Новосформована 45-та бронетанкова бригада розпочала службу 1 квітня у Вільнюсі та зрештою налічуватиме близько 5000 солдатів
Німці посилили свою військову присутність на східному фланзі НАТО, створивши постійну бронетанкову бригаду у Литві. Це перше в історії Бундесверу постійне розгортання цілого підрозділу за кордоном за останні понад 80 років. Рішення є відповіддю на зростаючу загрозу з боку Росії та виявом солідарності з литовським союзником.
Як пише Deutsche Welle, новосформована 45-та бронетанкова бригада розпочала службу 1 квітня у Вільнюсі та зрештою налічуватиме близько 5000 солдатів. Цей підрозділ відіграватиме ключову роль у системі оборони регіону, а його солдати носять на формі герб із зображенням вільнюської вежі Гедимінаса – символу державності, сили та незалежності Литви. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус наголосив, що це "наш сильний сигнал рішучості захищати кожен сантиметр території НАТО".
Литва останнім часом посилює свою оборонну підготовку. З цією метою країна замовила сучасні німецькі танки Leopard 2 A8 – ту саму модель, яку використовуватиме німецька бригада, що має сприяти військовій співпраці між двома країнами. Водночас у Литві будується й вся необхідна воєнна інфраструктура – казарми, дороги та продовження залізничної колії, що веде до головної бази бригади у Рудніках.
Розгортання всього німецького підрозділу планується завершити до кінця 2027 року, і це створює величезні труднощі, як з логістичного, так і з кадрового боку. Бундесвер має набрати майже 5000 солдатів та близько 200 цивільних працівників, які будуть готові переїхати до Литви на кілька років. У відповідь на ці потреби Міністерство оборони Німеччини підготувало спеціальні пільги та зручності, які "мають на меті зробити службу більш привабливою".
Згідно з угодою, укладеною між двома країнами, німецька армія може створювати власні навчальні та логістичні бази у Литві. Планується будівництво шкіл та дитячих садків з німецькою мовою навчання, а також польових поштових відділень. Це дозволить солдатам та їхнім сім'ям функціонувати у найкращих можливих умовах, зберігаючи при цьому доступ до німецької системи освіти та послуг.
Росія нарощує сили біля кордону з Фінляндією, яка є членом НАТО. Там РФ будує нові намети, укриття для винищувачів та склади. Це створює нову арктичну напругу на тлі війни в Україні.
Водночас єврокомісар Андрюс Кубілюс та німецькі політики попереджають: навіть у разі перемир’я в Україні Росія не припинить підготовку до нової агресії проти Європи. За їхніми оцінками, Кремль може наважитися на новий напад вже упродовж 2-5 років, користуючись слабкістю та неготовністю НАТО.