Слідства.Інфо", Тарас Никифорчук виїхав з України наприкінці 2022 року як батько трьох неповнолітніх дітей. Однак, за даними журналістів, у нього лише одна неповнолітня дитина.

"Слідство.Інфо" запитало Никифорчука, як він виїхав за кордон та чи не вважає свої консультації неетичними. Запит журналістів адвокат проігнорував. Видання підкреслює, що Никифорчук не тільки юрист, але й популярний блогер з понад 900 тисячами підписників та сотнями тисяч переглядів відео. Щонайменше останні 2 роки (ти сами, що він за кордоном) усі його сюжети - про мобілізацію, ТЦК та "погану владу".

Юрію Демченко після консультації "Слідство.Інфо" також надіслало запит, вже як журналісті. Адвоката запитали, як він виїхав з України та чи не вважає свої консультації неетичними. Демченко також проігнорував запитання.

Катерина Колпакова теж, за даними розслідувачів, здебільшого живе під час війни за кордоном. До неї, природно, питань щодо виїзду з країни не виникає.Але Колпакова також не відповіла на запитання журналістів щодо правомірності та етичності своїх консультацій.

 

В Україні хочуть відійти від "бусифікації", а ТЦК пропонують розпустити

Міністр оборони Рустем Умєров анонсував нові реформи у системі мобілізації. За його словами, планується відмова від силового залучення і так званої “бусифікації”. У відомстві впроваджуватимуть нові механізми для військової служби.

имчасова слідча комісія (ТСК) також закликала розформувати територіальні центри комплектування (ТЦК) та створити замість них нові рекрутингові центри. Нардеп Юрій Камельчук звинуватив військкомів у провалі мобілізації, заявивши, що їх можна відправити на фронт.

Своєю чергою, член комітету Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський заявив, що ідея про розпуск ТЦК загрожує суверенітету України та обороноздатності держави. Перехід на рекрутинг у воєнний час грає проти України, тому його краще реалізувати у післявоєнний період для залучення добровольців. 

Водночас сержант Збройних сил України Андрій Соколов запропонував суттєво розширити повноваження працівників ТЦК,  бо у них є план на місяць щодо мобілізації, але для його виконання не вистачає важелів впливу. Зокрема, дозволити їм застосовувати силу або ж навіть відкривати вогонь по порушниках. На його думку, вони можуть це робити, якщо ухилянти хамлять або нападають на них.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube