Якщо поточні ціни на нафту протримаються ще 10 днів можна очікувати подальше зростання цін на дизпаливо ще на 3,5 грн/л та бензин на 2,5 грн/л, водночас великі мережі АЗС, які мають запас маржинальності, можуть стримати ціну бензину А-95 нижче психологічної позначки 60 грн/л, газ все ще зберігає потенціал до зниження на 50-70 коп./л
Військова операція Ізраїлю в Ірані спричинила стрімке зростання цін на нафту. На фоні цього буквально за кілька днів стрімко зросли й ціни в Україні: за кілька днів бензин у низки загальнонаціональних операторів здорожчав на 2 грн/л, а дизель на 1 грн/л. Газ при цьому продовжує дешевшати.
Головним чинником, що зумовив зростання цін на глобальних нафтових ринках стали удари Ізраїлю по Ірану в ніч 13 червня. Ціна нафти еталонної марки Brent перевищила $78 за барель, зафіксувавши найбільший денний приріст з березня 2022 року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Загроза масштабної війни в регіоні, на який припадає третина світового видобутку сирої нафти, викликала в інвесторів побоювання щодо постачання сировини з цього регіону.
За словами засновника групи "Прайм" Дмитра Льоушкіна, навіть на тлі новин про стрімке зростання нафтових котирувань в мереж АЗС поки не було передумов, щоб збільшувати ціну на АЗС, оскільки зазвичай між зміною нафтових котирувань та зміною цін на АЗС проходить кілька тижнів.
“Підстав для такого підвищення в них не було. Пройшло ще надто мало часу. Я думаю, що власники мереж вирішили компенсувати втрати від падіння продажів, які були від початку року”, - каже Дмитро Льоушкін.
За його словами, наразі зростання цін на нафту Brent $65/барель до $75/барель дає підстави чекати здорожчання ціни на бензин та дизпальне на 4,5 грн/л. Таким чином, якщо поточні ціни на нафту протримаються ще 10 днів можна очікувати подальше зростання цін на дизпаливо ще на 3,5 грн/л та бензин на 2,5 грн/л. Водночас великі мережі АЗС, які мають запас маржинальності, можуть стримати ціну бензину А-95 нижче психологічної позначки 60 грн/л.
Водночас він зауважує, що наразі ніхто не знає як довго нафта протримається на поточних позначках, бо якщо США досягнуть прогресу в укладенні "ядерної угоди" з Іраном це може повернути нафтові котирування до позначки $65/барель. І навпаки у випадку подальшої ескалації конфлікту ціни можуть додатково збільшитись до $80/барель.
Директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн сумнівається що раллі на нафтових ринках переросте в довготривалий тренд.
“Ми за останній рік неодноразово бачили як швидко злітають ціни на нафту і як вони потім швидко падають. За попереднього загострення протистояння між Ізраїлем з Іраном ціни також швидко злетіли, але потім так само швидко відкотилися назад. Тож я не вірю, що цей тренд на ринку нафти закріпиться”, - каже Сергій Куюн.
За словами засновника системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG Михайла Шубана, наразі ринок очікує незначного зростання та подальшої стабілізації гуртових цін на газ. Загалом на цьому тижні середня ціна пропан-бутану в гурті може додатково зрости на 200-300 грн/тонна. А от на АЗС газ все ще зберігає потенціал до зниження на 50-70 коп./л.
Як раніше повідомляв Інформатор, Іран через посередників з Катару та Оману дав зрозуміти, що жодні переговори зі США та Ізраїлем неможливі, доки тривають ізраїльські атаки. Тегеран готовий розпочати серйозний діалог про припинення вогню лише після того, як завершить свою відповідь на ізраїльські удари. Також Іран наразі не збирається відновлювати переговори зі США щодо ядерної програми.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.