Офіційно День бабака став святом в 1886
2 лютого 2023 року – четвер – в цей день в Китаї землетрус вбив 820 тисяч людей, в США затримали Аль-Капоне, а Україна знищила свій передостанній стратегічний ядерний бомбардувальник Ту-160. Детальніше про події, що сталися в цей день в історії – читайте в нашому матеріалі.
Традиційно, 2 лютого, у США відвідують бабака. Найвідоміший серед них був “синоптик” - Філ зі штату Пенсільванія. Останнім – бабак Мел, з штату Нью-Джерсі, який торік не вийшов до відвідувачів, бо раптово помер. Однак без прогнозів не залишилися, оскільки подібні дійства в наш час проводять у багатьох містах Америки й навіть в інших країнах.
Згідно з повір'ям, якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні - значить, зима незабаром закінчиться, і весна буде рання. А якщо день сонячний - бабак бачить свою тінь і ховається назад у нору, зима буде ще тижнів шість.
2 лютого 1932 - знаменитий злочинець американський гангстер Аль-Капоне потрапив до в'язниці штату Джорджія. Він очолював кримінальний синдикат, що займався контрабандою спиртних напоїв в період сухого закону в США в 1920-х та 1930-х роках, був організатором найзухвалішого вбивства в 1929 році, коли на День Святого Валентина в Лінкольн-Парк, що в Чикаго, зарізали сім чоловіків і ніхто не був притягнений до суду за цей злочин.
Щороку прибуток Аль-Капоне становив приблизно на 100 млн доларів. Однак його обвинуватили лише у несплаті податків. Оскільки інших злочинів американська поліція довести не змогла. 21 січня 1947 року Капоне розбив параліч і він помер.
1959 новини облетіла звістка про загибель туристичної групи Дятлова на Північному Уралі. Точної причини смерті й досі не встановили. Хоча існує близько 75 версій. Серед трьох офіційних – негода: лавина, «сніжна дошка» і ураган. Розслідуванню цієї теми присвячені цілі сайти, книги, документальні фільми. В пам'ять про 9-тьох загиблих безіменний перевал, розташований поблизу місця подій, назвали перевалом Дятлова.
1556 - у Центральному Китаї, в провінціях Шаньсі, Шеньсі і Хенань, стався найбільш спустошливий з усіх зареєстрованих на планеті землетрусів - загинуло близько 820 тисяч людей.
1848 - мирним договором, укладеним у Гваделупе-Ідальго, завершилася американо-мексиканська війна, що почалася 1846 р. За угодою, кордоном між двома країнами стала річка Ріо-Гранде. У результаті війни Мексика втратила майже половину своєї території, а США зросли майже на третину. На новопридбаних землях були утворені штати Арізона, Вайомінг, Каліфорнія, Колорадо, Невада, Нью-Мексико і Техас.
1876 - у США створена Національна бейсбольна ліга. А в цей же день 1924 року - засновано Міжнародну федерацію лижного спорту.
1940 — відбувся дебют американського естрадного співака Френка Сінатри.
1950 - у рідному селі Іванівці на Поліссі в бою з радянськими військами загинув сотник УПА – 28-річний Михайло Москалюк на прізвисько Спартан. Він – один з останніх керівників Української повстанської армії. Радянська влада довгий час не могла його спіймати, допоки Москалюка не здав зрадник. Спартан не здався ворогам і загинув разом із дружиною Ольгою та ординарцем Прокопом Рибчуком. Зрадника стратили за вироком окружного трибуналу УПА.
1964 - американський супутник "Рейнджер" розбився під час посадки на Місяць.
2001 - Україна знищила свій передостанній стратегічний ядерний бомбардувальник Ту-160 ("Блекджек"). Найпотужнішому у світі міжконтинентальному стратегічному багаторежимному ядерному ракетоносцю відпиляли носову частину в рамках спільної американсько-української програми зменшення загрози. За дійством у Полтаві спостерігала делегація Пентагону на чолі із заступником помічника міністра оборони США бригадним генералом Томасом Кюнінгом. Здатний у два рази перевищувати швидкість звуку, Ту-160 був найдорожчим бойовим літаком, побудованим у колишньому Радянському Союзі. Після розпаду СРСР в Україні лишалося 19 таких літаків.
1946 року народилася в Каліфорнії народилася секс-символом 1970-х і 1980-х рр – Фарра Фоссет. Міжнародної слави жінка досягла після зйомок в серіалі «Ангели Чарлі», де вона дебютувала в ролі приватного слідчого Джилл Мунро.
1812 - Євген Гребінка, український письменник, педагог, видавець. Прожив лише 36 років, з яких більш ніж половину життя займався літературною діяльністю. Залишив по собі понад півсотні повістей, романів та оповідань.
1845 - народився Іван Пулюй, український фізик і електротехнік, організатор науки, громадський діяч. Автор близько 50 наукових праць українською, німецькою, англійською мовами, насамперед із проблем катодного випромінювання та Х-променів, які відкрив на три роки раніше від німця Рентгена.
1866 - народився Микола Василенко, український освітянин, історик, державний, громадський і політичний діяч. Був членом Української Центральної Ради, куратором Київського шкільного округу. За гетьманату 1918 р. - голова Ради міністрів, міністр освіти, голова Державного сенату. У 1921-22 рр. - президент Всеукраїнської академії наук.
1901 - Валер'ян Підмогильний, український письменник доби "розстріляного відродження". Найвидатніший твір "Місто". У романі Валер'ян Підмогильний описав селянську українську молодь, яка на початку 1920-х років потягнулась у міста, щоб стерти конфлікти між містянами й селянами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber