Томас Метью Крукс встиг зробити вісім пострілів у Трампа, але лише подряпав йому вухо
Підозрюваним в організації замаху на колишнього президента США Дональда Трампа, який знову хоче очолити країну, ФБР назвало Томаса Метью Крукса. 20-річний американець був жителем невеликого містечка в Пенсільванії, відомо про стрілка наразі небагато. Секретна служба США застрелила його на даху ангара, звідки Крукс 13 липня вів вогонь по Трампу.
Документів у чоловіка не знайшли, його особу встановили іншими способами, з'ясувало видання The New York Times. У стрільця не було кримінального минулого, відбитого у записах публічних судів Пенсільванії, і чиновники заявили, що не встановили мотиву замаху.
Запис реєстрації виборців показав, що Крукс був зареєстрований як республіканець, хоча федеральні записи про фінансування виборчої кампанії показують, що він пожертвував у січні 15 доларів у Progressive Turnout Project, ліберальну групу з підвищення явки виборців, через платформу пожертв демократів ActBlue. Вибори 5 листопада стали б для нього першими в житті, оскільки у 2020 році йому було лише 16 років (американці голосують лише з 18 - ред.).
Крукс жив в Бетел-Парку, у годині їзди від мітингу в Батлері. Він, вірогідно, закінчив середню школу Бетел-Парк у 2022 році, в якій навчається близько 1400 учнів, і того ж року отримав "зіркову премію" у розмірі 500 доларів від Національної ініціативи з математики та природничих наук.
Численні родичі не відповіли на повідомлення з проханням прокоментувати ситуацію. Метью Крукс, батько підозрюваного, сказав журналістам, що він намагається зрозуміти, що сталося, і не коментуватиме ймовірні дії його сина, перш ніж поговорить з правоохоронними органами.
Правоохоронці виявили напівавтоматичну гвинтівку типу AR-15 на місці замаху. Гвинтівка AR-15, яку Національна стрілецька асоціація називає "гвинтівкою Америки", широко використовується масовими стрілками та є одним із найпоширеніших видів зброї у Сполучених Штатах. Продаж та зберігання гвинтівок типу AR-15 та іншої напівавтоматичної зброї військового зразка заборонені у дев'яти штатах, але Пенсільванії серед них немає.
Гвинтівки типу AR-15 часто оснащуються доступними прицілами та іншими аксесуарами, які можуть зробити навіть непідготовленого стрільця небезпечним, пише The New York Times. Але за попередньою версією Крукс здійснив вісім пострілів, лише одного разу зачепивши Трампа (проте влучив у других учасників мітингу).
Ролик, що з'явився в соцмережах, де стрілець розповідає нібито про ненависть до Трампа і республіканців, в американських медіа назвали фейком. Незабаром після замаху на Трампа в соцмережах та ЗМІ стало вірусно поширюватися відео, на якому нібито було знято Томаса Крукса. Молода людина з довгим білим волоссям говорила у ролику, що "ненавидить республіканців, ненавидить Трампа", додаючи при цьому, що ви взяли не того хлопця".
Журналіст BBC Шаян Сардарізаде назвав це відео фейковим. Ролик, ймовірно, записав блогер-пранкер під ніком jewgazing, зовні схожий на Томаса Крукса. Після цього він закрив свої посади від читачів у соцмережі Х.
This is not a video of the shooter at Trump's Pennsylvania rally. This is the exact same X user who pretended to be the shooter in an odd trolling attempt.
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) July 14, 2024
He posted this video an hour ago and quickly deleted it. It's now being shared as if it's a message by the real shooter. https://t.co/ShDpQ1UxzN pic.twitter.com/S5wEqpu0QX
Російська пропаганда в перші ж години після замаху вигадала ще один фейк - про те, що нібито до замаху причетні українські спецслужби. Кілера-невдаху росіяни теж спробували на рівному місці "прив'язати" до України, розповсюджуючи скриншот, де нібито на сторінці Крукса в соцмережах використовується картинка з написом We stand for Ukraine.
При цьому агентству Reuters, на відміну від російських пропагандистів, поки не вдалося знайти облікові записи Крукса в соціальних мережах. Meta, материнська компанія Фейсбуку та Інстаграм, поки не відповіла на питання агенції про те, чи були видалені будь-які акаунти, пов'язані з підозрюваним.
Водночас співрозмовник NBC серед американських чиновників розповів, що немає жодних ознак, що до замаху залучені інші держави.
Напередодні під час виступу Дональда Трампа з промовою в Пенсільванії на мітингу прихильників його поранили у вухо в результаті стрілянини. Загинув один учасник мітингу, ще двоє зазнали тяжких поранень.
Трамп значно не постраждав. Його госпіталізували, але він залишив лікарню вже через три години і відлетів до Нью-Джерсі Той, хто стріляв за даними ФБР, - 20-річний житель Пенсільванії Томас Метью Крукс. Інцидент розслідується, як замах на експрезидента США.
Нагадаємо, що республіканці звинувачують президента США Джо Байдена у тому, що він міг спровокувати замах на Дональда Трампа. Деякі члени Республіканської партії звинувачують чинного президента у підбурюванні щодо свого політичного опонента. А член Палати представників Майк Коллінз прямо заявив, що "Байден віддав цей наказ". Але, за попереднім аналізом західних медіа, замах піде на користь саме республіканцям, бо може посилити позиції Трампа на виборах.
Чинний глава держави Джо Байден засудив замах на Трампа, але заявив, що не має достатньої кількості фактів, щоб назвати те, що сталося замахом. Стрілянину також засудили віцепрезидент США Камала Гарріс, лідери республіканців та демократів у сенаті Мітч Макконелл та Чак Шумер та інші політики у США та світі, зокрема Володимир Зеленський.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.