Катерина Аніщенко у коментарі ЗМІ дала своє трактування законопроєкту про військову поліцію, що був зареєстрований у Раді наприкінці травня
Законопроєкт про створення військової поліції, зареєстрований у Верховній Раді 31 травня, передбачатиме надання повноважень співробітникам цього органу затримувати ухилянтів. Таке трактування ініціативи надала адвокатка Катерина Аніщенко. Вона звернула увагу на те, що парламент може надати таким поліцейським право потрапляти до житла порушників військового законодавства.
Також автори ініціативи пропонують надати право платити гроші особам за допомогу у розкритті злочинів. Таким чином українців хочуть заохочувати надавати інформацію щодо правопорушників, дезертирів тощо. Про це Аніщенко розповіла в коментарі ТСН.ua.
Так, в пункті 11 статті 16 цього законопроєкту зазначається, що військова поліція має право "у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, у випадках та на підставах, передбачених законом, проникати до житла чи до іншого володіння особи з негайним повідомленням органу досудового розслідування та прокуратури".
Як пише ТСН, адвокатка Катерина Аніщенко спеціалізується на питаннях мобілізації та військової сфери. І її думка з цього приводу така - згідно з законопроєктом військова поліція матиме право "розшукувати саме військовозобовʼязаних". Тобто йдеться про дезертирів та тих, хто вже порушив вимоги закону, а не ухилянтів, які не прибули та не оновили свої військово-облікові дані. Однак, за словами Аніщенко, є нюанс.
"З урахуванням того, що на рівні законопроєкта передбачено зміни до адміністративного кодексу, з урахуванням мети створення військової поліції, я можу припустити, що саме військова поліція буде вчиняти оперативно-розшукові дії по відношенню до ухилянтів, які не оновили свої військово-облікові дані, які не стали на військовий облік, які були оголошені в розшук і не з’явились до ТЦК", - додала адвокатка.
Крім цього стаття №9 законопроєкту про військову поліцію містить норму, згідно з якою військова поліція отримає право "здійснювати співробітництво з фізичними особами, у тому числі на договірних засадах, дотримуючись умов добровільності та конфіденційності цих відносин, матеріально та морально заохочувати осіб, які надають допомогу в попередженні, виявленні, припиненні кримінальних правопорушень". Адвокатка вважає, що йдеться про те, що влада хоче заохочувати цивільних надавати інформацію відносно правопорушника, дезертира і так далі".
У п'ятницю, 31 травня, у Верховній Раді України з'явився законопроєкт №6569-д про створення Військової поліції. Її функцією буде забезпечення правопорядку і дисципліни у Міноборони, ЗСУ та Державній спецслужбі транспорту. Військова поліція матиме право фіксації злочинів, розшуку, затримання військовослужбовців та захисту їх прав за стандартом НАТО AJP-3.21. Автор законопроєкту - депутат Сергій Іонушас.
Водночас у Міністерстві оборони України закликали народних депутатів визначити пріоритетним законопроект № 6569-д про створення Військової поліції на базі Військової служби правопорядку ЗСУ. Міністерство наголошує на необхідності слідчих повноважень для Військової поліції та планує співпрацювати з депутатами для вдосконалення законопроекту.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.