Держмитслужба пояснила, як продають товари, від яких відмовились власники або які вилучили на кордоні - через електронні торги Prozorro та СЕТАМ
Державна митна служба України роз'яснила, що відбувається з товарами та транспортними засобами, які опиняються під управлінням митниць. Раніше ми розповідали, що митниця офіційно відмежувалась від магазинів з назвами типу "конфіскат". Таке майно продають виключно через електронні торги, а кошти від продажу надходять до державного бюджету.

Відповідне роз'яснення опублікувала на офіційному сайті Державна митна служба України. Документ містить детальний опис усіх категорій майна, порядку проведення торгів та особливостей отримання придбаного товару.
Відповідно до Митного кодексу України, митниці здійснюють розпорядження такими категоріями майна:
Основний спосіб розпорядження вилученим майном - реалізація через митні аукціони та редукціони. Їх проводять виключно в електронній торговій системі. Продаж відбувається поетапно:
Існують також два різні майданчики залежно від статусу майна:
Покинуте майно (або те, від якого зроблено відмову на користь держави) та майно, конфісковане за рішенням суду, - це різні категорії, і реалізуються вони за різними процедурами.
Брати участь у митних аукціонах та редукціонах можуть як фізичні, так і юридичні особи. Для цього потрібно пройти реєстрацію на одному з авторизованих електронних майданчиків системи "Прозорро.Продажі" та виконати умови участі.
Ціна лота, що виставляється на аукціон або редукціон, вже включає суму митних платежів, які підлягали б сплаті при випуску товару у вільний обіг. Переможець аукціону не сплачує митні платежі додатково. Після повної оплати митниця оформлює акт про придбання товару - він підтверджує право власності покупця і є підставою для отримання майна.
Потенційні покупці мають право ознайомитися з майном до початку торгів. Інформацію про дату, місце та порядок огляду зазначають в оголошенні про відповідний аукціон.
Якщо майно не вдалося продати навіть після редукціону та всіх уцінок, митниця може ухвалити одне з таких рішень залежно від характеристик і стану майна:
Спосіб розпорядження визначається з урахуванням виду майна та вимог законодавства.
Держмитслужба окремо наголошує: митні органи не мають жодного відношення до магазинів, які використовують у назві слова "конфіскат" чи "митний конфіскат". Такі формулювання є виключно елементом реклами і не пов'язані з офіційною реалізацією вилученого митницями майна. Усі офіційні торги проходять виключно через електронні майданчики "Прозорро.Продажі" та СЕТАМ.
Прагнення митниці до відкритості простежується в кількох напрямах. Зокрема, відомство запустило анонімну анкету для бізнесу про корупцію - підприємці можуть повідомляти про неправомірні дії посадових осіб без ризику розкрити свою особу. Ця ініціатива покликана виявляти системні порушення та покращувати доброчесність митної служби.
Водночас митниця має і власні прогалини в даних. Як з'ясував Інформатор, митниця не відстежує кількість ввезених айфонів та деяких інших споживчих товарів - ця ситуація свідчить про обмеження наявної системи обліку імпорту і актуалізує питання модернізації митної статистики.