Вже сьогодні можна спрогнозувати ціни на овочі і зернові нового врожаю: деякі фермери взагалі сіяти нічого не будуть

Читать на русском

Очікуваний рівень урожайності з об’єктивних причин може значно знизитись

Читать на русском
посівна-2023
Посівна-2023 українським аграріям коштує на 40% дорожче

Очікуваний рівень урожайності з об’єктивних причин може значно знизитись

Рік великої війни виснажив фінансові запаси аграріїв, заблоковані порти збільшили вартість логістики, а окупація територій зменшила можливість для вирощування овочів. На скільки більше витратяться сільськогосподарські виробники для виконання плану-мінімум? З відповіді на це питання можна спрогнозувати ймовірні ціни на новий врожай в торгівельних мережах України.


Найбільше по аграріям ударила ціна на добрива


В асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» говорять про зростання витрат на посівну-2023 в середньому на 25% порівняно до попереднього року.

"Якщо брати загальну посівну площу в 20 млн га, то це додаткові витрати на суму близько 70 млрд грн. Насамперед зростання пов’язане з девальвацією гривні, адже більшість ресурсів, як то добрива, засоби захисту рослин, пальне, техніка та запчастини, насіння, прив’язані до курсу іноземних валют. Водночас найбільше зросли ціни на комплексні добрива — понад 50%, а також на пальне — понад 45%", - повідомив генеральний директор УКАБ Роман Сластьон.

Але аграрії менш стримані у прогнозах здорожчання посівної кампанії та вартості окремих її складових. Директор Житомирської ПСП «Україна» Дмитро Глущенко зазначає: щоб повторити технологію, яку застосовували у господарстві у 2022 році, потрібно витратити на 40% більше коштів.

За підрахунками Баришівської зернової компанії Grain Alliance - Київська, Черкаська, Полтавська, Чернігівська області - у них вартість посівної зросте теж на 40-50%. І це ще оптимістичний варіант розвитку подій.

"Найбільше по агровиробниках ударила ціна на добрива —вона зросла більш ніж удвічі. І я сумніваюсь, що сьогоднішня вартість не зміниться у бік зростання з масовим входженням вітчизняних сільгоспвиробників у посівну. При цьому ми бачимо, що на ринку не спостерігається дефіциту ні добрив, ні насіння, ні ЗЗР, ні пального. Але їхня вартість буде далеко не всім по кишені", - зауважив заступник операційного директора Баришівської зернової компанії Grain Alliance Василь Рева.

У Національній академії аграрних наук України підрахували, що очікуваний рівень урожайності через суттєву економію на добривах на 50-60% може знизитись на 15-30% (залежно від регіону і культури) порівняно із середньою урожайністю минулих років.


Окупація та мінування: посівні площі скорочені майже вдвічі

Із 28,4 мільйона гектарів площ, що були в обробітку раніше, на підконтрольній території України розташовані 24,6 мільйона гектарів (86% загальних угідь). Але, за різними оцінками, від 4 до 5 мільйонів гектарів із них наразі не можна обробляти через близькість до лінії фронту та необхідність розмінування.

За даними профільних структурних підрозділів обласних державних адміністрацій, очікувані посівні площі в усіх категоріях господарств під урожай 2023 року можуть сягнути 22 мільйонів гектарів. Це на понад 6,5 мільйонів гектарів менше, ніж у минулому.

А ситуацію на тимчасово окупованих територіях можна приблизно оцінити на прикладі Запорізької області. Там у захоплених ворогом районах посівна кампанія фактично не відбувається. Фермери засіяли лише 20% звичних площ.

“Наші фермери не обсіваються, бо всю минулорічну продукцію в них викупили (росіяни) за ціною вдвічі чи втричі нижчою, ніж собівартість. Найвища ціна зерна була $50 за тонну”, - розповів міський голова Мелітополя Іван Федоров.

Більшість фермерів, за його словами, взагалі не збираються нічого сіяти. Окрім того, чимало полів перериті окопами й заміновані, багато аграріїв виїхали з-під окупації, а їхню техніку “асвабадітєлі” розікрали.

Найбільший клопіт для аграріїв з нещодавно звільнених від ворога та інших прифронтових територій — неможливість вийти в поле через замінування й забруднення боєприпасами, що не розірвалися.

Особливо складна ситуація в нещодавно визволених від окупантів районах Херсонщини. На Миколаївщині заміновано приблизно 300 тисяч гектарів землі. На першому етапі планується розмінувати приблизно 3,5 тисяч гектарів для потреб овочівництва. В Міністерстві аграрної політики та продовольства сподіваються, що принаймні 30-40% замінованих сільськогосподарських земель Миколаївської, Херсонської і Харківської областей очистять до середини травня. Але сіяти зернові й олійні на півдні буде вже пізно.


Аграрії збираються висадити більше овочів, але є нюанси


Українські аграрії збираються збільшити площі під овочі. Адже через бойові дії та окупацію Запорізької та Херсонської областей землі, де висаджували овочі, скоротились на 60-70%.

Наприклад, минулого року ТОВ «СП «Південна аграрно-експортна компанія» вирощувала овочі на площі 64 га. На сьогоднішній день підготовлено ґрунт та закуплено насіннєвий матеріал на загальну площу близько 350 га. Вирощувати будуть цибулю, помідори, огірки, баклажани та кавуни.

"У зв’язку з окупацією та замінуванням значних обсягів землі в Херсонській та Запорізькій областях було прийняте рішення збільшити площі під овочевими культурами, щоб підтримати внутрішній ринок. Тимчасова втрата земель сусідніх областей дуже відчутно вдарила по цінах та якості й кількості продукції на прилавках. Цієї весни вартість цибулі досягла 68 грн/кг, червоної — 83-85 грн/кг. Це дуже дорого для населення, чиї доходи знизились за останній рік війни", - каже бенефіціарний власник Миколаївського ТОВ «СП «ПАЕК» Юрій Кормишкін.

Втім, експерт Всесвітнього банку з розвитку плодоовочівництва Оксана Руженкова вважає, що навіть за умови збільшення площі під вирощування, наприклад, цибулі - нинішній її дефіцит швидко покрити буде неможливо. На думку Руженкової, навіть якщо сюди зайдуть виробники з центральних та східних регіонів України, довоєнні обсяги продукції за один рік не надолужити. Річ у тім, що цибуля і морква, яка майже так само зараз зросла у ціні, складні для вирощування, якщо порівнювати з зерновими. Тому їх врожай 2023 року буде далеко не найкращим за якістю.

"Щоб навчитися вирощувати гарну цибулю, що гарно зберігається, агроном має попрацювати щонайменше три роки. Плюс, потрібні добрива під спецкультури, які також у дефіциті. Потрібні якісне крапельне зрошення на заміну зруйнованого. До того ж, якщо минулого року у собівартості овочів на зрошення припадало до 4%, то цьогоріч буде до 10%", - упевнена Руженкова.

Раніше ми писали, що навесні 2023 року ринок нерухомості в Україні "ожив". Очікується зростання попиту на квартири в тих містах, куди активніше повертатимуться люди.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.