21 січня - Міжнародний день обіймів: цей день в історії

Читать на русском

Цього дня 2001 року британець Пол Маккартні став першим музикантом, сукупна вартість майна якого перевищила $1 млрд

Читать на русском
21 січня - Міжнародний день обіймів: цей день в історії
Міжнародний день обіймів

Цього дня 2001 року британець Пол Маккартні став першим музикантом, сукупна вартість майна якого перевищила $1 млрд

21 січня 2023 року - субота. В цей день 45 років тому український дисидент Олекса Гірник вчинив самоспалення біля могили Тараса Шевченка на знак протесту проти русифікації. А 1990 року близько 3 млн людей взялися за руки, з'єднавши Івано-Франківськ, Львів і Київ у день 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР. Сьогодні - 332 день війни Росії проти України. До весни залишилося 38 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

На Барбадосі сьогодні відзначають День Еррола Барроу. Він присвячений політичному діячу, колишньому прем'єр-міністру Барбадосу, який допоміг країні у 1966 році здобути незалежність від Великої Британії.

Еррол Барроу народився 21 січня 1920 року, а помер 1 червня 1987-го. Через два роки після його смерті на Барбадосі зробили день народження Барроу наційональним святом. В Канаді також відзначають свято на честь видатної персони минулого — День Лінкольна Александера.

Юрист Лінкольн Александер був першим темношкірим членом канадського парламенту, першим чорношкірим федеральним міністром кабінету міністрів. Крім того він був віце-губернатором Онтаріо з 1985 по 1991 рік. А в канадській провінції Квебек сьогодні окреме свято — День прапора.

У Домініканській республіці — День Альтаграсії (Día de la Altagracia). Він вшановує образа покровительки та захисниці народу республіки. «Богоматір Альтаграсія» — це портрет Діви Марії, написаний у XVI столітті, він зберігається в базиліці Катедраль Нуестра Сеньйора де ла Альтаграсія в місті Сальвалеон де Ігуей.

Спочатку свято на честь Альтаграсії влаштовували 15 серпня, але згодом перенесли його на 21 січня — на честь перемоги над французами у 1690 році. В Польщі відзначають День бабці. Ну а ще сьогодні — Міжнародний день обіймів!

Міжнародний день обіймів

Це незвичне і позитивне свято. Цього дня люди можуть обіймати не лише своїх рідних та друзів, але й також незнайомців. Започаткували Міжнародний день обіймів 21 січня (ще одне таке свято є 4 грудня) в штаті Мічиган, США. Ідея створення свята прийшла в голову одному з пасторів протестанської церкви Кевіну Заборні. Він вважав, що американці часто надто стримані і не вміють виявляти своїх справжніх почуттів.

Кевін був церковним діячем, а отже вирішив вкласти в обійми християнський сенс. У своїх проповідях він часто повторював: усі люди на Землі є братами та сестрами, а обійми допоможуть швидше це зрозуміти. Свято було започатковане у вузькому колі, але згодом розповсюдилося всім світом.

Цікавий факт: існує дві версії, чому Кевін обрав для свята саме 21 січня. За першою – цей день розташований якраз посередині між Різдвом Христовим (25 грудня) та днем святого Валентина (14 лютого). За іншою версією, він вирішив, що число «21» є щасливим, тому що в собі містить три «7». Широкого поширення набув особливий рух Free Hugs («Безкоштовні обійми»). Його учасники проходять вулицями своїх міст 21 січня та обіймають перехожих.

«Живий ланцюг» 1990 року

Живий ланцюг 1990 року
Живий ланцюг 1990 року

З3 роки тому в Україні відбувся «Живий ланцюг» («Українська хвиля») з нагоди 71-річчя проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року. Ця акція, яка відбулася у неділю, 21 січня 1990 року, в переддень свята Злуки, – одна із наймасштабніших такого роду у світовій історії. «Живий ланцюг» став одним із важливих кроків до відновлення Української держави. Люди взялися за руки, щоб продемонструвати Соборність України на шляху до незалежності.

Акцію «Українська хвиля» організував Народний рух України, його очолював Іван Драч, а головою виконавчого органу – Секретаріату – був колишній політв'язень Михайло Горинь. Підготовка «Живого ланцюга» почалася ще у вересні 1989 року, організатори від різних областей збиралися на наради щомісяця чи й раз на два тижні. Іван Драч згодом у своєму щоденнику зробив запис щодо «Живого ланцюга»: «Ідею подав дисидент Валентин Мороз, назву дав Олесь Гончар, найбільше агітував Дмитро Павличко, організатор – голова Секретаріату Руху Михайло Горинь».

Ланцюг починався в Івано-Франківську від Центрального народного дому (колишньої резиденції парламенту ЗУНР і місця ухвалення Акту Злуки), йшов через Стрий (звідси йшло його відгалуження на Закарпаття), Львів, Тернопіль, Рівне, Житомир до Києва. Початок ланцюга в Івано-Франківську зумовлений тим, що саме Івано-Франківськ (тодішній Станіславів) у 1919 році був столицею ЗУНР. «Українська хвиля» простягалася на близько 700 кілометрів.

У «ланцюзі» взяли участь, за офіційними даними радянського режиму, близько 450 тисяч осіб. За неофіційними оцінками – від 1 до 5 мільйонів. Щільність «ланцюга» була неоднорідною – від кількох рядів у центрі Львова до інтервалу в десятки метрів у деяких районах Київщини та Житомирщини. Передбачаючи таку ситуацію, штаб акції скеровував у такі місця автобуси з активістами зі Львова й Івано-Франківщини. Після проведення «Живого ланцюга» у Києві, Житомирі, Львові та Івано-Франківську відбулися мітинги-молебні.

Чим ще відзначився цей день в історії

1506 — за розпорядженням Папи Римського Юлія II у Ватикані утворили армію — Швейцарську гвардію.

1542 — англійський парламент засудив за державну зраду жінку Генріха VIII Катерину Говард.

1793 — король Франції Людовик XVI страчений на Площі Революції.

1796 — англієць Едвард Дженнер відкрив метод вакцинування від віспи.

1911 — відбулось перше автомобільне ралі в Монте-Карло.

1919 — революційний парламент Ірландії проголосив про незалежність Ірландії.

1922 — у швейцарському містечку Мюррен провели перші гірськолижні змагання зі слалому.

1925 — Японія визнала СРСР, її війська залишили російський Далекий Схід.

1934 — введено в експлуатацію Харківський турбогенераторний завод.

1954 — в США спущений на Nautilus — перший підводний човен з ядерним реактором.

1959 — утворено Європейський суд з прав людини.

1964 — У Республіці Китай відбулась спроба державного перевороту.

1966 — музикант гурту The Beatles Джордж Гаррісон одружився з фотомоделлю Патті Бойд.

1968 — відбулась одна з наймасштабніших битв у ході В'єтнамської війни між народною армією В'єтнаму та Корпусом морської піхоти США за військову базу Кхесань.

1976 — стартували рейси надзвукових літаків «Конкорд» авіакомпанії British Airways за маршрутами Лондон – Бахрейн та Париж – Ріо-де-Жанейро.

1978 — український дисидент Олекса Гірник вчинив самоспалення біля могили Тараса Шевченка на знак протесту проти русифікації.

1989 — 120-літня американка Августа Бунж стала прапрапрабабусею — таким чином в її родині встановилась рекордна кількість живучих одночасно поколінь.

2001 — британець Пол Маккартні став першим музикантом, сукупна вартість майна якого перевищила $1 млрд.

Цього дня народився французький модельєр одягу Крістіан Діор

Крістіан Діор - французький модельєр
Крістіан Діор

Крістіан Діор народився 21 січня 1905 року в невеликому нормандському містечку Гранвіль, колишньому рибальському порту на березі Ла-Маншу на північному заході Франції. У 1911 році сім'я маленького Крістіана переїхала до Парижа. Батьки у нього були забезпеченими людьми, тому, попри те, що був другим з п'яти дітей, у дитинстві він ні в чому не мав нестатку. Його батько зробив статки на торгівлі хімічними добривами, а матір перетворювала гроші в задоволення. Початкову освіту він здобув удома, і спочатку, за наполяганням батьків, готувався до дипломатичної кар'єри. Крістіан вступив у Вільну школу політичних наук, але на цьому його політична діяльність і закінчилася. Замість занять з міжнародного права і географії, майбутній кутюр'є бував у музеях, навчався музичній композиції і живопису. У 1928 році Крістіан з одним Жаном Бонжаком відкрив артгалерею, де виставлялися роботи Дерена, Матісса, Пікассо.

Трагічним для Крістіана став 1931 рік: від раку помирає його мати, а батько, ставши жертвою шахрайства, зазнає банкрутства і захворює на сухоти. Закривається і галерея Крістіана, адже здебільшого вона фінансувалася його батьком. Саме тоді він почав продавати свої малюнки: ескізи капелюшків і суконь друкують в журналі Le Figaro Illustre. Попри те, що його моделі капелюхів користувалися набагато більшим успіхом, ніж одяг, Крістіан вирішує спеціалізуватися саме на моделях одягу. У 1938 у він був помічений відомим модельєром Робером Піге (Robert Piguet), але війна перешкодила бурхливому розвитку кар'єри. Діор йде в армію і служить на півдні Франції. Але вже в 1941 році він повертається до Парижа і працює для відомого модельного будинку Lucien Lelong.

У 1942 році Крістіан створив парфумерну лабораторію, що виросла потім у фірму Christian Dior Perfume. «Досить відкрити флакон, щоб виникли всі мої сукні, а кожна жінка, яку я одягаю, залишала за собою цілий шлейф бажань. Парфуми — необхідне доповнення особистості жінки, це завершальний акорд для сукні, це троянда, якою Ланкре підписував свої картини», — пояснював пізніше свій задум Діор.

Після війни, в 1946 році, за фінансової підтримки текстильного фабриканта Marcel Boussac, він відкриває власний будинок моди. У своїй першій же колекції 1947 року Діор створює абсолютно нову концепцію New Look. Це була «романтична лінія», з новим варіантом кріноліну, тонкою талією і прилеглим ліфом. У цьому силуеті він втілив власне уявлення про жіночність, якої так не вистачало в епоху війни з її форменим одягом і «трудовою повинністю» для жінок. Спочатку до нового дизайнера поставилися з побоюванням, однак вже через рік вся Європа і Америка прийняли новий стиль.

Хто ще народився 21 січня

1338 — Карл V Мудрий, король Франції.

1848 — Август Стріндберг, шведський письменник.

1880 — Джордж Ван-Бісбрук, бельгійсько-американський астроном.

1881 — Степан Чарнецький український поет, автор слів пісні «Ой, у лузі червона калина».

1903 — Ігор Курчатов, російський фізик, розробник радянської атомної бомби.

1922 — Пол Скофілд, англійський актор.

1924 — Бенні Гілл, британський комік.

1941 — Пласідо Домінго, іспанський оперний співак.

1957 — Джина Девіс, американська акторка.

1976 — Емма Бантон, учасниця британського гурту Spice Girls.

Нагадаємо, 20 січня 1991 року у Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна.

У суботу, 21 січня, в Україні почне знижуватися температура, у західній частині країни та в Карпатах очікується мокрий сніг, на решті території без опадів, хмарно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.