Росія може погодити використання на відновлення України до двох третин резервів
Росія може погодитися на використання 300 млрд доларів активів, заморожених в Європі, для відновлення України. Втім Москва наполягатиме на тому, щоб частина цих грошей була витрачена на окуповані території України. Це може бути однією з умов завершення війни.
Про це пише Reuters з посиланням на джерела. За інформацією видання, у Москві обговорюють, що Росія може запропонувати використати значну частину заморожених активів для відновлення України в рамках можливої мирної угоди.
Одне з джерел повідомило, що РФ може погодити використання на відновлення України до двох третин резервів, за умови надання гарантій підзвітності. Решта може бути витрачена на окуповані Росією українські території. Інше джерело видання зазначило, що РФ погодиться використати ці гроші на відбудову України, але ще занадто рано говорити про можливий розподіл. Ще одне джерело Reuters, близьке до Кремля заявило, що Росія все ще вимагатиме скасування заморожування активів у межах поступового послаблення санкцій.
Водночас наразі невідомо, чи обговорювалася ідея використання заморожених активів між російськими та американськими делегаціями на зустрічі у Саудівській Аравії.
Після того, як Росія почала повномасштабну війну проти України, США та інші країни заборонили транзакції з російським Центробанком і Міністерством фінансів, заблокувавши 300-350 млрд доларів суверенних російських активів. Заблоковані активи - це переважно європейські, американські та британські державні облігації, що зберігаються в європейському депозитарії цінних паперів.
Що цікаво, в історії РФ був момент, коли вона погодилася виплатити репарації. Так, після Північної війни (1720-1721 рр.), яку Росія виграла, вона погодилася виплатити Швеції компенсацію у розмірі двох мільйонів єфимків. Єфімка - гроші в розрахунках з іноземцями, які служили в Московії.
Раніше питання конфіскації активів РФ в адміністрації Дональда Трампа розглядали як один з важелів тиску на Росію у питанні переговорів щодо завершення війни в Україні. У США пропонували, щоб Росія могла отримати до них доступ лише у випадку укладення вигідної для України мирної угоди. Втім Євросоюз заявляв, що це буде порушення міжнародного права.
Нещодавно про заморожені активи висказався колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. Коментуючи скандальні заяви Трампа, він сказав, що таким чином той хоче змусити Європу діяти. Джонсон закликав ЄС допомогти президенту США завершити війну.
"США бачать 300 млрд доларів заморожених російських активів - переважно в Бельгії. Це гроші, які можна і слід використати для підтримки України та компенсації США за їхню допомогу. Чому Європа блокує розмороження грошей Путіна? США вважають, що Бельгія, Франція та інші країни перешкоджають цьому. Це абсурд. Нам потрібно ставитися до цього серйозно і діяти швидко", - підсумував Джонсон.
Нагадаємо, 10 січня 2025 року 3 млрд євро надійшло до держбюджету від Європейського Союзу. Вперше ЄС спрямував кошти Україні, які будуть забезпечені доходами від заморожених активів РФ у межах ініціативи країн G7 ERA.