"Президент чітко дав зрозуміти обом сторонам: якщо прямий діалог не розпочнеться в найкоротші строки, то США мають піти з цього конфлікту - що б це не означало..."
Робота "100 років" за віршем видатного українського поета Василя Стуса нагадує про тривалу боротьбу українців за свободу, сильний дух нашого народу, що не був зломлений попри найтяжчі випробування.
Від дій невідомих постраждала авторка з "Нової газети". Вона прилетіла до Грозного, щоб висвітлити події довкола судового процесу над Заремою Мусаєвою.
У Чечні був скоєний напад на журналістку російської "Нової газети" Олену Мілашину та адвоката Олександра Нємова. Невідомі зламали жінці пальці, поголили голову та облили зеленкою, а техніку та документи знищили. Омбудсмен у Чеченській республіці назвав інцидент "провокацією".
Про це пишуть російські ЗМІ. За словами журналістів, Мілашину та Нємова невідомі перехопили дорогою з аеропорту в Грозний.
"Олену та Олександра сильно побили — били, як я розумію, руками та ногами, зокрема поліпропіленовими трубами. Вимагали розблокувати гаджети та ноутбуки. Олена та Олександр відмовилися. Олені Мілашиній за це зламали пальці", - розповіли в організації "Команда проти тортур".
Мілашина прибула до Чечні у службове відрядження для висвітлення судового засідання у справі викраденої чеченськими силовиками Зареми Мусаєвої. Нємов захищав інтереси Мусаєвої у цій справі в якості адвоката. У ході зіткнення із зловмисниками він, крім інших травм, дістав колоте поранення ноги. У "Команді проти тортур" зазначили, що Нємов "сидить в інвалідному візку", Мілашина "не може навіть сидіти".
У журналістки діагностували закриту черепно-мозкову травму, переломи пальців рук, вона кілька разів втрачала свідомість.
В ситуацію втрутилася уповноважена з прав людини РФ Тетяна Москалькова. Омбудсмен Чечні Мансур Солтаєв назвав "диверсією та провокацією" інцидент із нападом.
Після нападу на журналістку та адвоката 4 липня суд у Грозному призначив Заремі Мусаєвій 5,5 років колонії у справі про насильство щодо представника влади і шахрайство. Правозахисники називають вирок політичним.
Відомо, що Мусаєва є дружиною колишнього чеченського федерального судді Сайді Янгулбаєва. Їхні сини - Абубакар та Ібграім - представники чеченської опозиції. Сімʼя була вимушена виїхати з Чечні у 2017 році. У січні 2022 року силовики увірвалися у квартиру, де жила сімʼя Янглубаєва, і вивезла Зарему Мусаєву до Чечні, щоб допитати у справі про шахрайство. Там її звинуватили у нападі на поліцейського і заарештували.
Наприкінці 2021 року Янгулбаєви повідомляли про викрадення десятків своїх родичів у Чечні. Рамзан Кадиров особисто назвав цю сім'ю терористами, пообіцявши переслідувати. У грудні 2021 року − на початку 2022 року через погрози сім'я Янгулбаєвих виїхала з Росії.
14 червня в російських соцмережах з'явилася інформація про те, що Адам Делімханов отримав важке поранення під час обстрілу на фронті десь у Запорізькій області. Днями також поповзли чутки, що Рамзан Кадиров госпіталізований у важкому стані.
Увечері 2 липня російський телеграм-канал ВЧК-ОГПУ, який пов'язують з однією з "веж Кремля", опублікував інсайд про те, що обидва – Кадиров і Делімханов – живі-здорові. Чутки про свій передсмертний стан вони нібито розпустили самі, щоб відвернути увагу від свого паломництва в Мекку.
В той же день Делімханов опублікував відео з Кадировим в підтвердження того, що з ними все добре.
Втім, за словами керівника ГУР Кирила Буданова, глава Чечні Рамзан Кадиров має "проблеми із надмірним вживанням наркотичних засобів".