26 січня — Міжнародний день митника: цей день в історії

Міжнародний день митника святкують з 1983 року

26 січня — Міжнародний день митника: цей день в історії
Фото: GettyImages

26 січня 2023 року - четвер. Сьогодні в Україні відзначають День працівника контрольно-ревізійної служби України. Головним завданням цієї служби є контроль над витрачанням коштів і подання звітності у державні органи управління, фонди та бюджетні установи. Розпочався 337 день повномасштабної війни росії проти України. Детальніше про події, через які цей день запам'ятався в історії  – дізнавайтеся в нашому матеріалі.

У Латвії 26 січня відзначають День міжнародного визнання Латвійської Республіки, в Австралія — День Австралії, в Індії святкують День Республіки, а у всьому світі відзначають Міжнародний день митника.

Міжнародний день митника


Конвенція про утворення Ради митного співробітництва з'явилася більш ніж  70 років тому, у листопаді 1952 року.  А вже 26 січня 1953 року в Брюсселі відбулася перша сесія Ради митного співробітництва (від 1994 року відома під сучасною назвою — Всесвітня митна організація). На сесії керівниками своїх митних служб було представлено 17 країн Європи, які через 30 років, саме в цей день — 26 січня — започаткували свято митників.  

Становлення Індії

26 січня індійці відзначають своє національне свято. Воно започатковане з часів набуття чинності Конституцією Індії та переходу країни від статусу британського домініону до республіки, що сталося в 1950 році. Однак, не лише ця дата стала знаменною в становленні індійської держави:

1930 — Індійський національний конгрес прийняв Декларацію незалежності Індії (Purna Swaraj). Цей документ зробив Індію вільною, оскільки до того територія країни формально вважалась колоніальним володінням Нідерландів — Нідерландською Ост-Індією, й фактично ж перебувала під окупацією Японії, що захопила її на початку 1942 року.


1950 — набула чинності Конституція Індії — це унікальний у світовій практиці документ, оскільки в ній найбільше у світі статей — 465, до того ж 12 великих додатків, понад 70 поправок і 117 369 слів.

1965 — гінді стає офіційною мовою Індії. Ця мова за кількістю мовців посідає п'яте місце у світі після арабської, китайської, іспанської та англійської мов.

А ще 26 січня 2001 — унаслідок землетрусу в Гуджараті загинуло понад 20 тисяч людей. Магнітуда землетрусу сягнула 7,9 бала. Через землетрус 339 тис. будівель було зруйновано і 783 тис. пошкоджено. Пошкоджено багато мостів і доріг. Збитки оцінено в 1,3 млрд. доларів США. 

Останні значні землетруси в цьому районі відзначалися в 1956 році.
Останні значні землетруси в цьому районі відзначалися в 1956 році.

Винаходи, що створили в цей день:

1875 — американець Джордж Грін запатентував першу бормашину, яка працювала від електричних батарей.

1886 — німецький конструктор Карл Бенц отримав патент на триколісний автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння.

1893 — Бенц збудував чотириколісний автомобіль, який став основою для створення багатьох вдалих гоночних машин.

1926 — шотландський винахідник Джон Берд продемонстрував першу в світі працюючу телевізійну систему.

1962 — у США запущено космічну станцію «Рейнджер 3», яка мала доставити на Місяць наукове обладнання. Запуск завершився невдало — станція пройшла повз супутник на відстані 40 тисяч км.

1983 — випущена програма електронних таблиць Lotus 1-2-3.

Які історичні події сталися цього дня у світі:

1244 — у хроніках вперше з'явилася назва поселення Берлін.

1500 — перші європейці прибули в Бразилію, відкривши гирло Амазонки.

1802 — створена бібліотека Конгресу США. В наш час, за останніми підрахунками, бібліотека Конгресу США містить понад 30 011 749 книг.

Є найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу.
Є найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу.

1808 — в Австралії відбувся так званий «ромовий заколот». Причиною цього бунту стала заборона, накладена губернатором Нового Південного Уельсу Вільямом Блаєм на виплату платні наймитам спиртними напоями.

1905 — у Південній Африці виявлено найбільший у світі алмаз «Куллінан» вагою 3106 каратів.

Як встановили учені, «Куллінан» — уламок ще більшого каменя, досі не ідентифікованого.
Як встановили учені, «Куллінан» — уламок ще більшого каменя, досі не ідентифікованого.

1918 — більшовицькі війська на чолі з Михайлом Муравьовим після штурму окупували Київ.

1945 — радянські війська зайняли польське місто Освенцим і звільнили вцілілих в'язнів концтабору. Пізніше концтабір до 1949 року використовувався як радянський концтабір.

1972 — югославка Вуловіч Весна залишилася живою після падіння літака з висоти 10 159 метрів.

1980 — Канада оголосила про бойкот московської Олімпіади.

1990 — білоруську мову проголошено єдиною державною мовою Білоруської РСР.

1993 — створено Конгрес українських націоналістів.

2000 — в Аргентині археологи знайшли останки найбільшого в історії нашої планети динозавра.

2001 — у Чорному морі затонув український теплохід «Пам'ять Меркурія», на борту якого було 54 особи. 12 осіб загинули, 8 зникли безвісти.

2003 — Вейхенмаєр Ерік, американець, став першою сліпою людиною, яка скорила всі найвищі гірські піки на всіх сімох континентах

День Народження найуспішнішого гравця в історії НХЛ

1961 народився один з найвідоміших спортсменів XX століття канадець українського походження Вейн Грецкі. Рід Грецьких походить із Берестейщини, звідки емігрував його дід — Терентій Лаврентійович Грецький. Бабуся Івана Марія — народилася на Тернопільщині. Попри те, що батьки Вейна — Волтер і Філіс, мали вже американські імена, своєю рідною мовою батько все ж вважав українську. Окрім Вейна, у сім'ї було ще четверо дітей: Кім, Кейт, Брент і Ґлен.

Перший контракт Іван підписав у 16 років із клубом Всесвітньої хокейної асоціації «Індіанаполіс Рейсерз». У 1978–1988 роках виступав за клуб «Едмонтон Ойлерз», з яким чотири рази вигравав Кубок Стенлі. У Кубку Стенлі Вейн Грецкі провів 208 матчів, закинув 122 шайби. 7 сезонів поспіль результати його гри відзначали як найрезультативніші, за версією Національної Хокейної Ліги. У світі хокею Вейна прозвали Великим, оскільки йому належить 61 рекорд НХЛ. Спортсмена увіковічили в «Хокейному залі слави», а його номер 99, під яким він виступав, закріплено за ним у складах усіх команд НХЛ.

Сьогодні Вейну 62 роки.
Сьогодні Вейну 62 роки.

В цей день також народились:

1897 — Іван Кулик, український поет і громадський діяч, перший голова Спілки радянських письменників України.

1921 — Моріта Акіо, японський бізнесмен, засновник компанії «Sony».

1953 — Андерс Фог Расмуссен, прем'єр-міністр Данії у 2001—09, генеральний секретар НАТО від 2009.

1955 — Гелен Едді ван, американський рок-музикант, співак, лавреат «Гремі».

1958 — Еллен Дедженерес, американська акторка, комедіантка та телеведуча.

1979 — Максим Калиниченко, український футболіст.

1988 — Михайло Жизневський, білоруський активіст Євромайдану, один з перших загиблих під час Революції Гідності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube