Глава держави вперше публічно прокоментував пропозицію про відведення військ ЗСУ і натякнув, як Росія може скористатися перемир’ям
Президент України Володимир Зеленський прокоментував ініціативу щодо створення буферної зони між українськими та російськими військами глибиною 15 кілометрів. За його словами, таку пропозицію Київ офіційно не отримував. А сама ідея є непридатною до реалізації в нинішніх умовах.
Про це Зеленський заявив на пресконференції за участі світових лідерів 10 травня.
"Ідея на сьогодні не жива", – наголосив глава держави.
Як пояснив Зеленський, проблема полягає навіть не стільки в самій відстані, скільки в тому, звідки рахувати ці 15 кілометрів. Мало того, він зазначив, що дальність ударів сучасної артилерії досягає 40 км, а безпілотники можуть долати й 50, і навіть 100 км. Відтак відведення на таку глибину не гарантує захисту населених пунктів - наприклад, у випадку з Херсоном це фактично означало б його втрату.
"Якщо ж говорити про 15-кілометрове відведення військ, то тоді в Херсоні не буде українських Сил оборони - це означатиме, що "у нас не буде Херсону", - зазначив президент.
Зеленський згадав і негативний досвід перемир’я 2014 року, коли російські сили продовжували повільне просування. Це відбувалося, попри офіційне припинення вогню.
"Під час припинення вогню російські війська рили і йшли - 100, 200, 300 метрів щоденно", - пояснив він.
Саме тому, за словами Зеленського, лінія фактичного контролю тоді часто не відповідала тій, що була визначена як умовна межа "замороженого" конфлікту. Президент додав, що створення буферної зони спричинить ризики для багатьох українських міст.
"Якщо погодитися на буферну зону і відійти на 15 кілометрів, такі міста як Херсон, Харків і Суми - у всіх буде начебто мир, а в них буде продовжуватися війна. Тому що до них буде долітати артилерія", - заявив Зеленський.
Ці заяви пролунали на тлі розмови Зеленського з президентом США Дональдом Трампом, під час якої Україна висловила готовність до безпосередніх переговорів з Росією. Але лише за умови 30-денного припинення вогню.
Тим часом спецпредставник президента США Кіт Келлог нещодавно заявив, що Україна нібито зацікавлена в заморожуванні бойових дій на поточній лінії фронту і прагне створити 30-кілометрову демілітаризовану зону. Однак у заяві Зеленського натомість прозвучала чітка позиція: росіяни не можуть диктувати умови, які стосуються чисельності українських військ чи їхнього розташування. Також Київ відкидає російські вимоги щодо визнання анексії окупованих територій та відмови від євроатлантичної інтеграції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.