Як розпізнати, що дитину завербували російські спецслужби - Міносвіти дало поради батькам

Найчастіше залучають підлітків через психологічний тиск, маніпуляції та фінансові винагороди

школярі, вербовка
Батькам рекомендують навчати дитину бути обережною в соцмережах та уникати контактів з незнайомими людьми

Спецслужби ворога все частіше вербують для диверсій в Україні школярів. Шляхом залякування чи пропозиції "легкого заробітку" їх залучають до підпалів автівок військових та інших злочинів. Міністерство освіти спільно з Міністерство внутрішніх справ розробило рекомендації батькам і освітянам, як розпізнати ознаки вербування дитини.

Як наголошують у відомствах, найчастіше залучають підлітків через психологічний тиск, маніпуляції та фінансові винагороди. На звʼязок у більшості випадків виходять через соціальні мережі та месенджери, зокрема телеграм-канали. Ворог пропонує легкий заробіток за виконання простих завдань — від малювання графіті та розклеювання листівок до більш серйозних злочинів, як-от: підпалів автомобілів військових, трансформаторних підстанцій та відділень пошти.

У межах спільної програми "Безпечна школа", яку реалізовують Міносвіти та МВС, розроблено рекомендації для батьків та освітян, щоб уберегти підлітків від вербування ворогом. Так, варто звернути увагу, якщо у дитини з’явилися дорогі речі, гаджети або кошти, походження яких вона не може пояснити.

Також важливо помічати зміни в поведінці - дитина раптово стала замкнутою, проводить більше часу в соціальних мережах, уникає розмов з дорослими про своє онлайн-життя. Ще одна ознака - зʼявляється раптова зацікавленість військовою справою, політикою, критичною інфраструктурою. Зверніть увагу, якщо у дитини з’явилися нові знайомі, які можуть підштовхнути до протиправних дій та він частіше заводить розмови про заробіток з вірою в "легкі гроші" через інтернет або незнайомих осіб.

Батькам рекомендують бути уважними до того, як дитина проводить час в інтернеті, у яких месенджерах та соціальних мережах спілкується, цікавитися її новими знайомствами, особливо онлайн. Також підтримувати довірливі стосунки з дитиною, цікавитися її захопленнями та колом спілкування, щоб вчасно помітити загрози. Необхідно пояснювати, що "легкі гроші" часто є обманом і можуть мати серйозні наслідки, а також навчати дитину бути обережною в соціальних мережах, не публікувати особисту інформацію, використовувати налаштування приватності та уникати контактів з незнайомими людьми. Розповідайте дитині про відповідальність за злочини та про поняття вербування та пов'язані з ним ризики.

ФСБ вербує підлітків для терактів

У центрі Івано-Франківська 11 березня пролунали вибухи, організовані двома підлітками на замовлення російських спецслужб. Винагорода за виконання теракту мала скласти 1700 доларів. Однак для виконавців операція завершилася трагедією: 17-річний юнак загинув, а його 15-річний спільник залишився без ніг.

Також Служба безпеки України разом із Нацполіцією запобігли теракту в Миколаєві. Його мала здійснити 19-річна студентка за вказівкою російських спецслужб. Її затримали під час спроби залишити вибуховий пристрій біля будівлі поліції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube