24 лютого — рік як триває повномасштабна війна: цей день в історії

Відкритий воєнний напад росії на Україну, що почався в четвер, 24 лютого о 3:40

24 лютого — рік як триває повномасштабна війна: цей день в історії
Фото з Telegram/Zelenskiy

П'ятниця, 24 лютого 2023 року. В цей день, рівно рік тому, о 3:40 ранку путін оголосив про початок повномасштабної війни проти України, назвавши це “спецоперацією”  з метою "демілітаризації і денацифікації України". Відразу після цього на Київ, Київську область, Івано-Франківськ, Львів, Запоріжжя, Луцьк, Миргород та Ніжин, а також в низку інших українських міст прилетіли перші ворожі ракети. Детальніше про події цього дня –  читайте в матеріалі від Інформатор.

Російські війська почали групуватися біля кордонів з Україною ще з весни 2021 року. Розвідка США та Британії попереджали, що путін планує вторгнення, про це свідчили 150 тисяч росіян, що вже чекали "свого виходу". Все почалося з обстрілів прикордонників, атак на більш ніж 40 об'єктів військової інфраструктури майже всіх регіонів України та з руху танкових колон. 

"Вторгнення почалося. Щойно були удари ракет по центрах воєнного управління, аеродромам, військовим складам в Харкові, Києві та Дніпрі. Йдуть артилерійські обстріли кордонів", - написав у фейсбуці радник глави МВС України Антон Геращенко.

Початок війни. Дим над Гостомелем, Бучею та Ірпенем
Початок війни. Дим над Гостомелем, Бучею та Ірпенем

Харківщина стала одним із перших регіонів, які постраждали від російської атаки. Цього дня в Чугуєві снаряд прилетів в багатоповерхівку. Від вибуху загинув неповнолітній хлопчик. Є поранені. Рятувальники евакуювали з охопленого вогнем будинку 15 його мешканців. Серед них й вчителька Олена Курило, чиї фотографії бачили ледь не у всьому світі. 

Осколки скла потрапили в очі Олені, повернути зір повністю жінці не вдалось
Осколки скла потрапили в очі Олені, повернути зір повністю жінці не вдалось

За перший день війни росіяни випустили по Україні 169 ракет. Вбили 57 людей та поранили 169. Удари накрили всю територію України – критичну та цивільну інфраструктуру. В цей же день росіяни ввійшли в Суми, захопили Чорнобильську атомну електростанцію, частину Херсонської області  та острів Зміїний у Чорному морі.

За даними українського Генштабу, за перші 19 годин повномасштабного вторгнення окупанти втратили більше ніж 30 танків, 130 бойових броньованих машин (ББМ), 5 літаків та 800 людей особового складу. За перший день війни в полон здалися двоє військовослужбовців мотострілкового полку та розвідувальний взвод 74 мотострілкової бригади росії.

Які ще події історичного значення сталися в цей день 

1824 — уряд Її Величності королеви Великої Британії оголосив війну Бірмі — країна на південному сході Азії, що межує на заході з Бангладеш, на північному заході з Індією, на північному сході з Китаєм.

1881 — розпочалось спорудження Панамського каналу — судноплавний канал, що сполучає Панамську затоку Тихого океану з Карибським морем і Атлантичним океаном.

1887 — Париж і Брюссель стали першими столицями держав, які були об'єднані телефонним зв'язком.

1918 — проголошена незалежність Естонії.

1919 — уряди України і Польщі підписують угоду про перемир'я.

1991 — війна в Перській затоці: багатонаціональні війська, на чолі з НАТО розпочали наземний наступ в Іраку і Кувейті. Після шести тижнів інтенсивних бомбардувань іракської території, міжнародні війська держав антиіракської коаліції розпочали наземні бойові дії на території самого Іраку та захопленого ним Кувейту і за чотири дні здобули перемогу.

2008 — Фідель Кастро офіційно подав у відставку з поста голови уряду Куби.

2011 — київське «Динамо» у себе вдома, на стадіоні «Динамо» імені Валерія Лобановського, перемогло «Бешикташ» з рахунком 4:0, цим самим пройшовши до 1/8 фіналу Ліга Європи УЄФА.

Хто народився 24 лютого

1500 — Карл V Габсбург — король Німеччини, найвизначніший політик XVI століття — останній монарх, проголошений римським імператором.

1787 — Вільгельм Карл Грімм, німецький письменник, казкар, молодший брат Якоба Грімма ("Кіт у чоботях", "Бременські музиканти", "Білосніжка і сім гномів", "Спляча красуня

1842 — Юліан Романчук, відомий педагог, громадський і політичний діяч, віцепрезидент парламенту Австро-Угорщини.

1897 — В'ячеслав Левандовський, український художник, аніматор, один з засновників української анімації.

1955 — Стів Джобс, американський підприємець і винахідник, співзасновник та генеральний директор Apple Inc.

Нагадаємо, в ніч з 23 на 24 лютого українці могли спостерігати унікальне астрономічне явище, яке називають "парадом планет".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube