Вірші Шевченка під пропагандою окупантів, півник із Бородянки та російський воєнний корабель: нові символи української незалежності

До дня Незалежності України Інформатор підготував підбірку найбільш впізнаваних символів українського опору

Символи незламності
За час бойових дій слова «незалежність» та «незламність» стали синонімами

Слова «незалежність» та «суверенітет» по-іншому сприймаються під час війни. Ніколи не було настільки очевидним, що лише готовність народу боротися за своє майбутнє є гарантом існування держави. У вогні боротьби народилися нові символи нашого опору і волелюбності, вони стали популярними не лише в нас, але й у всьому світі.

Російський воєнний корабель

Напевно, найбільш відомим символом стала фраза українських прикордонників на острові Зміїний на початку повномасштабної війни, які пояснили «російському воєнному кораблю», куди взяти курс. Крейсер «Москва» та патрульний корабель «Василь Биков» наблизилися до нашого острова й запропонували залозі, яка там перебувала, здатися.

«Русский военный корабль, иди на х*й», — почули вони у відповідь.

 

Мережа була в захваті від такої незламності українських захисників. Фраза демонструвала волю не підкорятися грубій військовій силі рашистів. Пізніше на цю тему з’явилися меми, наліпки на авто, патчі, написали кілька пісень, картини. Укрпошта, навіть, випустила спеціальну марку і вона була визнана найкращою у світі у 2022 році в номінації премії «World Post & Parcel Awards 2023».

Фраза поширилася і за кордоном. До прикладу, грузинський диспетчер відмовився допомагати російському судну, у якого закінчилося пальне, пропонуючи йому пройти тим же курсом.

Прикордонники чудово розуміли, що буде після цих слів. Росіяни ударили по острову вогнем із корабельних гармат, а пізніше здійснили висадку морського десанту. Тринадцять прикордонників загинули, їх нагородили Героєм України посмертно. Пзніше виявилося, що частина залоги живі й потрапила в полон, зокрема й автор слів Роман Грибов. Після обміну полоненими він повернувся до України отримав нагороду.

Марка з кораблем
Марка з кораблем визнана найкращою у світі. Фото з відкритих джерел

Щодо крейсера «Москва», то, як відомо, «він потонув», корабель «Василь Биков» тимчасово плаває, хоч зараз і наважується лише на те, аби залякувати торгові судна маленьких держав. А 30 червня 2022 року росіяни, яких до цього дуже спонукали ЗСУ, здійснили «жест доброї волі» з острова Зміїний.

 Півник із Бородянки

Фото журналістки Єлизавети Серватинської на якому зображено шафу в розбомбленому будинку в Бородянці Київської області облетіло весь світ. Воно стало мемом: на тлі руїн одна дивом врятована стіна, на якій втрималася дерев’яна шафка, а на її верхній поличці — крихкий керамічний півник. Користувачі соцмереж почали обмінюватися повідомленнями: «Всі ми — трошки ця шафка», «Be strong like this kitchen cabinet», «Беріть приклад із полички»

Шафа в Бородянці
Шафа з півником у Бородянці пропонує брати з неї приклад. Фото з соцмереж

Копію цього творіння Васильківського майолікового заводу пізніше отримав Борис Джонсон, президент Володимир Зеленський додав його до інтер’єру власного кабінету. А легендарна шафка перебуває у фондах Національного музею Революції Гідності.

Шафка та півник належали одинокій пенсіонерці Надії Сватко. Вона виїхала за кордон після початку бойових дій, тому не постраждала. А прибив шафку до стіни її син, який загинув два роки тому.

Шеврон із «малюком Йодою»

Військові часто підіймають один одному настрій різними цікавими, а іноді кумедними нашивками. У червні 2023 року заявилися світлини генерала Валерія Залужного, головнокомандувача ЗСУ, з патчем, на якому зображений «малюк Йода». Власне, йдеться про Грогу з кіновсесвіту «Зоряних війн», але він належить до тієї ж раси, що й майстер-джедай кіноепопеї Джорджа Лукаса.

Малий Йода
Патч з "малюком Йодою" підкорив серця багатьох українців. Фото з соцмереж

Соцмережі вибухнули хвилею мемів: «З нами Бог, Залужний та бейбі-Йода!», «Нехай буде з вами Сила». А дехто пропонував нові звання для ЗСУ, як «майстер-Йода», «Йода-лейтенант», «Йода-майор» і «бригадний Йода».

Зразки шевронів
Мережа вибухнула феєрверком мемів на тему "малюка Йоди"

Користувачі зазначали, що таке важко уявити на формі російських окупантів і це стало символом того, яка прірва пролягає між світоглядом росіян та українців. Армія окупантів не здатна відійти від своїх шаблонів казенщини і традицій муштри, які успадкувала ще із царських часів, і це не раз допомагало нам.

Танк посеред городу

«Війна війною, а город треба садити», — мабуть, якось так подумала родина Семиногів із Великої Димерки на Київщині й засадили ділянку довкола уламків російського танку. Вони втратили дім, однак їхній город став справжнім символом незламності. З часом башту знищеного російського танка оточили буряки, капуста та інша городина. Господарі зізнаються, що спочатку не вдалося вчасно прибрати танк, а тепер уже треба чекати, поки можна буде прибрати урожай.

Світлина цієї ділянки розійшлися соцмережами. Пізніше вона потрапила на шпальти Reuters та Assosieted Press. Іноземні волонтери запропонували дітям із родини розмальовувати фрагменти танка в синьо-жовті кольори й продавати на онлайн-аукціонах. У такий спосіб родина зібрала в такий спосіб кілька тисяч доларів на потреби ЗСУ.

«Русские здесь навсегда»

Від початку вторгнення росіяни поширювали на захоплених територіях власну пропаганду, намагаючись зламати український опір. Одними з таких засобів стали білборди з написами на варіацію «Россия сдесь навсегда». Окупанти, підкреслюючи власну ницість і відсутність будь-якої креативності, використали для частини з них світлини професійної київської фотографки Анни Пасічник із донькою, яка зробила його на підтримку українських дітей перед російською агресією.

Херсонці вітають ЗСУ
В Херсоні окупанти теж казали, що вони "тут назавжди". Фото: RNZ

Після того, як Україна вибила війська окупантів із північних регіонів, Харківщини та Херсонщини, стало зрозуміло, що росіяни не втілять свої мрії про захоплення України. Лозунг «Россия сдесь навсегда» став мемом, який підкреслює зажерливість російського імперіалізму, яка геть не відповідає його можливостям.

Під час звільнення Балаклеї у вересні 2022 року українські військові зірвали один із таких пропагандистських плакатів. Символічно, але під ним виявилися пророчі рядки Тараса Шевченка. Військові їх декламують:

«І вам слава, сині гори,
Кригою окуті.
І вам, лицарі великі,
Богом не забуті.
Борітеся — поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава,
І воля святая!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube