Євросоюз погодив дев'ятий пакет санкцій проти росії: що відомо

Санкції застосують до 168 додаткових суб'єктів, пов'язаних з оборонно-промисловим комплексом рф

Євросоюз погодив дев'ятий пакет санкцій проти росії: що відомо
Фото: Getty Images

Рада ЄС затвердила дев'ятий пакет санкцій проти росії. Рішення щодо нових обмежень міністри закордонних справ країн Європейського союзу досягли не відразу, а все через незгоду деяких держав-членів. Що очікує росіян — читайте в нашому матеріалі. 

Узгоджений пакет включає низку заходів, спрямованих "на серйозний удар по російській економіці та можливості продовження її агресії" — так зазначили на сайті Єврокомісії. За словами, президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, нововведення вплинуть на щонайменше 200 осіб і організацій, які були причетні до нападів на мирних жителів і викрадення дітей. 

"Я вітаю домовленості щодо дев'ятого пакета санкцій проти Росії. Він зосереджений на техніці, фінансах і ЗМІ, щоб ще більше зрушити з рейок російську економіку та військову машину", — написала президентка Єврокомісії у Twitter.

Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс, уточнив слова пані фон дер Ляєн, й зазначив, що у санкційний список потрапили 168 російських компаній, пов'язаних з військово-промисловим комплексом. А загальна кількість організацій, щодо яких наразі накладено санкції становить 410. Під обмеження підпали також російські збройні сили, як окремі офіцери, так і оборонні компанії, члени Державної думи та Ради Федерації, міністри, губернатори, політичні партії. 

"Санкції також поширюються на експорт технологій подвійного призначення, завдяки чого ускладнюються умови для виготовлення чи ремонту озброєння: хімічні речовини; IT-обладнання; дрони/двигуни дронів; електроніка" — написав Домбровскіс.

Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки також прокоментував рішення Ради ЄС. Він зазначив, що новий пакет відбере в росіян можливість вільно торгувати ключовими хімікатами, нерво-паралітичними речовинами, приладами нічного бачення та радіонавігації, які можуть стати "в пригоді" росіянам.

Як повідомляють в пресслужбі Ради ЄС, до всього ЄС розширить заборону на експорт товарів та технологій, пов'язаних з авіаційною та космічною промисловістю, включивши до пакета санкцій авіаційні двигуни та їх частини. А щоб уникнути обходу санкцій, до списку також включені деякі контрольовані Росією організації, які базуються у незаконно анексованому Криму чи Севастополі.

Окрім того, ЄС розширить заборону, спрямовану на нові інвестиції в російський енергетичний сектор, додатково заборонивши нові інвестиції в російський гірничодобувний сектор, за винятком діяльності з видобутку корисних копалин і кар’єрів, пов’язаних із певною критичною сировиною. А як повідомив представник України при ЄС Всеволод Ченцов — це рішення стане важливим і для підтримки української економіки. 

"Що важливо і для підтримки наших секторів економіки, це вводиться заборона на інвестиції в гірничовидобувний сектор РФ. Це метал, мінерали, зокрема такі як титан, нікель. І вартість таких інвестицій на сьогодні дорівнює близько 3 мільярдів євро. І це буде припинено", — відреагував на таке рішення представник України при ЄС Всеволод Ченцов.

Також ЄС, заморозить активи ще двох російських банків та призупинить дії ліцензій чотирьох російських телеканалів: НТВ/НТВ "Мир", Росія 1, РЕН ТВ і Перший канал, заборонить надавати рф послуги з реклами ЄС, маркетингових досліджень і опитування громадської думки, випробовувати й перевіряти технічний стан продукції.

Щодо громадян ЄС: їм буде заборонено обіймати будь-які посади в керівних органах усіх російських державних або контрольованих юридичних осіб, організацій або органів, розташованих на території росії.

Санкцій проти росії

Експорт енергоносіїв — один з найбільших джерел доходів для російського бюджету, який росія витрачає на війну проти України. Тож розмови про те, аби впровадити нафтофе ембарго для рф тягнулися ще від початку травня. Вже влітку країни G7 погодилися обвалити ціни на російську нафту, створивши механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Однак 25 листопада стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії. Рішення про встановлення граничної ціни на російську нафту ухвалили лише 3 грудня. Її зафіксували на рівні 60 доларів США за барель. Обмеження погодили країни G7 та Австралія. Однак, президент України Володимир Зеленський розкритикував це рішення. За його розрахунками, в такому разі росія зароблятиме на продажу нафти близько 100 млрд доларів за 1 рік. Зеленський наполіг, що ціна має бути нижчою — $30-40 за барель. А в ОП додали, що кожний обстріл України — привід для ЄС знизити ціну. 

​​Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube