Загострення на Донбасі: що відбувається і кому це потрібно

Загострення на Донбасі: що відбувається і кому це потрібно

Загострення на Донбасі: що відбувається і кому це потрібно

Буквально кілька днів тому російські медіа, цитуючи свого диктатора Володимира Путіна та його поплічників, переможно заявляли, що обіцяна США широкомасштабна війна Росії проти України так і не розпочалася. Але вже наступного дня після таких гучних спростувальних заяв у стилі «а ми казали», розпочалося загострення ситуації на Донбасі. За даними Операції Об'єднаних Сил, за добу 17 лютого російські бойовики на Донбасі 60 разів порушили режим припинення вогню.  У 43 випадках бойовики застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння. 

Інформатор розбирався, навіщо Росії ескалація і до чого тут приїзд канцлера Німеччини Олафа Шольца.   

Ескалація та засідання Радбезу ООН щодо «Мінська» – збіг?

Ще 31 січня США скликали екстрене засідання Ради безпеки ООН для обговорення ситуації біля кордонів України. Тоді наших західних партнерів дуже хвилювало небувала кількість військ на російсько-українському кордоні. Росія на засіданні лише відмахувалася, говорячи, що «ні на кого нападати не збирається». 

«Ми ініціювали засідання щодо Мінських угод на 17 лютого. Саме у 7-у річницю підписання документа. Не розумію, навіщо скликати це екстрене засідання. Наш президент казав, що Росія не має наміру ні на кого нападати, ми голосуємо проти цього засідання», – казав постпред РФ при ООН Василь Небензя. 

У підсумку екстрене засідання все одно відбулося, 15 країн висловили підтримку цілісності та неподільності України. А саме під чергове засідання Ради безпеки ООН 17 лютого російські окупанти розпалили ситуацію на Донбасі до краю. 

 

Загострення на Донбасі: що відбувається і кому це потрібно 1

«Засідання Ради безпеки ООН та масовані обстріли на Донбасі, може, це і збіг. Але у будь-якому разі все це відбувається з однією метою – спровокувати Президента Володимира Зеленського, додавити його у потрібних питаннях», – прокоментував Інформатору військовий експерт Олег Жданов. 

А член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, народний депутат Сергій Рахманін заявив, що така поведінка з боку Росії була цілком прогнозованою. За словами представника фракції “Голос”, подібні епізодичні загострення на Донбасі вже спостерігалися неодноразово.

 

Загострення на Донбасі: що відбувається і кому це потрібно 2 

«Якщо ви подивитеся хронологію бойових дій, хронологію проведення обстрілів у зоні проведення АТО, а потім і ООС, ви побачите, що завжди кількість обстрілів та кількість використання важкого озброєння, забороненого Мінськими домовленостями, стається саме в той момент, коли росіяни відчувають, що потрібно трохи додавити. І вони завжди користуються цим. Вони вважають, що це вносить додаткову паніку, що може вплинути на українську владу. Це дуже банальний крок, як би цинічно це не звучало, тому що йдеться про життя та здоров'я людей. Але росіяни постійно цим користуються – і у 2016, і у 2017, і у 2019 році. На їхню думку, вони використовують сприятливий момент для того, щоб підштовхнути українську владу на виконання Мінських угод», – каже Рахманін. 

Якщо вірити словам Сергія Рахманіна, то саме зараз Росія з якоїсь причини впевнена, що близька до перемоги щодо Мінських угод. І з народним депутатом погоджуються військові експерти. Причина такої надмірної впевненості Путін, можливо, криється у приїзді канцлера Німеччини Олафа Шольца. 

До чого тут канцлер Німеччини? 

На брифінгу 15 лютого у Києві прозвучала інформація, яку потім не коментував Володимир Зеленський. Йдеться про внесення змін до Конституції та особливого статусу Донбасу. 

«Президент Зеленський учора твердо пообіцяв, що в рамках ТКГ… дуже скоро буде представлено кілька варіантів законопроектів щодо статусу Східної України, змін Конституції та підготовки виборів. Це хороші зрушення», – сказав Олаф Шольц у Києві. 

Пізніше цю цитату активно розповсюдили російські засоби інформації. Але тільки експерти в один голос запевняють, що виконання всіх пунктів Мінських угод стане капітуляцією для України. 

«Пан Зеленський готовий піти на всі поступки Росії. І щоб Зеленський не сильно вагався з рішеннями і не затягував час, Росія нагадала, що потрібно виконувати те, що пообіцяли. Це, до речі, було прогнозовано, багато експертів говорили про те, що можливе загострення на Донбасі як продовження тиску», – каже Олег Жданов. 

Також, за словами військового експерта, в умовах паніки та постійної загрози широкомасштабного вторгнення населення України може стати більш поступливим у питаннях особливого статусу. Адже сьогодні приказка «краще поганий мир, ніж добра війна», актуальна, як ніколи. Однак, якщо навіть населення України, суто гіпотетично, більшістю підтримає історію з Донбасом у складі України «на особливих умовах», то з депутатами доведеться складніше. 

 

Загострення на Донбасі: що відбувається і кому це потрібно 3

«Для того, щоб міняти конституцію, потрібно набрати щонайменше 300 голосів. Я собі слабо уявляю, що назбирається така кількість. Ми не застраховані від війни з Російською Федерацією, поки Путінська Росія існуватиме за парканом. Вони вважають, що вони зараз мають шанс змусити Україну виконувати хоча б частину Мінських угод і вони використовують для цього всі можливі варіанти. Насправді цей варіант із визнанням незаконних утворень на території окупованих територій – це натяк. Мовляв, якщо не хочете, то ми легалізуємо наші війська. Для вас це можлива ескалація», – ділиться своєю думкою Сергій Рахманін.  

Натомість Олег Жданов повідомив Інформатору, що на сьогоднішній день є інформація про пакет документів з 5 законопроектів. І, начебто, цей пакет документів знаходяться в Офісі Президента, але він таємний і не підлягає розголошенню. А з депутатами начебто вже почали вести переговори щодо збору голосів під ці законопроекти. 

Показова евакуація… 

Тим часом на окупованих територіях відбувається евакуація населення до Ростова. Ось тільки, як повідомляють жителі ОРДЛО, показове занепокоєння російської влади стосується лише населення Луганська та Донецька. Для інших у «ковчезі» жалісливої ​​Росії місця не знайшлося. 

 

Загострення на Донбасі: що відбувається і кому це потрібно 4

Як повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, вся історія з вивозом населення виглядає як підготовка до провокації, бо жодних реальних причин для евакуації немає. 

Станом на 18 лютого Росія зірвала засідання Тристоронньої контактної групи, на яке сама РФ публічно настільки сильно сподівалася. Причини відмови, як завжди, розмиті та невиразні. 

«Путіну буквально нікуди подітися. Після програшу раунду інформаційної війни він вирішив надолужити втрачене. Звичайно, можна показати внутрішній аудиторії картинку з жахливими кадрами, щоби викликати хвилю народного гніву. Але питання у тому, що робити далі. Про якісь стратегії та тактики говорити не доводиться, всі ці провокації виглядає лише як бездумна істерика того, кого перемогли, використавши його метод», – ділиться спостереженнями політичний технолог Іван Павленко. 

По суті Путін сам загнав себе в глухий кут, а тепер не знає, як звідти вийти. Для маленької звитяжної війни у ​​Росії недостатньо ресурсів, оскільки Україна вже набагато більш підготовлена ​​до військової агресії, ніж у 2014 році. Шантаж енергоносіями для Кремля з вини того ж таки Кремля перетворився на слабкий аргумент. Європа готова до такого розвитку подій і вже оголосила про готовність витримати припинення постачання енергоносіїв через територію України. На руках у західних країн є домовленості про постачання газу з США та Катару. Тож дуже схоже, що Путіна переграли в ньому ж створеній грі з ведення гібридної війни... Грі, але з реальними людськими жертвами.

Раніше Інформатор писав, Зеленський назвав обстріл Станиці Луганською великою провокацією

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube