"Зламали пальці та поголили": у Чечні жорстоко побили журналістку та адвоката

Від дій невідомих постраждала авторка з "Нової газети". Вона прилетіла до Грозного, щоб висвітлити події довкола судового процесу над Заремою Мусаєвою.

Мілашина та Нємов
Олена Мілашина після нападу не може навіть сидіти

У Чечні був скоєний напад на журналістку російської "Нової газети" Олену Мілашину та адвоката Олександра Нємова. Невідомі зламали жінці пальці, поголили голову та облили зеленкою, а техніку та документи знищили. Омбудсмен у Чеченській республіці назвав інцидент "провокацією".

Про це пишуть російські ЗМІ. За словами журналістів, Мілашину та Нємова невідомі перехопили дорогою з аеропорту в Грозний.

"Олену та Олександра сильно побили — били, як я розумію, руками та ногами, зокрема поліпропіленовими трубами. Вимагали розблокувати гаджети та ноутбуки. Олена та Олександр відмовилися. Олені Мілашиній за це зламали пальці", - розповіли в організації "Команда проти тортур".

Мілашина прибула до Чечні у службове відрядження для висвітлення судового засідання у справі викраденої чеченськими силовиками Зареми Мусаєвої. Нємов захищав інтереси Мусаєвої у цій справі в якості адвоката. У ході зіткнення із зловмисниками він, крім інших травм, дістав колоте поранення ноги. У "Команді проти тортур" зазначили, що Нємов "сидить в інвалідному візку", Мілашина "не може навіть сидіти".

У журналістки діагностували закриту черепно-мозкову травму, переломи пальців рук, вона кілька разів втрачала свідомість.

В ситуацію втрутилася уповноважена з прав людини РФ Тетяна Москалькова. Омбудсмен Чечні Мансур Солтаєв назвав "диверсією та провокацією" інцидент із нападом.

Суд над Мусаєвою

Після нападу на журналістку та адвоката 4 липня суд у Грозному призначив Заремі Мусаєвій 5,5 років колонії у справі про насильство щодо представника влади і шахрайство. Правозахисники називають вирок політичним.

Відомо, що Мусаєва є дружиною колишнього чеченського федерального судді Сайді Янгулбаєва. Їхні сини - Абубакар та Ібграім - представники чеченської опозиції. Сімʼя була вимушена виїхати з Чечні у 2017 році. У січні 2022 року силовики увірвалися у квартиру, де жила сімʼя Янглубаєва, і вивезла Зарему Мусаєву до Чечні, щоб допитати у справі про шахрайство. Там її звинуватили у нападі на поліцейського і заарештували.

Наприкінці 2021 року Янгулбаєви повідомляли про викрадення десятків своїх родичів у Чечні. Рамзан Кадиров особисто назвав цю сім'ю терористами, пообіцявши переслідувати. У грудні 2021 року − на початку 2022 року через погрози сім'я Янгулбаєвих виїхала з Росії.

Що відбувається у Чечні

14 червня в російських соцмережах з'явилася інформація про те, що Адам Делімханов отримав важке поранення під час обстрілу на фронті десь у Запорізькій області. Днями також поповзли чутки, що Рамзан Кадиров госпіталізований у важкому стані.

Увечері 2 липня російський телеграм-канал ВЧК-ОГПУ, який пов'язують з однією з "веж Кремля", опублікував інсайд про те, що обидва – Кадиров і Делімханов – живі-здорові. Чутки про свій передсмертний стан вони нібито розпустили самі, щоб відвернути увагу від свого паломництва в Мекку.

В той же день Делімханов опублікував відео з Кадировим в підтвердження того, що з ними все добре.

Втім, за словами керівника ГУР Кирила Буданова, глава Чечні Рамзан Кадиров має "проблеми із надмірним вживанням наркотичних засобів".

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube