27 жовтня Христофор Колумб відкрив Кубу: цей день в історії

Четвер, 27 жовтня 2022 року, професійні та державні свята, важливі історичні події - подробиці

27 жовтня Христофор Колумб відкрив Кубу: цей день в історії

В цей день Колумб відкрив Кубу, в Америці запустили першу лінію метро, а в Китаї зафіксували чисельність населення в більш як 1 мільярд жителів. Розпочався 246 день повномасштабної війни росії проти України. Новий рік настане через 65 днів. Найважливіші події, які сталися цього дня читайте в матеріалі від Інформатор.

27 жовтня у світі відзначають день аудіовізуальної спадщини. Свято започаткувало ЮНЕСКО, аби привернути увагу до важливості збереження записаних звукових та аудіовізуальних документів. До їх переліку входять фільми, звуко- та відеозаписи, радіо- та телепрограми.

Словаччина цього дня відзначає 115 роковину з Дня Черновської трагедії. В той день, 1907 року, у словацькому місці Чернова, яке ще входило до Королівства Угорщина місцеві зібралися на освячення католицької церкви. Однак жандарми відкрили вогонь по натовпу й вбили 15 людей.

27 жовтня 1999 року  — вірмени відзначають День пам'яті жертв теракту в парламенті. П’ятеро озброєних осіб у довгому верхньому одязі увірвалася в зал засідань Національних зборів Республіки Вірменія почали стріляти по президії. Цього дня в уряді відбувався так званий «день питань і відповідей». За кілька хвилин країна втратила прем'єр-міністра Вазґена Сарґсяна, спікера парламенту Карена Демірчяна і обох його заступників, міністра і трьох депутатів. Загалом загинуло вісім людей. Кількох поранених шпиталізували в лікарню у важкому стані. А лідер нападників вигукував, що уряд «смокче кров народу». Вже наступного ранку нападники здалися. Їх засудили до довічного ув’язнення. 

Важливі події, що сталися 27 жовтня

  • 27 жовтня 1811 році народився Айзек Зінгер - американський винахідник і промисловець, який "подарував" світу культову швейну машину.
  • 118 років тому, в цей день, в Нью-Йорку була запустили першу підземну лінію метрополітену. Її назва «City Hall». Тоді станція вперше прийняла пасажирів.
Мер Нью-Йорка Майкл Блумберг відправляється з оригінальної станції City Hall, яка зараз закрита, на вінтажному вагоні метро «Low V» під час 100-ї річниці нью-йоркського метро 27 жовтня 2004 року в Нью-Йорку. Фото: GettyImages.
Мер Нью-Йорка Майкл Блумберг відправляється з оригінальної станції City Hall, яка зараз закрита, на вінтажному вагоні метро «Low V» під час 100-ї річниці нью-йоркського метро 27 жовтня 2004 року в Нью-Йорку. 
Фото: GettyImages.
  • А в 1951 році вперше при лікуванні раку застосували радіацію. Це сталося у стінах університету Саскачевану. Дослідник Гарольд Джонс працював в атомній енергетиці та досліджував дію Х-променів. Тоді ж науковцю спало на думку використати радіаційне опромінення для того, щоб знищувати чи ушкоджувати ракові клітини. Променева терапія через вплив іонів радіації проникає у пухлинні клітини. При застосуванні великої дози розвиток злоякісних пухлин припиняється. При цьому навколишні здорові тканини і органи отримують мінімальне опромінення. Цей метод боротьби з раком використовують й сьогодні.

День в історії

  • 1659 - у Переяславі відкрилася рада, в якій для "охорони" стояли московські війська Трубецького, Шереметєва, Долгорукого. Гетьман України Юрій Хмельницький, не витримавши тиску, погодився з вимогами царських воєначальників-дипломатів і підписав нову Переяславську угоду, в якій фактично звузив автономію козацької України в складі Московської держави. 
  • 1806 - Наполеон зайняв Берлін.
  • 1937 - у Києві розстріляли поета Майка Йогансена - за обвинуваченням у створенні "антирадянської націоналістичної організації, яка ставила своєю метою повалення Радянської влади методами терору і збройного повстання".
  • 1938 - на І з'їзді художників УРСР створено Спілку радянських художників України.
  • 1939 - у Ворошиловград (Луганськ) прибули перші 450 західних українців, що зголосилися працювати на шахтах Донбасу. 
  • 1943 - радянські війська взяли райцентри Запорізької області Василівку, Михайлівку, Якимівку, Кринички на Дніпровщині. 
  • 1944 - радянські війська взяли Ужгород та окружні центри Закарпатської області Берегове й Перечин
  • 1962 - Карибська криза: над Кубою збитий радянською зенітною ракетою розвідувальний літак U-2 ВВС США, його пілот майор Рудольф Андерсон загинув. Інший U-2 був майже перехоплений над Сибіром - керівник штабу ВВС США генерал Лемей знехтував наказ президента США Джона Кеннеді припинити всі польоти над радянською територією.
    Хрущов заявив про згоду СРСР прибрати наступальну зброю з Куби за умови, що США приберуть свої ракети з Туреччини, і Кеннеді погодився
  • 1967 - у Каховці відкрито монумент "Легендарна тачанка"
Пам'ятник тачанці споруджений на честь 50-річчя Жовтневої революції і присвячений боям на Каховському плацдармі.
Пам'ятник тачанці споруджений на честь 50-річчя Жовтневої революції і присвячений боям на Каховському плацдармі.
  • 2004 - Верховний Суд України розглянув скаргу кандидата в президенти Віктора Ющенка на постанову ЦВК від 24 жовтня і задовольнив її. Цим рішенням суд скасував постанову Центрвиборчкому про створення в росії 41 додаткової дільниці для участі у виборах президента України. Що суттєво зменшило можливості для фальсифікацій голосування за кордоном.

27 жовтня народилися такі відомі люди:

У 1782 році народився італійський скрипаль і композитор Нікколо Паганíні. Його гру порівнювали з грою самого диявола. 

1858 року Штати зустріли свого майбутнього наймолодшого президента за всю історію. 26-й президент США Теодор Рузвельт очолював країну впродовж 8 років.

1912: наймолодший президент Америки Теодор Рузвельт, який змінив Вільяма Мак-Кінлі після його вбивства.Фото: GettyImages.
1912: наймолодший президент Америки Теодор Рузвельт, який змінив Вільяма Мак-Кінлі після його вбивства.
Фото: GettyImages.

27 жовтня 1930 року в Києві народився Вілен Барський - український художник, живописець, графік, поет. Його вважали представником концептуального мистецтва й андеграундної культури.

А в 1959 році в Рівному народився Володимир Шпудейко - український степ-танцівник, хореограф, актор театру естради та кіно. Чоловік з 15 років почав зніматися у кіно. Й за свої 62 роки життя встиг засвітитися в 30-х кінострічках. 

Цього дня не стало таких відомих людей:

27 жовтня 1967 року в Сан-Хосе помер Скотт Вейленд - американський музикант, вокаліст і фронтмен американської альтернативної групи «Stone Temple Pilots», з якою в 1994 році виграв премію «Grammy». Посмертно він визнаний «голосом покоління» поряд з вокалістами: «Nirvana» - Куртом Кобейном і «Alice In Chains» - Лейном Стейлі.

А 1969 року в Мілані помер Володимир «Джорджо» Щербаненко - італійський письменник українського походження, визнаний «італійським Сіменоном». Киянин став одним з родоначальників італійського кримінального роману. Автор книг «Приватна Венера», «Тенета зради», «Молоді бузувіри», «Міланці вбивають по суботах». У своїх творах Джорджо інколи згадував Україну. Й ба більше,  навіть називав себе козаком.

Нагадаємо, раніше ми попереджали про небезпеку магнітних бур. Чим шкідливі ці явища та коли їх очікувати — читайте в матеріалі від Інформатора.  А які сюрпризи підготувала природа на 27 жовтня можна прочитати тут. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube