Як війна росії проти України ускладнила життя Китаю

Читать на русском

Діалог із Пекіном вкрай важливий для України

Читать на русском
Як війна росії проти України ускладнила життя Китаю

Діалог із Пекіном вкрай важливий для України

Посол України в Японії Сергій Корсунський у своєму інтерв'ю Ukrlife.TV розповів, як війна росії проти України виглядає з Азії. І якщо Японія активно підтримує Україну, інші азіатські країни дивляться на конфлікт вичікувально. Нікому з них не подобається війна. Але російський вплив, образи колоніального минулого, економічні проблеми змушують азіатські держави діяти дуже обережно.

Сергій Корсунський докладно розповів про позицію Азії та логіку її формування. Інформатор законспектував для вас найцікавішу, на наш погляд, частину розповіді: про Китай. Далі пряме мовлення посла.

 

Політика

В офіційній китайській пресі головний наратив: “У всьому винен Захід та американці, які воюють із росією. Китай за мир та за якнайшвидше припинення конфлікту та домовленості сторін”. За моїми спостереженнями, за цими словами не слідує жодних кроків.

За даними ЗМІ, у березні до Пекіна були запрошені 4 міністри закордонних справ ключових країн ASEAN, яким повідомили, що Китай дуже цінуватиме, якщо ці країни займуть як мінімум нейтральну позицію і не підтримуватимуть санкції проти росії та голосування проти неї в міжнародних організаціях.

Економіка

Найбільші китайські державні компанії поводяться двояко. З одного боку, Китай, як і Індія, продовжує робити значні закупівлі російської нафти, тому що вона дуже дешева. З іншого боку, багато китайських компаній призупинили свою діяльність у росії. Вибудовуються нові логістичні ланцюжки в обхід росії.

Зброя

Немає жодних підстав говорити про те, що Китай надав росії військову допомогу. При цьому нейтралітет Китаю дозволяє росії перекидати до кордонів України війська з Далекого Сходу.

Я думаю, позиція Китаю вичікувальна. Він намагається зрозуміти, що буде йому вигідніше. Головний інтерес у Сі Цзіньпіна – осінні вибори, на яких він може очолити Китай утретє. Йому треба дійти до цього з якоюсь перемогою. Зараз Сі Цзіньпін розривається між дружбою з путіном і ризиками у зв'язку з тим, що путін став токсичним, його майбутнє неясно. США ведуть діалог із Китаєм, але не так, як хотілося б Сі Цзіньпіну.

Важливість діалогу з Пекіном

Діалог із Пекіном вкрай важливий для України. Ще важливіше, щоб із ним говорив Вашингтон та ЄС. Така спроба була. Проходив онлайн-саміт "Китай-ЄС", який, за словами європейців, став діалогом глухих. Європейці намагалися пояснити Китаю, що Європа дуже стурбована війною. Китай реалізовував проєкт "Один пояс - один шлях", щоб постачати товари до Європи. Між ЄС та Китаєм у 2021 році був товарообіг 828 млрд дол. На користь Китаю стабільність Європи. Наскільки я розумію, європейці не побачили відповіді, яка б їх задовольнила. Китай залишився в рамках риторики “ми за мир”, за якою нічого не слідує.

Шок 2022 року

У Китаї шок від заморожування активів російського центробанку. Китай - один із найбільших у світі власник валютних запасів, частина яких знаходиться у західних банках. І отже, у разі політичної кризи ці кошти можуть бути заморожені. Що робити? Якщо виводити активи з-за кордону, можна зазнати збитків. При цьому зростання ВВП Китаю цього року не становить 6%, а 5%. Саме тому економісти заговорили про формування у рамках майбутнього світового порядку двох економічних блоків: навколо США та навколо Китаю.

Доля Тайваню

Формально позиція Китаю щодо Тайваню не змінилася. Але зараз, побачивши, що українці збили 200 російських літаків СУ-35, яких Китай накупив на мільярди доларів у росії, там задумалися, наскільки розкішну зброю їм продали, якщо її збиває Тероборона. Китай побачив, що світ може бути єдиним у руйнуванні економіки агресора. А російська система батальйонно-тактичних груп, яку копіював Китай, не надто ефективна.

Китайська армія не воювала з 1971 року. Їхні генерали теоретики. Зараз вони бачать реальну війну та розуміють, що ті концепції, в яких вони жили, не працюють. А Тайвань дуже добре озброєний. А Китаю є що втрачати. І він не хоче опинитися в ситуації ізгою.

Конспектувала Ольга Палій

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.