Аналітики JPMorgan вказують, що врегулювання залежатиме від двох факторів: наскільки Путін буде задоволений поступками та якими будуть сили обіцянок щодо української безпеки
Війна в Україні увійшла у завершальну фазу. Найбільш імовірним сценарієм її завершення - Україна залишиться нестабільною, без реальних західних гарантій. Через одну - дві зміни влади вона опиниться в орбіті впливу Росії, як це раніше відбулося з Грузією.
Так вважають аналітики JPMorgan, проте вони наводять ще два менш імовірних сценарію. Експерти вказують, що врегулювання залежатиме від двох факторів:
"Ці обіцянки знаходяться в прямому протистоянні; чим слабші обіцянки безпеки, тим більше поступок доведеться проковтнути Україні — нейтралітет, демілітаризація, роззброєння, території тощо — або ризикувати поверненням до бойових дій", - вказують експерти.
Вони перераховують чотири сценарії можливого завершення війни. До кожного є історичний прецедент.
1) Найкращий варіант - Південна Корея. Ймовірність - 15%
Україна не отримає ані членства в НАТО, ані повного відновлення території. Однак, якщо президент Володимир Зеленський зможе забезпечити розміщення європейських сил на території країни, підкріплених американською обіцянкою допомоги та розвідувальної підтримки, тоді 80 % України, які все ще перебувають під контролем Києва, будуть налаштовані на набагато стабільнішу, процвітаючу та демократичну траєкторію. Рішення Заходу використати приблизно 300 мільярдів доларів, які він заморозив у вигляді російських суверенних активів, також дасть хороший старт відбудові в Україні.
2) Теж непогано - Ізраїль - 20%
Сильна, тривала військова та економічна підтримка без значної присутності іноземних військ, ймовірно, все ще надасть Україні простір для перетворення на фортецю, проведення військової модернізації та, зрештою, створення власного стримуючого фактору - так пишуть аналітики про цей сценарій. Але війна завжди буде на її порозі. Путіну все ще потрібно буде бачити достатні економічні вигоди (включаючи послаблення санкцій) та міцніші відносини зі США.
3) Не дуже добре - Грузія - 50%
За відсутності іноземних військ та потужної військової підтримки, Україна переживатиме нестаільність, затримку зростання та відновлення, зменшення іноземної підтримки з часом та фактичний зрив західної інтеграції (тобто членства в ЄС та НАТО), з поступовим поверненням на орбіту Росії.
4) Найгірший варіант - Білорусь - 15%
Якщо США покинуть Україну, а Європа не зробить жодних кроків, Росія твердо наполягатиме на своїх максималістських вимогах і прагнутиме повної капітуляції України, перетворивши країну на васальну державу Москви. За таким сценарієм Росія фактично виграє війну, розділить Захід і безповоротно переверне світовий порядок після Другої світової війни.
Інвестиційний банк JPMorganChase створив власний центр геополітики, який покликаний допомогти клієнтам в оцінці інвестиційних ризиків.Перша доповідь центру присвячена перспективам завершення російсько-української війни. Аналітики пишуть, що вона"перейшла в ендшпіль" і припинення вогню настане до кінця другого кварталу 2025 року, тобто до липня.
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров вдень у п'ятницю, 23 травня, зробив низку нових заяв щодо меморандуму про мирну угоду, який готує Росія. Зокрема російський дипломат порушив питання виборів, які нібито мають відбутися в Україні ще до підписання будь-яких угод. Попри прохання президента США Дональда Трампа запропонувати такий документ, який не буде одразу відкинуто Києвом, РФ, ймовірно, розробляє справжній ультиматум. Утім, він мав би сенс лише у випадку повної перемоги держави-агресорки.
У Росії вигадали старий-новий спосіб зірвати переговори про мир. Ще нещодавно Путін почав говорити про так званий "меморандум", який у майбутньому може призвести до миру. Але схоже, що це була лише димова завіса: тепер у Москви нова причина, аби зірвати будь-які перемовини. І як завжди — стара мантра про “нелегітимну” владу в Україні.
Про те, що Путін продовжуватиме затяжну війну проти України і про те, що пропаганда Кремля спрацьовує, йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW).
Російські військові та суспільство хочуть продовження війни РФ проти України до досягнення так званих "первісних військових цілей" та виконання всіх територіальних вимог РФ. Це відображає успіх багаторічної пропаганди Кремля, спрямованої на виправдання затяжної війни проти України. Військові РФ не підтримують жодне припинення вогню та готові воювати до повного захоплення Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.
Підхід Кремля до переговорів — зокрема нещодавні заяви у Стамбулі — свідчить, що ціллю Москви залишається повна капітуляція України. Російська сторона не бачить припинення війни як результат компромісів, а висуває власні територіальні претензії як умову для перемир’я, а не як предмет діалогу.