Як довго навчатимуть українських військових роботі з ЗРК Patriot - думка експертів

Для обслуговування лише одної батареї потрібно близько сотні людей

Як довго навчатимуть українських військових роботі з ЗРК Patriot - думка експертів
Шириться думка, ніби навчання розпочалося ще до того, як ухвалили рішення про передачу комплекса в Україну

В пакеті військової допомоги, яку вчора обговорював Володимир Зеленський під час візиту до США, входить батарея ЗРК Patriot. Це серйозний американський комплекс, який потребує відповідних навичок. Від того, як швидко їх опанують українські військові, залежить і те, коли система встане на захист України. Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив, що навчання триватиме кілька місяців. 

А Інформатор дізнався у військових експертів особливості навчання і роботи з ЗРК Patriot. Ймовірно, підготовка розпочалася ще до того, як стало відомо про постачання. Тож комплекси отримаємо швидше, ніж можемо собі уявити. 

Скільки людей обслуговують батарею ЗРК Patriot?

За словами директора з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defence Express Валерія Рябих, йдеться про сотню військовослужбовців, які необхідні для обслуговування однієї батареї. Вона передбачає 8 пускових установок, радар, машину управління і відповідну техніку для переміщення, підведення бойових ракет і перезарядки пускових установок. Задача більш складного рівня – ремонтний склад. Експерт розповів, що її виконують в першу чергу під час передачі техніки західних зразків. 

“Спочатку здійснюється обслуговування на тих ремонтних базах, що існують в Україні біля державних кордонів. Потім поступово будуть з’являтись і на території країни. Але це процес не одного дня, місяця чи року. З поступовим збільшенням кількості самих систем буде розвиватись й інфраструктура обслуговування”, – сказав Валерій Рябих. 

Скільки часу потрібно на підготовку складу?

На підготовку одного розрахунку потрібно до 9 місяців. В цьому спікер спирається на відкриті дані і нагадує про досвід Польщі, яка раніше за нас підписала угоду про закупівлю системи Patriot. Але є “але”. Експерт пригадує слова радника головнокомандувача ЗСУ Дена Райса про пришвидшення процесу. Йдеться саме про пришвидшення, а не про скорочення програми, адже Валерій Рябих підкреслює – система нова і до цього в Україні не використовувалась. Втім, посилаючись на спостереження інструкторів, він відзначає наполегливість і прагнення, з яким українські бійці ставляться до підготовки і вимагають, щоб процес відбувався пришвидшеними темпами, а навчального часу відводилось більше, ніж це передбачається нормативами країн НАТО. Не виключено, що вони вже розпочали підготовку, і ймовірність цього доволі висока: і Пентагон, і Президент говорили про передачу ЗРК як про фінальну частину домовленостей, а активні розмови про Patriot розпочалися ще пару місяців тому. Колега Валерія Рябих головний редактор Defence Express Олег Катков в інтерв’ю Сергію Згурцю зауважив, що навчання на багато зразків озброєння проходить раніше, ніж приймається політичне рішення. В цьому він посилається на міністра оборони Сергія Рєзнікова. Також Олег Катков звернув увагу на технічний аспект ЗРК Patriot. 

“Будь-який сучасний зенітно-ракетний комплекс країн НАТО – це просто комп’ютер з ракетами. І там оператор працює саме на комп’ютері. І через це строки навчання можуть бути відносно того, що експлуатація комплексів буде направлена на бойове використання, а не на довгострокове обслуговування. Тож скоріш за все, операторів можуть підготувати значно швидше, а обслуговуючий персонал буде підготовлений вже за відповідні строки”, – сказав експерт. 

Польські фахівці навчалися 9 місяців, українці намагатимуться швидше
Польські фахівці навчалися 9 місяців, українці намагатимуться швидше

Кілька тижнів чи кілька місяців?

Валерій Рябих схильний думати про те, що підготовка триватиме кілька місяців. За його прогнозами, Patriot почне свою роботу в Україні не раніше лютого. І навіть критична потреба не в змозі скоротити цей термін до “кількох тижнів”. Під час експлуатації систему супроводжують американські фахівці, які знайомі з нею. 

Варто пам’ятати, що процес передачі комплексу передбачає не тільки навчання, але й розгортання і інтегрування його в систему. А він потребує більш вагомої інтеграції в мережу. Він не ж самостійною системою і потребує розвідувальних даних від інших суміжних систем супутникового угрупування і літаків радіолокаційного попередження. Цей ЗРК експлуатується в Польші, Румунії і в інших країнах, тож там він заявлений на єдину систему передачі даних. Тож фахівець вважає, що і в Україні Patriot може і має бути заявленим, щоб бути ефективним проти тих загроз, що виникають в нашій країні. А це терористичні ракетні обстріли мирної інфраструктури. Одна батарея зможе перекрити небо щонайменше над Києвом в радіусі 160 км від різних типів загроз. Для більшої площі захисту потрібно більше протиракетних комплексів. Фахівці кажуть про потребу 8 батарей, хоча зараз нам передають лише одну. Проте Валерій Рябих переконаний – якщо зроблений перший крок, то за ним буде і наступний. 

Чи є аналогічні комплекси в Україні?

Адже вочевидь, досвід роботи міг би стати в нагоді у військовослужбовців та пришвидшити процес опанування ЗРК Patriot. Втім, однозначну відповідь дати складно. За словами Валерія Рябих, цей комплекс – якісно інший рівень, і систем подібного класу у нас не було. Він уможливлює боротьбу з балістичними цілями, з якими в Україні не було жодних засобів боротьби. А це протидія “Іскандерам” і “Кинжалам”. Відрізняється і інтерфейсом керування, і складом системи. Та попри принципові розбіжності механізм роботи схожий з тим, які готують наші ЗСУ. 

“По суті системи ППО будуються за приблизно однаковими принципами. Якщо порівнювати ту ж С-300, то вона має подібні елементи, саме пускові, і радіолокаційні станції, які забезпечують діяльність. І машини управління, які є”, – сказав Валерій Рябих. 

Що цьому передувало?

Розмови про передачу Patriot тривають не перший тиждень. Посадовці і дипломати різних ланок припускали, що США все ж не ухвалять цього рішення. Втім, 21 грудня під час візиту Зеленського до США стало відомо про новий пакет допомоги вартістю 1,8 млрд доларів. Він містить одну батарею ЗРК Patriot та "розумні бомби". 

В чому користь Patriot для України - читайте тут. Про "розумні бомби" писали в цій статті

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube