ВООЗ вперше за 15 років оновила вимоги щодо якості повітря

Читать на русском

Небезпечними для людини є більш низькі концентрації забруднюючих речовин, ніж думали раніше

Читать на русском
ВООЗ вперше за 15 років оновила вимоги щодо якості повітря

Небезпечними для людини є більш низькі концентрації забруднюючих речовин, ніж думали раніше

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) прийняла нові вимоги до якості повітря. Це перше оновлення документу з 2005 року.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на ВООЗ .

Вимоги до якості повітря зібрані в документі під назвою «Керівні принципи за якістю повітря».У ньому вчені описують граничні концентрації шкідливих речовини, які небезпечні для здоров'я людини. При розробці рекомендацій автори вивчили більше 500 наукових публікацій про вплив забруднення повітря на здоров'я людини. Вони прийшли до висновку, що небезпечними для людини є більш низькі концентрації забруднюючих речовин, ніж думали раніше. Тому фахівці ВООЗ вирішили змінити практично все граничні значення основних забруднюючих речовин.

В першу чергу вчені зазначили небезпечні частинки у вигляді пилу. Тверді частинки в повітрі діляться на дрібнодисперсні (PM₂, ₅, діаметр - менше 2,5 мікрометра) і крупнодисперсні (PM₁₀, діаметр - менше 10 мікрометрів). Для порівняння, діаметр людської волосини - приблизно 50-100 мікрометрів. Це дрібний пил, який утворюється на будівництвах, автомобільних трасах і промислових підприємствах при спалюванні вугілля. За складом частинки можуть сильно відрізнятися. ВООЗ  знизила середньорічний безпечний рівень концентрації у повітрі частинок PM₂, ₅ у два рази, а частинок PM₁₀ - на чверть. Також у чотири рази знизили допустимий рівень вмісту в повітрі двоокису азоту, який, зокрема, викидають в атмосферу дизельні двигуни.

Забруднення повітря призводить до 7 мільйонів смертей щороку

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно забруднення повітря призводить до більш ніж 7 мільйонів передчасних смертей по всьому світу, що приблизно дорівнює кількості смертей від куріння.Гендиректор ВООЗ Тедрос Гебрейесус стверджує, що забруднення являє собою загрозу здоров'ю людей у всьому світі, але найбільшою мірою від нього страждає населення країн з низьким і середнім рівнем доходу.

У дітей забруднення повітря може викликати порушення розвитку і функцій легень, респіраторні інфекції, загострення астми і так далі. У дорослих забруднення повітря найчастіше викликає ішемічну хворобу серця та інсульт. Найдрібніші тверді частинки здатні проникати глибоко в легені і кров, викликаючи респіраторні і серцево-судинні захворювання. За даними ВООЗ, у 2019 році більше 90% населення Землі проживало в районах, де концентрація цих частинок перевищувала рекомендовані значення. Наприклад, у 2013 році 5,5 мільйонів смертей від хвороб, пов'язаних із забрудненням, обійшлися світовій економіці приблизно у 225 мільярдів доларів втрачених трудових доходів.

 

 

У рекомендацій ВООЗ немає обов'язкової юридичної сили

«Керівні принципи за якістю повітря» - це  лише тільки рекомендації. Уряди країн світу не зобов'язані вживати яких-небудь заходів після публікації нових норм. Це актуальна довідкова інформація, яку можна використовувати для оцінки негативного впливу забрудненого повітря. У своєму інформаційному бюлетені ВООЗ наводить приклади успішних заходів щодо поліпшення якості повітря. Серед них - підтримка більш чистого транспорту і промислових технологій, будівництво енергоефективного житла, використання палива з низькими викидами і енергії з поновлюваних джерел, зменшення кількості відходів, а також розвиток методів їх утилізації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.