В цей день народилися іспанський режисер Педро Альмодовар та американський астронавт Джон Янг - свята, церковні та народні традиції, народні прикмети на неділю, 24 вересня - Новини життя
У неділю, 24 вересня, українці святкують День машинобудівника, а православна церква вшановує пам'ять святої Фекли Іконійської. У народі свято отримало назву Текла Заревниця, або також Текла Запрядальниця. Іменини сьогодні святкують Владислав, Антон, Давид, Семен, Дмитро, Степан, Фекла.
24 вересня православна церква вшановує пам'ять святої Фекли Іконійської - ранньохристиянської святої, яка шанується в лику рівноапостольних.
Фекла народилася у місті Іконії (зараз Конья, Туреччина) у сімї знатних язичників. Коли дівчині було 18 років, вона побралася з юнаком із багатої сім'ї, але почувши проповідь апостола Павла, який прибув до міста, вирішила присвятити своє життя служінню Богу.
Збентежений наречений Фекли попросив правителя заарештувати апостола за, що він нібито "забороняє дівам одружуватися". Текла таємно приходила у в'язницю до Павла, підкуповуючи вартових своїми коштовностями.
Коли про це дізналися, обоє святих віддали під суд правителя міста. Згідно з апокрифом, Феклу відправили на багаття, проте раптовий дощ загасив полум'я. Пізніше її кидали на роздратування диким звірам, але ті не зачепили її, а одного разу, коли нетверезі чоловіки хотіли згвалтувати святу діву, раптом, за велінням Бога, перед нею з'явилася гора, в печері якої дівчина і змогла сховатися.
Відомо, що пізніше Фекла повернулася до рідного міста і звернула до християнства свою матір. Також вона зцілювала хворих духом і плоттю, багатьох спонукала повірити в Христа. Вона дожила до 90 років і померла в печері, ховаючись від язичницьких жерців.
На Феклу жінки намагалися займатися рукоділлям, починали прясти, щоби весь рік у сім'ї був благополуччя (звідси назва Запрядальниця).
У цей день було прийнято вдаватися до розваг, співати, веселитися, але опівночі запалювати вогонь і починати молотьбу (звідси пішло прізвисько Фекли - Заревниця).
24 вересня відзначають День пам’яті преподобного Копрія. Новонародженого Копрія знайшли монахи обителі святого Феодосія в Палестині. Виховувався в монастирі. Згодом прийняв постриг і провів в обителі все своє життя. Мирно помер у віці 90 років.
Щоб задобрити духа млина (овинника), залишали на ніч йому миску каші.
Професійне свято - День машинобудівника святкують в Україні згідно з президентським указом від 8.09.1993 № 361/93 в четверту неділю вересня. Працівники машинобудівної та приладобудівної галузей вносять значущий вклад у технічний розвиток промисловості, забезпечують налагоджене безперебійне виробництво машин і комплектуючих, приладів та інструментів. Сфера машинобудування розділяється на багато напрямків, які відіграють важливу роль в економічному секторі України.
Понад 3000 підприємств та організацій входять в цю структуру, виконують роботи з будування верстатів, займаються металообробкою та іншими видами машинобудівної діяльності. Вони забезпечують роботою близько мільйона людей.
Кожного року в останню неділю вересня Нова Каховка святкує День міста. Засноване в 1950 році, місто має розташування на лівобережжі річки Дніпро та чисельність більше ніж 45 тисяч осіб.
З’явилося містечко із села Ключове. Коли будували Каховську ГЕС, село почало розростатися, тут жили будівники. Вони так і називали містечко - Нова Каховка. В 1952 році назву було затверджено Верховною Радою. З цього часу мешканці почали відзначати свято на головній площі.
Цікаво, що 184 новокаховські будинки мають оздоблення "кам’яними вишиванками". А найдовший будинок у місті має 13 під’їздів.
Остання неділя вересня - визначна дата для Мелітополя. У цей день містяни та гості святкують День міста. Мелітополь - це промисловий центр у Запорізькій області, заснований в 1784 році. Географічне розташування - правий берег річки Молочної.
Місто славиться черешневими садами, що розташовані навкруги. Гуляючи містом, можна побачити нагадування про бренд "Мелітопольська черешня" у вигляді фотозон, панно та іншого декору. Також місто мало військовий аеродром, що був знищений окупантами в перший день повномасштабного вторгнення.
Всеукраїнський день дошкілля акцентує увагу на значущості дошкільного виховання, проблемах розвитку освітніх установ в Україні. Відзначають у четверту неділю вересня, вшановуючи вихователів, завідувачів, молодший персонал дитсадків.
Програма розвитку покоління, що підростає, створює базовий фундамент, який служить надійною опорою протягом наступних років. Співробітники дитячих садків та аналогічних установ працюють, щоб закласти основу формування особистості, прищепити дітям любов до навколишнього світу, взаємоповагу. Професія вихователя потребує кваліфікованої підготовки й безмежного терпіння.
За підтримки та фінансування державної влади у цей день проводять нагородження в номінаціях "Кращий працівник дошкільного навчального закладу", "Кращий дошкільний заклад".
Кожен рік у неділю, що завершує останній повний тиждень вересня, в світі проводиться Міжнародний день глухих. Воно присвячується усім людям, котрі мають проблеми зі слухом.
Започаткували цей день ще в 1951 році. Саме тоді була заснована Міжнародна федерація глухих. Згідно зі статистичними даними, на 100 осіб в середньому припадає 1 людина, яка є носієм гена глухоти. Це означає, що багато хто з нас може знаходитися в зоні ризику.
Перша школа для глухих була заснована в 1760 році французом, абатом де л’Епе в Парижі. Завдяки йому глухі вчились спілкуватися за допомогою міміки та жестів.
В Україні Товариство глухих почало своє існування з 1933 року. Україна, як член ООН, ЮНЕСКО, ВООЗ та МОП, в 1959 році приєдналась до Всесвітньої федерації глухих.
Щороку в четверту неділю вересня відзначається ніжне, добре, сімейне, світле й зворушливе свято - Міжнародний день дочок або День доньки. Однак, варто зазначити, що в різних країнах дата може відрізнятися.
Свято виникло в Індії, і покликане було усунути традиції, які допомагають підтримувати погляд на дівчинку як на тягар. У багатьох країнах, в тому числі в Індії, дівчинка сприймається як тягар, і такі проблеми, як придане, жіноче дітовбивство та фетишизм, існують і донині.
Однак решта світу може розглядати цей день як класичне святкування і для багатьох стало традиційним сімейним святом, що доповнило низку родинних календарних подій протягом року.
Цей день також покликаний боротися з гендерним розривом і забезпечувати рівні можливості. Ця подія про визнання дочок рівноправними партнерами в суспільстві та сімейній системі, прагнучи подолати гендерний розрив і забезпечити суспільство рівними можливостями.
Всесвітній день річок щороку відзначається в останню неділю вересня. Річки - це ніби артерії, без яких не може функціонувати живий організм Землі. Річкова біосфера має найвищий рівень біорізноманіття, але за останні 50 років прісноводні рослини й тварини втратили 80% популяції, яка скорочуються вдвічі швидше, ніж популяція морських видів.
Вся поверхня Землі по суті є річковими басейнами, за мільйони років сформованими потоками прісної води. Припускають, що природні річкові системи функціонували протягом всього періоду геологічних спостережень, відтоді, як континенти вперше отримали достатню кількість опадів для підтримки поверхневого стоку. У відкладеннях докембрійського періоду науковці виявили мілководний пісок, дельтові піски знайшли і в породах кембрійської ери. Звісно, з того часу ріки нашої планети неодноразово змінювали свої русла, проте найстаріші річкові системи мають вік мінімум 100 мільйонів років.
Якщо є така можливість, то в останню неділю вересня варто піти до річки - байдуже, великої чи маленької, відомої всьому світу чи тільки мешканцям невеликої території. Зазвичай на берегах українських рік збирається чимало сміття, адже далеко не всі люди належним чином ставляться до природи. Тому цього дня свідомі громадяни об’єднуються і влаштовують прибирання, іноді не тільки на березі, а й у воді, збираючи на човнах пластикові пляшки та інший непотріб.
Всесвітній день мігрантів і біженців - це щорічний захід, покликаний підвищити обізнаність про проблеми і внесок мігрантів і біженців у всьому світі.
Всесвітній день мігрантів та біженців відзначається щорічно з 1914 року. Зародження цього дня можна віднести до періоду, що передував початку Першої світової війни. Перейнявшись долею мільйонів італійців, які вимушено мігрували за кордон, Папа Пій Х закликав усіх об’єднати зусилля і молитися за мігрантів.
Його наступник, Папа Бенедикт XV, продовжив цей заклик і започаткував практичні заходи на підтримку італійських іммігрантів. З роками святкування еволюціонувало і охопило не лише мігрантів, але й біженців, визнаючи ширші виклики, з якими стикається переміщене населення.
Всесвітній день мігрантів і біженців - це день про спільний людський досвід і необхідність солідарності, розуміння і підтримки тих, хто був змушений покинути свої домівки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.