Як допомогти людині, якій стало зле на вулиці

Читать на русском

Своєчасно вжиті заходи можуть виявитися вирішальними до приїзду лікарів

Читать на русском
Як допомогти людині, якій стало зле на вулиці

Своєчасно вжиті заходи можуть виявитися вирішальними до приїзду лікарів

З настанням літа і справжньої спеки у багатьох людей можуть виникати проблеми зі здоров'ям, а особливо на вулиці. Втрата свідомості, слабкість, серцевий напад - що робити, якщо ви випадково опинилися поруч? Зробити вигляд, що вас це не стосується або постаратися допомогти? 

Інструктор по наданню першої допомоги «MedCorp» Олексій Турчак розповів Інформатору,як діяти у подібних ситуаціях.

Перші дії

Якщо ви бачите, що на вулиці людині стало зле, потрібно переконатися у власній безпеці: 

  • фізична - впевнилися, що потерпілому нічого не загрожує;
  • юридична - ми не маємо права давати нікому ніяких ліків, уколів, крапельниць. Ми не знаємо про алергічні реакції людини, і що вона приймала до цього;
  • біологічна - не повинні заразитися від потерпілого і самі не повинні його заразити, надавати допомогу потрібно тільки у захисних рукавичках.

Потім підходимо до потерпілого, оцінюємо ситуацію і викликаємо швидку допомогу.

Як визначити в якому стані знаходиться людина

Якщо бачимо, що людина знаходиться без свідомості, ми повинні це визначити. Оцінюємо свідомість за шкалою AVPU, яку розшифровують наступним чином:

  • Alert - увага або небезпека - людина відкриває очі, реагує на голос (хоча може бути розгубленою), зберігає моторні функції,
  • Verbal - звернення голосом, людина відкриває очі на питання «З тобою все  добре?». Ця реакція може виражатися бурмотінням, стогоном або легким рухом кінцівки, викликаним голосом того хто рятує,
  • Pain - реакція на біль, вона перевіряється у двох місцях, тиснемо над ключицею або між великим і вказівним пальцем;
  • Unresponsive to pain - нечутливість до болю, людина не проявляє реакції на голос або біль.

Якщо ми визначили, що людина без свідомості, то перевіряємо скільки вона робить вдихів за 10 секунд. На пульс не потрібно орієнтуватися, це помилковий показник. 

"Якщо була крововтрата, ми не намацаємо пульсу. Крім того, у стресовій ситуації у  людини, яка намагається врятувати, калатає серце і пульсацію серця у подушечках своїх пальців вона сприймає, як пульс потерпілого", - пояснив Олексій Турчак. 

Потім потрібно звільнити дихальні шляхи, перевірити, щоб у роті не було ніяких сторонніх предметів (блювотних мас, землі і т.п.) або ж язик, який може запасти під час втрати свідомості. Для цього, закидуємо голову потерпілого та рахуємо кількість зітхань за 10 секунд за принципом бачу, чую, відчуваю. Так, ми бачимо скорочення грудної клітини, відчуваємо скорочення діафрагми, чуємо подих, яке демонструє такі показники:

  • від 0 до 2 - неефективне дихання, показник серцево-легеневої реанімації. 
  • від 2 до 5 - звичайна втрата свідомості, 
  • більше 5 - травма, яка вимагає додаткової діагностики або повний огляд потерпілого.

"При повній втраті свідомості не потрібно залишати людину, бажано повернути її на бік. Одна рука закидається, інша ставиться на шию, нога згинається в коліні, і тіло перевертається завдяки цим важелям", - уточнив Турчак. 

Навчитися проводити СЛР або зупиняти кровотечу без практики практично неможливо. Зрозуміти принцип можна, подивившись відео або почитавши статті.

Але для того, щоб правильно і впевнено надавати першу допомогу, краще потренуватися на практиці - можна записатися на спеціальний тренінг, їх проводять різні організації у всіх містах України. Якщо допомогу надати треба, але ви не впевнені у своїх навичках, можна скористатися спеціальним ботом-помічником - @MedicalCorps_bot в Telegram. 

Що передбачає українське законодавство

За ненадання допомоги,передбачена відповідальність згідно ст. 136 КК України. Так, людині загрожують громадські роботи, арешт або штраф. Категорії людей, які зобов'язані надавати допомогу: 

  • співробітники сфери охорони здоров'я та фармацевти, 
  • поліцейські, 
  • рятувальники, 
  • люди у яких є водійське посвідчення. 

Відповідальність за залишення у небезпечному становищі виключається у випадках:

  • коли потерпілий сам міг вжити необхідних заходів;
  • коли допомога потерпілому була вже не потрібною (у випадках негайного настання смерті).

Нагадаємо, Інформатор   публікував низку матеріалів про те, як не дати людині померти, і що необхідно для цього зробити. Тут ми розповідали, як робити штучне дихання і непрямий масаж серця, тут - як врятувати дитину, якщо вона вдавилася стороннім предметом, тут - що робити при обмороженні та як не варто його лікувати, а тут - що можна і чого категорично не можна робити при наданні допомоги постраждалим у ДТП.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.