П'ятеро мешканців Полтавщини організовували втечу солдатів із військових об'єктів за винагороду. Один із затриманих відверто чекав на прихід "руського миру"
П'ятеро жителів Кременчука майже дев'ять місяців виводили мобілізованих із військових частин за гроші - і один із них відверто казав, що чекає на прихід росії. Схему ухилення від мобілізації за кілька тисяч доларів раніше викрили і на Київщині. Цього разу злочинна група фізично переправляла людей через огорожу режимних об'єктів уночі. Усіх п'ятьох затримано, вони перебувають під вартою.
Деталі операції оприлюднила Національна поліція України. Оперативники Департаменту карного розшуку встановили групу, яка заробляла на перешкоджанні діяльності ЗСУ. До неї входили троє чоловіків віком 34, 43 і 55 років та 43-річна жінка - усі з Кременчука. Їхні дії координував 29-річний організатор.

Схема була відпрацьована. Зловмисники підшуковували родичів мобілізованих і пропонували "звільнити" їхнього рідного зі служби. За це брали від 3 000 до 7 000 доларів.
Після отримання авансу вони передавали мобілізованому мобільний телефон на територію військової частини - для зв'язку та координації. Вночі під'їжджали автомобілем до найменш охоронюваної ділянки режимного об'єкта, допомагали солдату перелізти через огорожу та вивозили його, оминаючи блокпости.

З вересня 2025 року група таким чином влаштувала втечу майже 30 військовослужбовцям. Встановлено п'ять епізодів - вони стосуються частин у Житомирській, Донецькій та Рівненській областях. Трьох учасників групи затримали 29 травня під час чергового незаконного вивезення бійця.
Проте гроші були не єдиним мотивом. Поліцейські зафіксували розмову одного з фігурантів - 34-річного чоловіка, який сам уиляється від військового обліку. Під час бесіди він заявив, що чекає на прихід Росії, та висловлював відкриту ненависть до українців.

До операції залучили оперативників Департаменту карного розшуку Нацполіції, поліцейських АР Крим та Полтавської області, спецпризначенців і військове командування ЗСУ. Під час обшуків за місцем проживання фігурантів вилучили готівку, чорнові записи та автомобілі.

Слідчі повідомили підозрюваним про підозру за частиною 1 статті 114-1 Кримінального кодексу - "Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України". За цією статтею їм загрожує до восьми років позбавлення волі. Процесуальне керівництво у справі здійснює прокуратура АР Крим та міста Севастополя.
Командування Сухопутних військ ЗСУ попереджало: будь-яке перешкоджання роботі структур мобілізації є кримінально карним діянням. Відповідальність може настати навіть тоді, коли спроба перешкодити виявилася безрезультатною. За статтею 114-1 ККУ передбачено до 8 років ув'язнення.
Під дію цієї ж норми підпадають і ті, хто координує опір через інтернет та соцмережі. Правоохоронці фіксують зростання кількості таких проваджень. Серед них - від блокування рейдів до організованих схем ухилення за винагороду.
На Чернігівщині ДБР затримало військового в СЗЧ, який виправдовував агресію Росії та стверджував, що ніякої війни не існує. Він заявляв, що все навколо - "спектакль". Справу передали до суду як перешкоджання законній діяльності армії та розповсюдження ворожої пропаганди.
Кременчуцька справа показує, що проросійські настрої та готовність заробляти на дезертирстві подекуди поєднуються. Проте поліція фіксує і "суто комерційні" схеми. На Київщині нещодавно викрили групу з фіктивними медичними діагнозами для ухилення від служби - за винагороду лікарі ставили неправдиві висновки військовозобов'язаним.