У 1963 році в цей день застрелили президента США Джона Кеннеді, а в Україні 2004-го почалась Помаранчева революція
22 листопада 2022 року - вівторок. Цього дня 32 роки тому 65-річна Маргарет Тетчер оголосила про свою відставку з поста прем'єр-міністра Великої Британії, а 2003-го у Тбілісі опоненти президента Грузії Едуарда Шеварднадзе захопили парламент. Сьогодні – 272 день війни Росії проти України. До Нового року залишилось 39 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
У вівторок, 22 листопада, відзначають День гуманного суспільства та Міжнародний день сина. Сьогодні Ліван відзначає День Незалежності (від Франції, 1943). У Вірменії сьогодні - День банківського працівника. А у Азербайджані - День юстиції. Венесуела відзначає День психолога. А Коста-Рика - День вчителя.
22 листопада святкують День гуманного суспільства. Заснувала подію некомерційна американська організація «Гуманне суспільство Сполучених Штатів».
Дату обрали на честь створення самої організації в 1954 році журналістами Фредом Майерсом, Хеленом Джонсоном, Ларрі Ендрюсом і Марсією Глейзер.
На сьогоднішній день її головний офіс знаходиться у Вашингтоні. Саме вона є найблагодійнішою організацією США.
Попри те, що це свято неофіційне, його відзначають у багатьох країнах світу. В цей день вітають сім'ї, в яких є син, а також всіх чоловіків як синів.
Насправді сьогодні немає якихось чітких і певних традицій для цього дня, тому у кожної сім'ї є прекрасна можливість зробити його особливим, можливо започаткувати нову традицію, яка зробить зв'язок між родичами ще міцнішим.
Популярність та більш широкий відгук в Україні Міжнародний день сина став набувати з 2018 року з активною подачі ЗМІ, а у 2019 році, став підтримуватися і в соцмережах на рівні більш широкого загалу.
Прем'єрство Маргарет Тетчер було найтривалішим у 20 столітті. Не зумівши перемогти в першому турі виборів лідера Консервативної партії і через внутріпартійних розбіжностей, Маргарет Тетчер 22 листопада 1990 оголосила про свою відставку з поста прем'єр-міністра Великобританії, який вона беззмінно обіймала з 4 травня 1979 року. Перша і поки єдина жінка на цій посаді на Заході вважається переможцем «холодної війни» разом з президентом США Рональдом Рейганом.
Маргарет Тетчер народилася в 1925 році в сім'ї провінційного бакалійника, закінчила Оксфордський університет. Ставши біля керма нації, вона проявила себе вправним, енергійним, рішучим керівником і зуміла домогтися значного зміцнення економіки та міжнародного престижу Англії.
Тетчер провела боротьбу з впливом профспілок. Були приватизовані багато державні компанії. Під час Фолклендської конфлікту Тетчер задіяла всі військові і дипломатичні можливості для відновлення суверенітету Великобританії над островами. Рішучими діями Тетчер заслужила прізвисько "залізна леді" за непохитне дотримання вибраного курсу, незважаючи на нападки і критику.
Прем'єрство Тетчер було найтривалішим у 20 столітті. Довше, ніж вона, британський уряд очолював тільки лорд Ліверпуль в 19 столітті. Тетчер і після відставки ще два роки залишалася членом Палати громад, а потім перейшла до Палати лордів. Після виходу у відставку написала книгу «Мистецтво управління державою». 26 червня 1992 Тетчер було присвоєно особисте дворянство з титулом баронеси і герб.
Вбивство 35-го президента США Джона Кеннеді було скоєно в п'ятницю 22 листопада 1963 року в Далласі (штат Техас) о 12:30 за місцевим часом. Кеннеді був смертельно поранений пострілом з гвинтівки, коли він разом зі своєю дружиною Жаклін їхав в президентському кортежі по Елм-Стріт.
Вбивство протягом десяти місяців розслідувала спеціально скликана комісія на чолі з головою Верховного суду США Ерлом Уорреном («Комісія Уоррена»), яка прийшла до висновку, що злочин було скоєно злочинцем-одинаком Лі Харві Освальдом. Наступні офіційні розслідування підтвердили, що вбивцею був Освальд, але, ймовірно, за ним стояли якісь змовники.
Існує ряд конспірологічних теорій, що ставлять під сумнів висновки комісії Уоррена і представляють альтернативні версії вбивства, в тому числі змову американських або радянських спецслужб, однак жодна з них не була доведена. Соціологічні опитування показують, що переважна більшість опитаних американців (понад 70 %) не вірить в офіційну версію вбивства.
1087 — вбитий князь Русі Ярополк Ізяславович.
1675 — данський астроном Оле Ремер представив звіт про визначення швидкості світла.
1708 — Руська православна церква проголосила анафему гетьману Івану Мазепі.
1764 — Катерина II своїм указом скасувала гетьманство в Україні.
1906 — у Російській імперії почалася аграрна реформа Петра Столипіна.
1909 — брати Орвілл і Вілбер Райт організували в США першу компанію для виробництва аеропланів.
1917 — у Канаді створена Національна хокейна ліга (НХЛ).
1938 — Карпатська Україна отримала автономію у складі Чехословацької республіки.
1975 — В Іспанії відновлено монархію — після смерті диктатора Франсіско Франко влада в країні перейшла до 37-річного принца Хуана Карлоса Бурбона, котрий того дня став королем Іспанії.
2003 — у Тбілісі опоненти президента Грузії Едуарда Шеварднадзе захопили парламент.
2003 — над Багдадом (Ірак) збито літак Airbus компанії DHL.
2004 — в Україні почалась Помаранчева революція.
Також цього дня народилися: 1801 року — Володимир Даль, український та російський мовознавець, упорядник словника тлумачного словника російської мови.
1808 — Томас Кук, англієць, засновник першого у світі туристичного агентства.
1819 — Джордж Еліот, англійська письменниця.
1869 — Андре Жід, французький письменник, лауреат Нобелівської премії 1947 року.
1952 — Савік Шустер, журналіст, телеведучий.
1965 — Мадс Міккельсен, данський актор.
1967 — Борис Бекер, німецький тенісист, переможець шести турнірів Великого шолома.
Нагадаємо, 21 листопада - в Україні свято гідності і свободи та День Десантно-штурмових військ ЗСУ. Цього дня 2013-го в Україні почався Євромайдан на тлі рішення призупинити процес підготовки до укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Погода в Україні у вівторок, 22 листопада, буде з опадами, подекуди очікується температура повітря нижче нуля. Також очікується ожеледиця і туман.