«За моєю оцінкою, я не думаю, що ми досягнемо тут прориву, доки президент [ред. - Трамп] і президент Путін не будуть взаємодіяти безпосередньо з цього питання.»
Трек «Боляче» — про ті стосунки, які давно мали б залишитися в минулому, але вперто не йдуть із голови. Про людей, які вже ніби відпустили, але ловлять себе на думці, що досі болить. Для тих, хто сміється на зустрічах, але подумки все одно шукає її очі. Хто робить вигляд, що забув, — але пам’ятає.
Рішення колаборантів і російської влади наближають країну-агресора до оголошення війни
Сьогодні, 20 вересня, самопроголошені очільники самопроголошених “ЛНР” та “ДНР” вирішили, що терміново треба провести “псевдореферендуми”. Їхня мета - приєднання окупованих територій до рф. Окрім того, держдума росії ухвалила рішення про посилення відповідальності за ухилення від призову. Ці події можуть бути просто збігом. А можуть призвести й до нових, на швидку руку зліплених армійських корпусів низької якості.
Про наслідки від ухвалених рішень ми поговорили з військовим експертом, головним редактором Defence Express Олегом Катковим. Він вбачає в оголошенні про проведення “псевдореферендумів” лише психологічний тиск. Припускає погрози з боку росії, але для України це ні на що вплинути не може, адже її ціль - це незалежність, попри будь-які спроби змінити це.
Інша річ - ухвалений закон рф про посилення кримінальної відповідальності. Нагадаємо, за відмову від участі у бойових діях громадянам рф може загрожувати до 10 років ув’язнення. За словами Олега Каткова, та ж міра погрожує і тим, хто здається в полон. Таким чином закон торкається не тільки військовозобов’язаних. Розширюється поняття бойових дій та воєнного часу. Тому у кремля навіть нема потреби оголошувати війну.
Вводяться нові (“драконівські”) норми відносно військово-промислового комплексу. Тепер виробник не може відмовитись від виконання держзамовлень, йому за це “світить “ 10 років в’язниці.
“Абстрактно кажучи, міноборони рф приходить до промисловця і говорить: “Нам потрібно 1000 автоматів. Вони будуть коштувати 1 копійку”. І він не має права йому в цьому відмовити, бо тепер буде ще нести кримінальну відповідальність - до 10 років. І це стосується всіх - і державних виконавців, і приватних. І навіть не тільки виконавців кінцевої продукції, а субпідрядників, які займаються виготовленням комплектуючих”, - пояснює Олег Катков.
Якщо звернути увагу і на нові закони, і на “псевдореферендуми”, то будь-які дії Україні відносно до окупованих територій можуть призвести до оголошення війни у рф. Або стануть приводом для оголошення часткової мобілізації.
В “ЛДНР” цей процес вже відбувається. Що стосується решти територій, то Олег Катков бачить тут декілька перепон.
По-перше, партизанський рух та спротив. По-друге, Запорізька і Херсонська області були одними з найменш населених територій України. Враховуючи те, що величезна кількість людей полишила їх, людського ресурсу там замало - так вважає експерт. Тому навряд чи мобілізація людей з окупованих земель була головною метою “псевдореферендумів”. По-третє, новоприбулих слід забезпечити. Тут Олег Катков пригадує досвід організації Третього армійського корпусу. За словами спікера, його збирали протягом 4 місяців. До кінця травня недоформували, бойові підрозділи недоукомплектували до 60% і в такому стані кинули в Україну. Серед бійців того корпусу були й засуджені за розбій, і мародери, там поширювався алкоголізм. Тому багато їхньої техніки стало трофейною, а більшість з військовослужбовців узято в полон. На думку Олега Каткова, цей досвід тепер буде тільки масштабуватись.
“Якщо вони за 4 місяці не змогли зібрати, укомплектувати армійський корпус чисельністю в 15 тисяч осіб, про що може йтися, якщо говориться про мобілізацію більшої кількості осіб?”, - сказав експерт і підкреслює: питання полягає в якісному озброєнні - повноцінному комплекті БМП, артилерії, танках. Потрібна велика кількість фахових військових, підготувати яких неможливо за 5 днів.
Важливу роль грає бажання воювати, адже на окупованих територіях мотивованих не буде. Більше того - вони можуть отримати зброю і розстріляти російське командування. Тих, хто колись повірив у “золоті гори”, наразі перебувають серед 200-х, 300-х або на шляху до цього. Тому росія може розраховувати хіба що на “диванні війська”. Але знову повертаємось до питання озброєння і підготовки. Воно залишається відкритим.
20 вересня голова так званої ЛНР леонід пасєчник ухвалив наказ про проведення референдуму на окупованій Луганщині про приєданання її до рф. Те ж саме рішення прийняв і голова так званої “ДНР” денис пушилін, він навіть звернувся до президента росії. В свою чергу держдума рф проголосувала за нововведення до кримінального кодексу - додала поняття “мобілізація”, “воєнний час”, відповідальність за здачу в полон, дезертирство та мародерство.
Про дати проведення “псевдореферендуму” читайте тут.
Софія Єлагіна