20 березня — День весняного рівнодення: цей день в історії

День весняного рівнодення в народі називають Сонцеворот

День весняного рівнодення
Ілюстративне фото

У понеділок, 20 березня 2023 року, о 23:24 за київським часом настане день весняного рівнодення. Це значить, що сонце рівно 12 годин воно перебуватиме над горизонтом і 12 годин - під горизонтом. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

Від сьогодні, починаючи з дня весняного рівнодення, на півкулях поміняються пори року: на півдні настане астрономічна осінь, а на півночі - астрономічна весна, яка продовжиться до дня літнього сонцестояння. З цього моменту світловий день почне збільшуватися, а ніч - зменшуватися.

До речі, 20 березня 2015 — повне сонячне затемнення, рівнодення та супермісяць відбулися в один день, що буває вкрай рідко.

У віруванні наших пращурів, після дня весняного рівнодення природа починає оновлюватися: повністю тане сніг, набухають бруньки, птахи повертаються з півдня, гримить перший весняний грім. ​​ Тому за традиціями, в цей день випікали булочки або печиво у формі птахів-жайворонків і роздавали дітям.

День Щастя

Щороку 20 березня за ініціативою Королівства Бутан, що в Азії у світі відзначають Міжнародний День Щастя. Свято виникло ще 11 років тому  з метою визнати важливість щастя в житті кожної людини і підтримати ідею про те, що прагнення до щастя є загальним для всіх людей. Цікаво, що жителі Бутану вважають найщасливішими людьми у світі. Цей коефіцієнт вираховують за міркою Валового Національного Щастя. Його реалізують через п'ятирічне планування розвитку економіки, при якому прогрес здійснюється повільними кроками, намагаючись підтримувати і не руйнувати традиційні цінності — сім'ю, культуру, природу, буддійську релігію. Простими словами, бутанці створили свою систему розвитку економіки, яка відповідає тамтешній культурі, заснованій на буддійських духовних цінностях.

«Щастя народу важливіше відсотків валового внутрішнього продукту», — говорив четвертий король цієї країни Джігме Сінг'є Вангчук в 1972.

Історичні події, що стались в цей день

1815 — Наполеон I Бонапарт повернувся до Парижа після ув'язнення на острові Ельба. Початок правління «ста днів». Після цього терміну 22 червня 1815 року Наполеон повторно відрікся від престолу.

1883 — підписана Паризька конвенція про охорону промислової власності, одна з перших та найважливіших у цій галузі.

1916 — Альберт Ейнштейн опублікував свою загальну теорію відносності.

1917 — українського історика Михайла Грушевського, що тоді перебував у Москві, обрано головою Центральної Ради.

1933 — поблизу Мюнхена побудовано перший в Німеччині концтабір — Дахау. Його першими в'язнями були німецькі комуністи та соціал-демократи. Загалом  – понад 200 000 в'язнів з понад 30 країн, з  них близько третини — євреї. За деякими даними в Дахау загинули 32 099 в'язнів і ще майже 10 000 в його філіалах, головним чином від хвороб, недоїдання, самогубств, вбивств, тортур.

Концтабір Дахау
Концтабір Дахау

1991 — на базі Українського республіканського банку Держбанку СРСР створено Національний банк України; Українська РСР націоналізувала союзні банки на своїй території.

1995 — Заринова атака в Токійському метрополітені, влаштована деструктивним культом Аум Сінрікьо. Тоді за різними даними, загинуло від 10 до 12 осіб, понад 5000 отримали отруєння різного ступеня тяжкості. Лідера терористів спіймали в травні того ж року.  А у 2018 році його стратили через повішення.

2003 — американсько-британсько-австралійські війська вдерлися в Ірак. Основна мета – повалити режим Саддама Хусейна – диктатор, 5-й президент Іраку.

Саддам Хусейн –  5-й президент Іраку
Саддам Хусейн –  5-й президент Іраку

Попередньо, за кілька днів до вторгнення у  своєму зверненні до нації 17 березня 2003 р., Президент США Джордж В. Буш вимагав від Президента Іраку Саддама Хусейна та двох його синів, Удая та Кусая, покинути Ірак протягом 48 годин. Вимогу було відкинуто. Однак за рік, Хусейна спіймали і вже 1 липня відбулося перше засідання суду. Диктатора звинуватили в знищенні близько 5 тисяч курдів з племені барзані в 1983 році; використанні хімічної зброї проти мешканців Халабджі в 1988 році, внаслідок чого загинуло також близько 5 тисяч людей; військовій операції «Аль-Анфаль» того ж 1988 року, коли було знищено близько 80 курдських сіл; розв'язання ірано-іракської війни (1980—1988) та агресії проти Кувейту в 1990 році. Врешті-решт чоловіка стратили.

У суботу 30 грудня 2006 року Хусейна стратили
У суботу 30 грудня 2006 року Хусейна стратили

За попередніми підрахунками, в операціях на території Іраку брали участь військові з понад 20 країн світу, що входили до складу коаліційних сил. Лише американців налічували більш ніж 140 тисяч вояків. Війна тривала до 2011 року.

В цей день народилися:

1917 — Іґаель Ядін, другий начальник Генштабу Армії оборони Ізраїлю, археолог і політичний діяч.

1925 — Девід Воррен, австралійський науковець, винахідник бортового самописця.

1957 — Кріс Ведж, американський режисер анімаційних фільмів, мультиплікатор і продюсер «Льодовиковий період», «Роботи».

1984 — Фернандо Торрес, іспанський футболіст. Його вважають єдиним футболістом, який забивав у двох фіналах чемпіонатів Європи поспіль (2008 і 2012).

2000 — Хван Хьон Джин, південнокорейський співак, танцюрист, учасник бой-бенду Stray Kids.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Disable checkingPremium suggestions

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube