Лісові пожежі й аномальна спека спричиняють детонацію старих боєприпасів у Франції, Бельгії, Німеччині та Нідерландах
Через аномальну спеку та масштабні лісові пожежі в Європі почали масово детонувати снаряди й міни часів Першої та Другої світових воєн. Вибухи боєприпасів під впливом високих температур зафіксували у Франції, Бельгії, Німеччині та Нідерландах. Вогнеборці, гасячи пожежі, виявляли на місцях склади боєприпасів, міни та гранати.
Про масові вибухи боєприпасів у кількох країнах Європи пише Associated Press. Йдеться про боєприпаси, які лежали в землі з часів Першої та Другої світових воєн і десятиліттями залишалися відносно стабільними завдяки постійному рівню вологості й температури.
"Зміна клімату тепер викопує та реактивує те, що раніше перебувало у стані спокою. Ми знову переживаємо спадщину війни та конфліктів у такий спосіб, із яким у деяких місцях не стикалися вже дуже давно", - зазначила дослідниця Лондонського університету Сара Нджері.
За словами дослідниці, саме ця "кліматична удача" - стабільна вологість і температура - роками стримувала боєприпаси від активізації. Тепер, коли клімат змінюється, цей захисний механізм руйнується, і вибухонебезпечні предмети починають реагувати на спеку та вогонь.
У дослідженні World Weather Attribution пояснюють, звідки взявся такий масштабний сезон пожеж. За даними експертів, зимові дощі стимулювали активний ріст рослинності, яка з настанням літньої спеки перетворилася на легкозаймисте паливо для вогню.
Фахівці називають це поєднання "ідеальним середовищем" для пожеж: волога зима дала рослинам вирости, а суха спекотна погода висушила їх до стану, коли достатньо іскри для масштабного займання. Саме такі пожежі й призводять до нагрівання ґрунту в місцях, де десятиліттями безпечно лежали невибухлі боєприпаси.
Раніше Інформатор писав, що лісові пожежі та хвилі спеки, що охопили Європу цього літа, вже завдали економічних збитків на понад €3,1 млрд. І лише за перші два місяці пожежонебезпечного сезону 2026 року.