Все про нову систему оповіщення: що за смс розсилають українцям рятувальники

Читать на русском

Нова система дозволить приймати сигнали про небезпеку навіть на кнопкові телефони

Читать на русском
Все про нову систему оповіщення: що за смс розсилають українцям рятувальники

Нова система дозволить приймати сигнали про небезпеку навіть на кнопкові телефони

З 7 вересня в Україні розпочалося тестування нової системи інформування населення про надзвичайні ситуації за допомогою мобільного зв’язку. Не тільки про військові дії, але й хімічну та радіаційну загрози. Розбираємось, чим нова система відрізняється від існуючої та як буде працювати.

Повідомлення без інтернету

На сьогодні 67% абонентів мобільного зв’язку України пройшли тестування системи інформування населення про надзвичайні ситуації. Про це заявив заступник голови ДСНС України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Роман Примуш.

 Система працює шляхом передачі інформації через службові канали зв’язку мобільних операторів, їх базові станції. До цього для отримання повідомлення, сигналу протиповітряної тривоги був необхідний інтернет-зв’язок.

Ось так виглядали тестові повідомлення
Ось так виглядали тестові повідомлення

«Наше завдання збільшувати обсяги покриття населення, до 90%. Поки що ми бачимо, що покриваємо близько 67% користувачів. Зараз працюємо з найстарішими версіями мобільних пристроїв, щоб підтримка сигналу була і у кнопкових телефонів. Проблем з новими версіями немає»,  - сказав Роман Примуш.

Реалізацію проекту ДСНС  підтримували Асоціація мобільних операторів,  Міністерство внутрішніх справ, Міністерств цифрової трансформації, регулятори Держспецзв’язку.

«За систему оповіщення відповідає влада на місцях. На другому етапі реалізації проекту, після того, як протестуємо систему, ми встановимо в кожній обласній адміністрації робоче місце, з якого вони зможуть запускати систему на всій території області.  Також навчимо персонал користуватися цією системою і десь з листопада-грудня ми зможемо говорити про роботу цієї системи в «бойовому» режимі», - повідомив заступник голови ДСНС.  

Якими будуть сповіщення?

Вони будуть мати нехарактерний звук, який буде відрізнятися абсолютно від всіх звуків, які видає мобільний телефон. Тривалістю до 20 секунд, супроводжуватися вібруванням телефону.  

Перевага системи:

  • сповіщення можуть отримуватися навіть при найслабкішому сигналі зв’язку
  • миттєвість доставки повідомлення.


Як буде працювати система на тимчасово окупованих територіях?

«Ми не тестуємо систему де ведуться обстріли та бойові дії, щоб не турбувати там людей і не провокувати окупантів. Але система буде працювати всюди, де працюють мобільні оператори, де їх обладнання активне. На більшості тимчасово окупованих територіях наші оператори зараз не мають повноцінно функціонуючого обладнання. Або мають часткове покриття. Будемо дивитися по обстановці. Нам важливо, щоб вона чітко працювала», - зазначив Роман Примуш.

Як переконатися, що я точно отримуватиму ці сповіщення? 

Спочатку перевірте, чи активна ваша SIM-карта, та чи є мережа мобільного оператора. Якщо увімкнено режим «У літаку», то вимкніть його, щоб отримувати сповіщення. 

Зверніть увагу на версію операційної системи. Для Android це має бути версія 11 або вище, а для iOS - від версії 14.5. Якщо можете, то оновіть версію операційної системи. 

Рекомендують перевірити, що отримання сповіщень увімкнено у налаштуваннях смартфона. В залежності від виробника, налаштування отримання екстрених оповіщень можуть бути у розділі «Сповіщення» (Samsung, iPhone, OnePlus), «Звук та вібрація» (Huawei), «Безпека та паролі» (Xiaomi).  

Як керувати отриманням сповіщень у телефоні?

Отриманням деяких сповіщень можна керувати, вмикати та вимикати. В залежності від виробника пристрою, налаштування можуть бути у розділі «Сповіщення» (Samsung, iPhone, OnePlus), «Звук та вібрація» (Huawei), «Безпека та паролі» (Xiaomi). Вони можуть називатися «Екстрені оповістки» для iPhone, «Надзвичайні загрози» та «Серйозні загрози» для телефонів з ОС Android.

ДСНС переконливо не рекомендує громадянам відключати отримання сповіщень про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації,  про повітряну тривогу, адже від своєчасного отримання цієї інформації може залежати життя людей.

Якщо звук в налаштуваннях телефону вимкнено, то я почую звук сповіщення?

Так, це одна із ключових переваг технології Cell Broadcast над SMS-повідомленням. Гучний сигнал разом із вібрацією буде тривати 15-20 секунд або до моменту вимкнення сповіщення людиною. 

Що робити тим, хто не буде отримувати такі сповіщення?

Фахівці радять стежити за іншими системами оповіщення, а саме: за сигналами «Увага всім», які подаються за допомогою електросирен і сигнально-гучномовних пристроїв та отримувати інформацію про надзвичайні ситуації через телебачення та радіомовлення, інформаційні ресурси в мережі Інтернет тощо. 

Нагадаємо, у додатку «Повітряна тривога» будуть надходити повідомлення про хімічну загрозу та радіаційну небезпеку. Крім того, у Івано-Франківській області вийшла з ладу система оповіщення про повітряні тривоги.

Також Інформатор писав, які зараз сигнали оповіщення про загрозу надзвичайних ситуацій в Україні.

Тетяна Самойлова

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.