Як підготуватися до розмови з дитиною про секс

"Нам потрібно поговорити"

Як підготуватися до розмови з дитиною про секс

Фраза від батьків: «Синку/донечко, нам треба поговорити», — викликає у голові дитини лише одну думку: «Сталося щось дуже погане». Але саме з цієї фрази більшість батьків заводить розмову про секс. Розмова незграбна, зім'ята і повна незакінчених фраз. Звідки дітям знати, що найчастіше у батьків ця розмова викликає ще більший сором, ніж у них. Чому так відбувається, коли говорити з дитиною про секс та як зробити все правильно?

Думка сексологів

«Звідки беруться діти?» — запитує малюк, і мама з татом переадресовують питання один одному, поки в результаті не виходить безглузда байка про лелеку і капусту. Ще більше переживають жінки в очікуванні другого малюка: позитивні тести на вагітність і живіт, що наполегливо зростає, прискорюють необхідність пояснити все «старшенькому».

Більшість батьків відкладають розмову про секс якнайдовше, чекаючи, коли дитина доросте. Хтось боїться травмувати малюка, а хтось сподівається, що підлітком він сам опанує інформацію від друзів чи в інтернеті, і потреба діалогу відпаде. Стратегія є вдалою для батьків, але не для дитини.

На думку сексологів, невчасний діалог з малюком та відсутність подальшої грамотної сексуальної освіти підвищують ризик неприємного сексуального досвіду, надто ранньої статевої практики, можуть вирощувати необґрунтоване почуття сорому, неприйняття власного тіла та комплекси, нездатність відмовляти, відстоювати особисті кордони та будувати здорові стосунки.

Нам дуже довго навіювали, що секс — це брудно, соромно, непристойно. Вагаючись перед своєю дитиною, ми передаємо їй цей дурний багатовіковий вантаж, а вона своєю чергою покладе його на своїх дітей. Насамперед треба відкинути власний сором, визнати, що секс — це природний фізіологічний акт, який присутній у житті майже всіх людей, а потім — структурно підготуватися до діалогу.

Готуй сани влітку

Введення в життя дитини поняття сексу це не одна незручна розмова, коли батьки будуть готові. Це довгий багатоетапний процес, який розтягується на роки і починається із застосування розуміння та вибудовування дитиною особистих кордонів. Такий підхід легше психологічно і для дитини і для батьків, адже все відбувається у свій час і на кожному наступному етапі дитина вже має базові поняття, на які можна спиратися.

Більшості батьків здається, що коли дитина дізнається про секс, вона відразу побіжить практикуватися. Але все навпаки — задовольнивши природний інтерес, малюк швидко переключиться на інші, цікавіші теми.

Як підготуватися до розмови з дитиною про секс 1

З чого почати?

Етап 1. Статеві відмінності.

Перші питання виникають у дитини приблизно в 3-4 роки, коли вона починає помічати різницю між мамою та татом, собою та дітьми протилежної статі. Саме в цей час варто розповісти малюкові про фізіологічні відмінності обох статей.

Етап 2. Особисті кордони.

Приблизно в той же час варто ввести в життя дитини так зване «правило трусиків», яке свідчить: те, що під білизною, — твоє особисте, і інша людина не може дивитися чи чіпати тебе без дозволу. Важливо підкріпити теорію особистим прикладом: не ходити без одягу перед дитиною протилежної статі, пояснити, що не можна ходити разом у туалет чи чіпати один одного в інтимних місцях.

Етап 3. Статевий акт.

Розмову про те, звідки ж беруться діти, потрібно проводити кілька разів: для дошкільнят, дітей молодших класів та підлітків. Якщо малюків цікавить сам факт, то питання підлітків можуть бути пов'язані з їхніми роздумами щодо цього. До кожного віку доведеться підібрати зрозумілі слова. Малюкам ми розповідаємо, що секс — це приємний момент фізичної близькості між людьми, які кохають один одного, пояснюємо, що це роблять тільки дорослі, наприклад, як ходити на роботу або водити автомобіль, а для народження дітей потрібно сформувати сім'ю. Старшим дітям вже можна пояснити, що саме відбувається під час сексу. Увагу підлітків варто загострити на питаннях контрацепції, вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом.

Етап 4. Зміни тіла.

Напередодні пубертатного періоду розкажіть дитині, які зміни на неї чекають, поясніть, що це нормально і тимчасово, не варто боятися. Дівчаткам потрібно надати інформацію про менструацію та засоби гігієни, а хлопчикам — розповісти, що робити зі спонтанною ерекцією.

Етап 5. Сексуальна орієнтація.

Розмова про те, що всі люди різні, що існує кілька ґендерів та гомосексуальні стосунки, і в цьому немає нічого дивного, можна провести приблизно у 12–13 років. У цей час можна також обговорити, навіщо існують порнографічні фільми.

Як підготуватися до розмови з дитиною про секс 2

Поради дитячих психологів

  1. Називайте речі своїми іменами. Не треба соромитися слів «пеніс» або «вульва», адже це просто частини тіла, як будь-які інші.
  2. Ініціюйте розмову першими. Не чекайте питань чи незручних ситуацій, розкажіть усе самі.
  3. Дотримуйтесь спокійного буденного тону, не варто робити цю тему «особливою».
  4. Не приховуйте, що ви займаєтеся сексом. Це звичайна річ, і в ньому немає нічого соромного.
  5. Не потрібно виставляти кордони для першого інтиму. Якщо з дитиною секс станеться раніше, ви ризикуєте ніколи про це не дізнатися і не зможете захистити її від несприятливого досвіду.
  6. Якщо важко пояснити, можна намалювати, що особливо допоможе сприймати інформацію малюкам.
  7. Спеціальна література для різного віку не замінить розмови повною мірою, але допоможе батькам, яким складно відкрити цю тему.
  8. Якщо навіть дитина застала вас зненацька, не потрібно уникати відповіді. Дайте чітку відповідь, не вдаючись у зайві подробиці.
  9. Щоб діалог між вами та дитиною вийшов відкритим та інформативним, варто спочатку подолати свої страхи та сором, поміняти власне ставлення до цієї теми та не повторювати помилки ваших батьків.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube